Blog > Komentarze do wpisu

Panuj nad finansami - Rozdział XII - Inwestowanie

 

Skoro mamy już oszczędności, które dają nam poczucie bezpieczeństwa i zrealizowaliśmy wszystkie realne dla nas cele, to co zrobić z nadmiarem pieniędzy, które nam zostają?

Racjonalnie na to patrzeć, to pozostaje nam tylko inwestowanie. Dochodzimy więc do punktu, w którym nie będziemy już mówić o oszczędzaniu, ale o inwestowaniu. A jaka jest różnica?

Zasadniczo oszczędzamy dla bezpieczeństwa i na jakiś cel. Robimy to w taki sposób, aby nie stracić posiadanych zasobów, a jedynym zyskiem są odsetki. Oszczędzamy więc w takich instrumentach finansowych, które nie spowodują ryzyka utraty środków albo ryzyko to jest bardzo małe, wręcz marginalne. 

Inwestowanie z kolei ma na celu powiększanie zgromadzonego kapitału i lokowanie go w instrumentach o wyższej stopie zwrotu. Jednocześnie trzeba mieć świadomość, że takie lokowanie kapitału wiąże się z większym ryzykiem utraty części lub nawet całości środków. 

O inwestowaniu na razie nie mogę powiedzieć wiele. 

Na pewno trzeba mieć trochę większą wiedzę o mechanizmach działania różnych instrumentów finansowych, a także regułach panujących na rynku. Wiedzę tą możecie posiąść sami albo działać przez wyspecjalizowane do tego osoby. Warto też zgromadzić trochę więcej kapitału na start i mieć świadomość, że część pieniędzy można stracić. Inwestować można na rynku kapitałowym kupując akcje, obligacje, opcje oraz inne papiery wartościowe. Poza tym można lokować swój kapitał na rynku nieruchomości, w surowce (np. złoto,srebro) czy też w dzieła sztuki albo wina. Pamiętajcie, że im wyższa stopa zwrotu, tym większe ryzyko utraty kapitału. Zabrzmiało pesymistycznie, ale działa też w drugą stronę, a więc im mniejsza stopa zwrotu, tym niższe ryzyko. 

Na tym zakończę temat inwestowanie, przynajmniej na jakiś czas.

 

poniedziałek, 14 stycznia 2019, azdamus

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: Dariusz, *.164.rako-lan.pl
2019/01/21 14:38:19
Od dawna śledzę Twoje wpisy z serii o oszczędzaniu i inwestowaniu i naprawdę dużo ciekawej wiedzy tutaj nabyłem, mam nadzieję, że jeszcze więcej wpisów powstanie na ten temat :)
_________
zagwozdki.pl/
-
2019/01/23 10:08:03
Ostatnio coraz więcej ludzi inwestuje w nieruchomości. Przyglądam się temu od dawna i chyba jest to w miarę bezpieczne. Na początek trzeba mieć jednak spore zaplecze finansowe.
-
2019/01/24 08:48:57
Niestety, wiele osób ma problem z panowaniem nad finansami...