poniedziałek, 30 stycznia 2017
Ten wpis zostanie poświęcony kolejnemu panelowi - Myiyo. Przyznam szczerze, że jest to panel, z którego nie dokonałem jeszcze żadnej wypłaty. Zgromadzenie odpowiedniej ilości punktów jest dość trudne. Mimo wszystko postanowiłem opisać go pokrótce.

Panel ten ma w sobie coś łączącego wypełnianie ankiet i uczestnictwo w społeczności. Możliwe jest komentowanie, zamieszczanie zdjęć czy filmów, a także udział w głosowaniach. Nie korzystam z tych funkcji, ale być może są one dość ciekawe. Co więcej, panel ten jest międzynarodowy i skupia panelistów z całego Świata.

Jeżeli chodzi o regulamin to uczestnikiem panelu może zostać każda pełnoletnia osoba, która zarejestruje konto. Jedna osoba może posiadać tylko jedno konto. Poza tym właściciel panelu zastrzega sobie prawo do odmowy zarejestrowania konta. W regulaminie znajdują się również zapisy dotyczące publikacji treści na łamach portalu. Rezygnacja z uczestnictwa w portalu możliwa jest w każdym momencie.
Pamiętaj!: Załączone informacje nie są streszczeniem regulaminu. Rejestrując konto należy przeczytać pełny regulamin i sprawdzić czy zapisy nie uległy modyfikacji. Powyższy tekst ma charakter wprowadzający i nie zwalnia z obowiązku zapoznania się z regulaminem zawartym na stronie panelu.


Ogólnie o panelu

Myiyo to panel, który oferuje badania płatne w formie punktów. Zgromadzenie ich odpowiedniej ilości umożliwia wypłatę za pomocą platformy Pay Pal. 20000 punktów można wymienić na 20 euro, co daje w przeliczeniu około 85 złotych (takie wyliczenia wskazywane są bezpośrednio na moim koncie). Wypłata w formie Pay Pal pozwala nam na automatyczne przewalutowanie nagrody.
Nagrody

Jak już wspomniałem po zgromadzeniu odpowiedniej ilości punktów możliwa jest wypłata za pośrednictwem Pay Pal. Alternatywy nie ma.
Ankiety 

Jeżeli chodzi o ankiety to muszę poruszyć tutaj dwie zasadnicze kwestie. Po pierwsze częstotliwość otrzymywania zaproszeń. Z tym bywa różnie. Zdarza się, że otrzymuje 3-4 zaproszenia w miesiącu, a bywają okresy, w których w ogóle nie jestem zapraszany do badań. Druga kwestia to możliwość wypełnienia ankiety. Badania są dość dobrze punktowane, ale dość rzadko udaje mi się zakwalifikować i zakończyć pozytywnie całą ankietę. Stąd też trudność w zdobyciu wymaganej kwoty granicznej do wypłaty nagrody. Zazwyczaj ankiety opiewają na 1000-2000 punktów, co oznacza, że można zarobić równowartość 4-8 złotych. Jest to dość dobry wynik, ale pamiętajcie, że zaproszeń jest mało i trudne jest wypełnić cały wywiad.
Zestawiając te informacje można wymienić kilka cech panelu Myiyo:
 • wartość pieniędzy za 1 punkt - 0,0042 zł/punkt
 • limit wypłaty punktów - 20000 punktów 
 • rodzaj nagrody - Pay Pal
 • średnie wynagrodzenie za ankietę - 1000-2000 punktów
 • częstotliwość otrzymywania zaproszeń - mała
 • wynagrodzenie za wyeliminowanie z badania - brak

 

Plusy panelu:
 • przejrzysty serwis
 • przyzwoite wynagrodzenie
 • duża społeczność
 • międzynarodowy charakter

 

Minusy panelu:
 • konieczność posiadania Pay Pal
 • trudność w uzyskaniu kwoty granicznej
 • mała ilość ankiet i trudność w zakończeniu badania
 • brak nagrody za wyeliminowanie z ankiety
Pomimo kilku minusów podsyłam link do panelu, który znajduje się poniżej:

 

 

piątek, 27 stycznia 2017
Wypełnianie ankiet nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Często zdarza się, że po odpowiedzi na kilka pierwszych pytań jesteśmy eliminowani z dalszej części badania. Z drugiej strony bywają ankiety, które stają się strasznie długie, a do tego monotonne. Dziś napiszę kilka słów o wypełnianiu ankiet.
Po pierwsze rozpoczynając wypełnianie ankiet warto znaleźć na to odpowiednią ilość czasu. Zazwyczaj w zaproszeniu mamy przewidziany orientacyjny czas wypełnienia proponowanego badania (chociaż wydaje mi się, że w większości przypadków czas ten jest zawyżony i ankietę można spokojnie i uważnie wypełnić w krótszym, niż sugerowanym czasie). Warto wziąć to pod uwagę w momencie rozpoczynania ankiety. Po drugie często zdarza się, że w zaproszeniu podany jest również temat badania. Dzięki temu wiemy już na wstępie czy dany temat nas interesuje, co zapewni nam brak monotonii. Poza tym ankiety prawie zawsze dopasowywane są do naszych cech, zainteresować, informacji demograficznych, które podaliśmy podczas procesu rejestracji (na przykład w ankiecie wstępnej). To na podstawie tych danych otrzymujemy zaproszenia dopasowane chociażby do wieku, wielkości zarobów czy płci. Mężczyzna raczej nie otrzyma ankiety związanej z podpaskami, a kobieta badania związanego z męskimi perfumami. 
Zazwyczaj ankieta składa się z dwóch części. Ankieta właściwa to część związana z badaniem. Znajdują się w niej pytania dotyczące tematu badania i jest ona dłuższa. Druga część to pytania dotyczące respondenta. Należą do nich pytania o dane demograficzne (płeć, wiek, wielkość wynagrodzenia, miejsce zamieszkania itp.) oraz pytania wstępne do ankiety (np. czy używamy sosów, kupujemy jakieś produkty lub czy mamy auto). Część ta często występuje na początku i od jej wypełnienia zależy dalsza część ankiety. Zdarza się jednak też tak, że pytania demograficzne znajdują się na końcu i mają tylko charakter statystyczny do przydzielenia danego respondenta do danej grupy konsumentów. 
Tutaj pojawia się moja pierwsza rada. Nie naciągajcie zbytnio prawdy. Skoro otrzymaliśmy już zaproszenie to znaczy, że na podstawie jakieś cechy zostaliśmy do niej przydzieleni. Ważne jest więc podanie faktycznych danych demograficznych, ponieważ jedna inna, niż w profilu odpowiedź może spowodować odfiltrowanie nas od ankiety i eliminacje z jej dalszej części.
Do tego trzeba jeszcze pamiętać o pytaniach kwalifikujących. W każdej ankiecie na początku pojawia się pytanie czy znasz jakieś marki, czy lubisz dany produkt albo czy używasz danego produktu. Odpowiedź na nie to w 95% pewność, że zostaniemy wyeliminowani. Czasami trzeba wybrać konkretny produkt czy markę z listy i tutaj radzę już odpowiadać zgodnie z prawdą. Zaznaczenie wszystkich opcji może sprawić, że ankieta będzie dla nas bardzo długa. 
Badanie właściwe to zazwyczaj mnóstwo pytań, które dotyczą różnych aspektów. Zazwyczaj od ogólnego tematu przechodzimy stopniowo w bardziej szczegółowe pytania dotyczące konkretnych produktów, reklam czy marek. W ankietach często pojawiają się materiały video czy graficzne, do których musimy się odnieść. Niektóre pytania są dość rozbudowane i wymagają zaznaczenia wielu pól, inne z kolei wymagają wpisania kilku słów od nas w ramach przemyśleń na temat danego produktu. Są też krótkie pytania działające na zasadzie tak/nie. Poza tym ankiety bywają nastawione na kilka produktów i wybór jednego lub dwóch może sprawić, że nie będziemy musieli odpowiadać na przygotowane pytania dotyczące innych produktów, których nie wybraliśmy na samym początku. 
Ważne jest również nie przeklikanie ankiety. Czasami w ankiecie znajdują się pytania pułapki, które pozwalają na wyłapanie nieuwagi respondenta.Są to pytania wplecione w środek ankiety i polegają na przykład na zaznaczeniu wskazanej odpowiedzi. Bezmyślne zaznaczanie odpowiedzi może doprowadzić więc do wyeliminowania z ankiety lub nienaliczenia punktów. Innym sposobem na sprawdzenie jakości wywiadu jest jego długość. Zbyt szybkie wypełnienie badania pozbawiło mnie kilka razy punktów. Panel zarzucił, że ankieta została wypełniona zbyt szybko. Zalecam więc wolniejsze i uważniejsze wypełnianie, żeby panel nie pozbawił nas wynagrodzenia.
Tyle na dziś odnośnie rad dotyczących wypełniania ankiet. Pamiętajcie, że badania rynku to wyrażanie własnych opinii, które będą brane pod uwagę przy rozwoju marek czy produktów. Warto więc podejść trochę rzetelnie do tego zajęcia, nawet jeżeli robisz to tylko dla wynagrodzenia.
czwartek, 26 stycznia 2017
Ask GFK to panel, w którym jestem zarejestrowany już dość długo. Od razu zaznaczę, że ankiety wypełniam raczej z sentymentu, ponieważ nie pamiętam, kiedy coś wypłaciłem. Pomimo tego panel ten ma swoje zalety, ale o tym za chwilę.

Przeglądając formularz rejestracyjny można od razu natknąć się na informację o przyznaniu 25 punktów po dokonaniu rejestracji. Dzięki temu po zarejestrowaniu na koncie mamy od razu jakieś 1,50 złotego na start. Podstawowe zapisy regulaminu określają między innymi możliwość posiadania wyłącznie jednego konta. Uczestnikiem może zostać osoba, która ukończyła 16 lat, a uczestnikiem nie może zostać pracownik organizatora oraz członkowie jego rodziny. Z pozostałymi zapisami regulaminu można zapoznać się na stronie klubu (link na końcu wpisu).

Pamiętaj!: Załączone informacje nie są streszczeniem regulaminu. Rejestrując konto należy przeczytać pełny regulamin i sprawdzić czy zapisy nie uległy modyfikacji. Powyższy tekst ma charakter wprowadzający i nie zwalnia z obowiązku zapoznania się z regulaminem zawartym na stronie panelu.

Ogólnie o panelu

W Ask GFK zbieramy punkty. W tym względzie nie ma tutaj nic odkrywczego. Większość zaproszeń oferuje wynagrodzenie od 50 do 150 punktów czyli w przeliczeniu około 3,50-9,50 złotych. Jak widać już jedna ankieta może dać spory przyrost wynagrodzenia, ale zaproszeń nie jest wiele. W miesiącu można spodziewać się od 2 do 5 zaproszeń. Tak jest przynajmniej w moim przypadku. Odrzuceń nie ma zbyt dużo. Oznacza to, że po otrzymaniu zaproszenia większość ankiet można spokojnie wypełnić i zainkasować pełną pulę punktów. W przypadku odrzucenia otrzymujemy 10 punktów jako pocieszenie.

Nagrody

 

Nagrody w tym panelu to temat rzeka. Mamy do wyboru kupony rabatowe, bony do Empiku, doładowania do telefonów różnych sieci, masa drobnego sprzętu w postaci suszarek, mikserów, blenderów. Od 344 punktów można odebrać doładowanie wartości 20 złotych. Rozpiętość nagród jest różnorodna. W zależności od rodzaju i jej wartości trzeba uzbierać inną ilość punktów. Ask GFK to chyba najbardziej rozwinięty panel jeżeli chodzi o nagrody. Nie proponuje przelewu ani Pay Pala, ale wybór jest spory i rekompensuje brak wypłaty gotówkowej.

Ankiety 

Ze względu na wysokie wynagrodzenie ankiety są zazwyczaj długie i dość szczegółowe. Tematyka prezentowana jest w zaproszeniu wraz z informacją o przewidywanym czasie wypełnienia. 


Cechy Ask GFK:

 • wartość pieniędzy za 1 punkt - 0,0634 złotych
 • limit wypłaty punktów - 344 punktów (20 złotych - doładowanie)
 • rodzaj nagrody - bony, doładowania, nagrody rzeczowe
 • średnie wynagrodzenie za ankietę - 10-150 punktów
 • częstotliwość otrzymywania zaproszeń - mała
 • wynagrodzenie za wyeliminowanie z badania - 10 punktów (0,63 zł)

Plusy panelu:

 • duża stawka za pojedynczą ankietę
 • wybór nagród
 • wynagrodzenie za wyeliminowanie z badania

Minusy panelu:

 • mała ilość zaproszeń
 • brak nagród czysto finansowych

Dla chętnych link do panelu:

środa, 25 stycznia 2017
Jak już wcześniej pisałem jednym z elementów budżetu domowego są wydatki. Wspominałem także, że można podzielić je na stałe i zmienne w zależności od możliwości określenia ich wysokości z góry. Wśród wydatków można wyodrębnić kilka, jeżeli nie kilkanaście grup. Dziś chciałbym przybliżyć możliwe wydatki. Lista ta oczywiście nie będzie pełna, ponieważ każdy ma różne wydatki, a ja skupiam się na tych które sam ponoszę oraz na takich, które na tą chwilę mogę wymienić.

 

Najbardziej powszechną grupą wydatków są te ponoszone na utrzymanie mieszkania czy też domu. W zależności od tego czy mamy własną nieruchomość czy mieszkamy w danym miejscu na podstawie umowy najmu musimy liczyć się z wydatkami. W przypadku domu wydatki związane z "mieszkaniem" to przede wszystkim podatek od nieruchomości, a także opłaty związane na przykład z wywozem śmieci. Z kolei w przypadku mieszkania zazwyczaj mamy do czynienia z czynszem administracyjnym odprowadzanym do spółdzielni lub też wspólnoty. Zawarte w nim są różne opłaty takie jak podatek od nieruchomości czy też użytkowania wieczystego, opłaty administracyjne, często także wywóz śmieci. Zdarza się, że część mediów ujętych jest również w czynszu. Są to przede wszystkim gaz, woda czy ogrzewanie, które rozliczane są rocznie, kwartalnie lub miesięcznie i od nich w dużej mierze zależy wysokość czynszu. Poza tym czynsz administracyjny to zazwyczaj fundusz eksploatacyjny czy remontowy, dzięki czemu nie trzeba się martwić o różne naprawy w obrębie bloku. W przypadku wynajmu mieszkania czy domu w grę wchodzi również miesięczne odstępne dla właściciela. Jest to często pozycja stała, a jej wysokość może zmienić się przy przedłużaniu umowy. Warto do tej grupy wydatków włączyć także raty kredytu w przypadku, w którym mamy do spłaty kredyt hipoteczny. Jak widać już w obrębie tej grupy mamy do czynienia z różnymi wydatkami. Są one różne w zależności od tego czy jesteśmy właścicielami czy też nie oraz od rodzaju zajmowanej nieruchomości.

Inną grupą wydatków są szeroko rozumiane media. Tutaj nie ma raczej rozgraniczenia i każdy z nas opłaca podobne rachunki. Oczywiście najpowszechniejszymi wydatkami są tutaj opłata za energię elektryczną, wodę czy gaz. W grupie tej można ująć również wydatki związane z ogrzewaniem o ile nie korzystamy w tym celu z energii elektrycznej czy gazu. Warto również dodać, że wydatek ten zazwyczaj jest wliczany w czynszu administracyjnym. W przypadku domów można jednak spotkać się z ogrzewaniem na rożnego rodzaju surowce jak drewno, węgiel czy miał. Warto mieć skalkulowane takie wydatki w swoim budżecie i to nie tylko podczas sezonu grzewczego. Warto już latem odkładać na węgiel lub zakupić go właśnie wtedy (być może cena poza sezonem będzie niższa?).

Kolejną grupą wydatków są opłaty abonamentowe. Większość gospodarstw domowych posiada przynajmniej kilka takich pozycji w swoich wydatkach. Do zobowiązań takich należą przede wszystkim rachunki za telefon komórkowy, stacjonarny, internet czy telewizję kablową. Warto również pamiętać o abonamencie radiowo-telewizyjnym, który powinien opłacać każdy posiadać telewizora czy radia. Wysokość tych wydatków może wynosić nawet kilkaset złotych, zwłaszcza, gdy posiadamy kilka abonamentów telefonicznych czy rozbudowany pakiet telewizyjny.

Wielu ludzi posiada również zobowiązania finansowe. Oprócz wspomnianego kredyty hipotecznego w grę wchodzą również raty innych kredytów czy pożyczek. Takie zobowiązania zaciągane są na rożne cele. Często kredytowane są zakupy związane ze sprzętem RTV czy AGD (telewizory, komputery, lodówki, pralki, suszarki) oraz mebli, a także inne rzeczy choćby samochody, rowery czy skutery. Do zobowiązań finansowych można zaliczyć również różnego rodzaju ubezpieczenia. Do najpopularniejszych należą te na życie, majątkowe (np. domu czy mieszkania) czy związane z autem (OC, AC). Poza tym coraz bardziej popularne są pakiety medyczne związane z ubezpieczeniem naszego zdrowia i możliwością skorzystania z usług specjalisty bez konieczności czekania w kolejce i refundacji z NFZ.

Największą z kolei grupą wydatków są koszty związane z konsumpcją bieżącą. Mam tutaj na myśli w szczególności wydatki na produkty spożywcze, środki czystości i chemiczne, zakup odzieży i obuwia, a także różnego rodzaju artykułów gospodarstwa domowego, drobnych przedmiotów dekoracyjnych czy prezentów. W tej grupie warto również wspomnieć o wydatkach związanych z kulturą. Wyjścia do kina, teatru, restauracji, baru czy na imprezę to również ważny aspekt podczas planowania budżetu domowego.

Każde gospodarstwo domowe posiada również swoje specyficzne wydatki. Jeżeli posiadamy auto to również wydatki związane z jego eksploatacją i benzyną powinny być przez nas uwzględniane. Jeżeli z kolei korzystamy z komunikacji miejskiej czy zamiejscowej to warto dodać do naszego budżetu koszt zakupionych biletów jednorazowych czy miesięcznych. Poza tym każda rodzina może posiadać zobowiązania wynikające z posiadania innych niż dom nieruchomość. Garaż, domek letniskowy, działka rekreacyjna czy inne mieszkanie generują co miesiąc dodatkowe wydatki. W tej grupie warto wspomnieć również o wydatkach związanych z edukacją własną czy dzieci. Należą do nich czesne za studia, kursy czy szkolenia, a także opłaty za żłobek, opiekunkę, przedszkole czy wydatki związane ze szkołą, które mogą być duże i nie powinny zostać pominięte.

Jak widać sporo jest grup wydatków, a każda z nich to przynajmniej kilka lub nawet kilkanaście pozycji, które trzeba brać pod uwagę. Wśród nich trzeba uwzględnić te, które nas bezpośrednio. Wymieniłem dość dużo różnorodnych wydatków, ale wiem, że to nie wszystko. Ciekaw jestem jakie wy macie jeszcze wydatki albo co byście dodali do już wymienionych?


wtorek, 24 stycznia 2017
Dziś o panelu, który darzę dużą sympatią. Mam na myśli i-Say. Jest to panel, który przypadł mi bardzo do gustu. Przystąpić do niego mogą osoby zameldowane w Polsce, które ukończyły 16 lat. Więcej informacji w regulaminie.

Pamiętaj!: Załączone informacje nie są streszczeniem regulaminu. Rejestrując konto należy przeczytać pełny regulamin i sprawdzić czy zapisy nie uległy modyfikacji. Powyższy tekst ma charakter wprowadzający i nie zwalnia z obowiązku zapoznania się z regulaminem zawartym na stronie panelu.
Ogólnie o panelu

Panel ten to przede wszystkim ankiety, ale również rozwinięta społeczność. Każde konto to możliwość komentowania i zamieszczania komentarzy, a także oddawania głosów w różnych sondażach. Jeżeli chodzi jednak o badania, to i-Say pozwala na gromadzenie za nie punktów, które wymienić można na nagrody. Jeden punkt wart jest 0,0229 złotego czyli nieco ponad 2 grosze, ale w każdej ankiecie można zdobyć od od 30 do 175 punktów. Zazwyczaj zaproszenia opiewają na 50, 75, 100 czy 150 punktów. Próg wypłaty wynosi 1091 punktów, po zdobyciu których można wybrać nagrodę o wartości 25 złotych. Dodam tylko, że ankiety są dość częste i punkty zbiera się szybko. Za odrzucenie z wywiadu otrzymujemy nagrodę w postaci 5-10 punktów. Panel organizuje od czasu do czasu również loterię. Wypełnienie ankiety konkursowej nie jest wynagradzane, ale można dzięki temu wziąć udział w losowaniu nagród (np. 5000 punktów). Ankiety loteryjne są krótkie, a ich wypełnienie zajmuje 5 minut. Chociaż zazwyczaj jestem sceptycznie nastawiony do tego typu akcji, to muszę przyznać, że losowanie działa. Jedna z moich znajomych została wylosowana i rzeczywiście otrzymała te 5000 punktów (ponad 100 złotych w przeliczeniu na pieniądze), więc czasami warto skorzystać z takiej okazji. Ja jeszcze nie wygrałem, ale czasami próbuję swoich sił.

Nagrody

 

Do wyboru wśród nagród są między innymi bony Master Card oraz do Zalando, a także vouchery Ticket dla Ciebie. Poza tym istnieje możliwość przeliczenia punktów na złotówki i wykupienie bonów na cele charytatywne. Warto zauważyć, że niektóre nagrody są bardziej opłacalne. Na przykład na bon do Zalando o wartości 40 złotych potrzeba tyle samo punktów, co na voucher Ticket dla Ciebie o wartości 25 złotych. Warto więc przekalkulować czasami, co bardziej się opłaca.

Ankiety 

Stawki za pojedynczą ankietę nie są duże, ale ich częstotliwość już tak. Miesięcznie można otrzymać nawet do 10 zaproszeń, za które można otrzymać nawet ponad 100 punktów. Większość zaproszeń jest już wstępnie zweryfikowana, dlatego mamy większą pewność, że będziemy w odpowiedniej grupie docelowej. Wszystko dzięki odpowiednio wypełnionej ankiecie rejestracyjnej.


Cechy i-Say (aktualizacja 3.05.2017):

 • wartość pieniędzy za 1 punkt - 0,0229 złotych
 • limit wypłaty punktów - 1091 punktów (25 złotych - bon)
 • rodzaj nagrody - bony, vouchery, cele charytatywne
 • średnie wynagrodzenie za ankietę - 30-175 punktów
 • częstotliwość otrzymywania zaproszeń - duża
 • wynagrodzenie za wyeliminowanie z badania - 5-10 punktów

Plusy panelu:

 • duża liczba zaproszeń
 • wybór nagród
 • wynagrodzenie za wyeliminowanie z badania
 • rozbudowana społeczność i loterie dla panelistów

Minusy panelu:

 • niska stawka za punkt
 • brak nagród czysto finansowych

Dla chętnych link poniżej

poniedziałek, 23 stycznia 2017
Pora na jeden, według wielu opinii, z najlepszych paneli badawczych w Polsce. Mam tu na myśli Imas Online. Panel ten ma wiele zalet, chociaż przy wielu pochwałach należy pamiętać również o jego wadach.

Na początek już tradycyjnie kilka najważniejszych zapisów regulaminu, chociaż znów przytoczę tu słowa, które będę powtarzał przy każdym panelu tj...

Pamiętaj!: Załączone informacje nie są streszczeniem regulaminu. Rejestrując konto należy przeczytać pełny regulamin i sprawdzić czy zapisy nie uległy modyfikacji. Powyższy tekst ma charakter wprowadzający i nie zwalnia z obowiązku zapoznania się z regulaminem zawartym na stronie panelu.

Nadal jednak chcę zwrócić uwagę na najważniejsze kwestie. Uczestnictwo w tym panelu jest dobrowolne, a zapisać mogą się osoby, które ukończyły 13 lat (małoletni za zgodą opiekuna prawnego). Oczywiście jedna osoba może posiadać tylko jedno konto. W dowolnym momencie można również zamknąć konto. Nie znalazłem niestety informacji o terminie ważności punktów. Może wy znajdziecie, a może nie mają ważności i nie wygasają nigdy?

Ogólnie o panelu

Imas Online oparty jest na systemie zbierania punktów. Każde zaproszenie do ankiety określa nie tylko prognozowany czas, ale również ilość punktów, które stanowią wynagrodzenie. Zazwyczaj pojedyncze ankiety są warte od 35 do 60 punktów, co w przeliczeniu oznacza od 3,50 do 6,00 złotych. Są to dość przyzwoite stawki, ale tak jak pisałem wcześniej, panel ma swoje wady. Jedną z nich jest częstotliwość otrzymywania ankiet, która jest dość niewielka. Przez ostatnie pół roku dostałem może z 20 zaproszeń, czyli dość mało. Jest jeszcze gorzej, jeżeli dodam, że współczynnik odrzuceń jest dość duży. Trzeba mieć dużo szczęścia, żeby zakwalifikować się do badania. Poza tym liczba miejsc jest ograniczona i trzeba szybko rozpocząć wypełnianie. Moja rada jest taka, żeby od razu po przejrzeniu poczty i otrzymania zaproszenia, przystąpić do wypełniania ankiety.

Panel ten ma również kilka ciekawych rozwiązań. Po pierwsze przyznawane są punkty za chęć udziału. Otrzymuje się 1 punkt (0,10 zł) za gotowość do wypełnienia ankiety. Poza tym czasami realizowane są chyba już "słynne" ankiety z serkami. Polegają one na zakupie konkretnego sera i wypełnieniu kilku ankiet. Pieniądze za serki (jeżeli przedstawimy paragon) zostaje nam zaliczona pod pewnymi warunkami (przy wypełnieniu 2 lub 4 ankiet). Poza tym za każdą ankietę otrzymujemy punkty, z czego najlepiej płatna jest ostatnia, czwarta ankieta. Jest to ciekawy i cykliczny projekt, który ma sporo zalet, ale chyba będę o tym jeszcze pisał. Oprócz tego od niedawna wprowadzono jakieś progi aktywności, po przekroczeniu których otrzymuje się punkty, ale nie wiem jak to dokładnie działa. 


Nagrody

Jeżeli chodzi o nagrody to do wyboru jest na pewno przelew bankowy, dotacja na cel charytatywny i bon Sodexo, a ich wypłata może nastąpić już po zdobyciu 300 punktów. Nieco więcej punktów trzeba uzbierać na bon Sodexo (wypłata chyba od 500 punktów).

Ankiety 

Imas Online to ankiety, które wypełnia się intuicyjnie. Zaletą jest na pewno fakt, że już w zaproszeniu podany jest temat badania, więc wiemy od razu czy dany temat nam odpowiada czy też nie. Jak już wspomniałem gorzej przejściem przez całą ankietę, a o dostaniu się do badania już nie wspomnę, zwłaszcza, gdy jesteśmy w popularnej i licznej grupie docelowej badania.


Cechy Imas Online:

 • wartość pieniędzy za 1 punkt - 0,10 złotych
 • limit wypłaty punktów - 300 punktów (30 złotych)
 • rodzaj nagrody - cele charytatywne, przelew bankowy, bon Sodexo
 • średnie wynagrodzenie za ankietę - 10-80 punktów (zazwyczaj 35-60 punktów)
 • częstotliwość otrzymywania zaproszeń - mała
 • wynagrodzenie za wyeliminowanie z badania - 1 punkt (0,10 zł)


Plusy panelu:

 • duża stawka za pojedynczą ankietę
 • wybór nagród
 • progi aktywności
 • wynagrodzenie za wyeliminowanie z badaniaMinusy panelu:

 • mała ilość zaproszeń
 • często przekraczana liczba respondentów


Osoby chętne do przystąpienia do panelu mogą to zrobić za pomocą linku poniżej

piątek, 20 stycznia 2017

Zarządzanie finansami osobistymi dotyczy nas wszystkich. Nie ma człowieka, który nie stanąłby przed problemem decydowania o posiadanych pieniądzach. Każdy z nas jest jednak inny i inaczej podchodzi do kwestii finansowych. Niektórzy ludzie kompletnie nie potrafią odnaleźć się w dorosłym życiu, inny z kolei na finanse nie zwracają uwagi woląc skupić się na przyjemnościach. Są też ludzi, którzy posiadają specjalistyczną wiedzę, ale nie zawsze potrafią ją wykorzystać oraz osoby, które bez podwalin teoretycznych doskonale odnajdują się w planowaniu domowego budżetu. W kontekście zarządzania finansami osobistymi można więc wyróżnić kilka typów ludzi.

 

Ludzi można podzielić ze względu na dwie kategorie. Jedną z nich jest poziom dochodów. Ze względu na to kryterium można podzielić ludzi na bogatych i biednych. Osoby bogate to takie, które osiągają średnie lub duże dochody. Mam tu na myśli ludzi, którzy zarabiają od średniej krajowej w górę. W opozycji do nich stoją osoby biedne, ale nie mam tu na myśli jakiegoś skrajnego ubóstwa. Chodzi mi raczej o ludzi, którzy zarabiają w okolicach minimalnego wynagrodzenia do średniej krajowej. Nie chcę urazić nikogo zarabiającego powiedzmy trzy tysiące złotych brutto nazywając biednym. Jest to raczej forma pewnego oddzielenia. Zresztą granica ta jest cienka i nie można mylić kogoś biednego z ubogim. Drugą kategorią jest podejście do zarządzania finansami. Podział w tym wypadku polega na podzielenie ludzi na osoby rozrzutne i oszczędne. Nie chciałbym jednak, żeby oszczędność była mylona ze skąpstwem. Łącząc obie kategorie wyróżnić można cztery podstawowe typy ludzi:

 
 • rozrzutni bogacze - osoby, które zarabiają dużo i dużo wydają. Nie ma dla nich znaczenia koszt zakupionych dóbr. Ich budżet domowy charakteryzuje się dużymi przychodami oraz dużymi wydatkami. Wielkości te nierzadko są równe, co oznacza, że bilans takiego gospodarstwa wychodzi na zero. Na pewno znacie osoby, które pomimo dużych zarobków zazwyczaj nie mają żadnych oszczędności. Takich ludzi można sklasyfikować jako rozrzutnych bogaczy. Nie oszczędzają oni, ani nie inwestują. Zamiast odłożyć ostatnie pieniądze, wolą je wydać na piąty samochód czy wypad nad morze.
 • oszczędni bogacze - to osoby, które osiągają duże przychody, ale ich wydatki są przemyślane. Nie są rozrzutni, ale starają się tak dysponować pieniędzmi, aby zaoszczędzić coś na przyszłość. Charakteryzują się oni posiadaniem oszczędności i inwestycji, które są dla nich zabezpieczeniem. Są to osoby, których budżet zazwyczaj wychodzi na plus. Są przeciwieństwem rozrzutnych bogaczy. Pomimo dużych przychodów nie trwonią oni bezmyślnie posiadanych środków. Nie ulegają oni pokusie spełniania wszystkich swoich zachcianek, a do zakupów podchodzą z rozsądkiem. Nie oznacza to jednak, że ich bogactwa nie widać. Sam znam kilka osób, które zarabiają przyzwoicie, ale nie obnoszą się tym. 
 • rozrzutni biedacy - to kategoria osób, które nie osiągają zbyt dużych przychodów, ale żyją ponad stan. Oznacza to, że wydają dużo, często ponad osiągane przychody. Budżet takich osób jest ujemny i często łatany różnego rodzaju pożyczkami. Żyją ponad stan, a ich dewizą jest często maksyma "zastaw się, a postaw się". Osoby takie żyją od pierwszego do pierwszego i często pod koniec miesiąca muszą się zapożyczać, żeby przeżyć.
 • oszczędni biedacy - osoby te nie zarabiają wiele, ale rozsądnie pochodzą do swoich wydatków. Ich bilans często jest zerowy, chociaż zdarza się, że jest on dodatni. Część środków jest odkładanych dla bezpieczeństwa lub na realizacje bardziej kosztownych celów. Mają tyle, na ile ich obecnie stać. 

Nie są to oczywiście wszystkie możliwe kategorie. Należałoby do każdej z nich dodać jeszcze osoby pomiędzy dwiema grupami, które prezentowały by podejście średnie. I tak stworzyć można osoby średnio bogate oraz ludzi ani rozrzutnych ani oszczędnych. Jednak w takim zestawieniu byłoby już dziewięć grup. Zostanę więc przy tych czterech rodzajach ludzi, którzy chyba dość trafnie prezentują podejście ludzi do własnego budżetu domowego. 

 

Według mnie najgorszą z tych grup są rozrzutni biedacy, którzy nie dość, że nie mają dużo pieniędzy to jeszcze bardzo nierozsądnie nimi dysponują. Kolejna grupa to rozrzutni bogacze, którzy mogą łatwo zmienić swoją sytuacje, ponieważ osiągają duże przychody. Oszczędni biedacy to kolejna w mojej hierarchii grupa, ale chyba najlepszą sytuacją jest znalezienie się w grupie oszczędnych bogaczy.

 

A wy? A w której grupie jesteście? W której grupie chcielibyście się znaleźć? Jaka jest Wasza hierarchia?

 

 

 
czwartek, 19 stycznia 2017
Global Test Market to panel badawczy, do którego należę chyba najdłużej. O ile mnie pamięć nie myli, to właśnie do niego zapisałem się po raz pierwszy. Panel ten jest dostępny dla osób, które ukończyły 14 lat. Zgromadzone punkty są ważne w okresie trzech lat od momentu ich przyznania lub 12 miesięcy od ostatniego zalogowania. Warto więc co jakiś czas logować się na konto nawet w przypadku braku chęci do wypełniania ankiet. Więcej zapisów dostępnych jest w regulaminie, który można przeczytać podczas rejestracji. Ja wolałabym skupić się na innych rzeczach, ale pamiętajcie, że...
Pamiętaj!: Załączone informacje nie są streszczeniem regulaminu. Rejestrując konto należy przeczytać pełny regulamin i sprawdzić czy zapisy nie uległy modyfikacji. Powyższy tekst ma charakter wprowadzający i nie zwalnia z obowiązku zapoznania się z regulaminem zawartym na stronie panelu.

 Ogólnie o panelu

Panel ten umożliwia gromadzenie punktów, po zdobyciu których możliwa jest ich wymiana na nagrody. Po zgromadzeniu 1680 punktów możliwa jest ich wymiana na przelew Pay Pal. Duży próg punktowy nie oznacza, że zgromadzenie ich jest bardzo trudne. W panelu za każdą ankietę oferowane jest kilkadziesiąt punktów. Bardzo często w zaproszeniach pojawiają się ankiety warte 35, 60 czy 90 punktów, chociaż zdarzają się zaproszenia z pulą 10 punktów, a także ankiety warte nawet 150 punktów. Sprawia to, że punkty zbiera się dość szybko. W przeliczeniu 1 punkt wart jest około 3,5 grosza, co przy kilkudziesięciu punktach za ankietę daje około 1-3 złotych. W przypadku eliminacji z ankiety otrzymywane są losy na loterie. Nie wiem dokładnie jak to działa, ale zdaje się, że podczas losowania można zgarnąć jakieś dodatkowe nagrody. Nie wnikam w wiarygodność, ponieważ nic nigdy nie wygrałem. Lepszym rozwiązaniem byłoby otrzymanie jakiś punktów pocieszenia (kiedyś tak było - punkty pocieszenia za wyeliminowanie z ankiety), ale lepsze te losy, niż nic. Poza tym zdarzają się ankiety, za które nagrodą są losy na loterie (zazwyczaj ich nie wypełniam, ponieważ nie wierzę, że coś wygram). 


Nagrody

Sprawa wynagradzania jest szeroka. Panel przewiduje kilka rodzajów nagród. Można je wybierać z uwzględnieniem posiadanych punktów. Na stronie z nagrodami znaleźć można przelew na cele charytatywne, bon do Empiku czy przelew Pay Pal. Ja wole Pay Pal i teraz sprawdzając, co jest dostępne okazuje się, że te trzy nagrody to jedyne, które są obecnie dostępne. Byłem pewien, że jest tego więcej. Widocznie nagrody ulegają zmianie, więc warto śledzić zmiany. Jaszcze niedawno był zdecydowanie większy wybór różnego rodzaju bonów. Dziś zostały tylko trzy nagrody.


Ankiety 

Global Test Market to sporo zaproszeń, które często można doprowadzić do końca. Zdarzają się trochę gorsze okresy, ale miesięcznie można otrzymać nawet ponad 20 zaproszeń do badań. Osobiście udaje mi się otrzymać punkty przynajmniej z 1/4 ankiet, więc uważam, że jest całkiem nieźle. W przepadku tego panelu dość ważne jest szybkie rozpoczęcie ankiety. Zbyt długie odkładanie rozpoczęcia ankiety może doprowadzić do zamknięcia ankiety. W zasadzie to rada ogólna związania ze wszystkimi panelami, ale jakoś w tym przypadku mam to bardziej na uwadze. Ważną rzeczą jest potwierdzenie ankiety. Na końcu zawsze wyświetlany jest ekran z oceną ankiety. Po jego wypełnieniu mamy pewność, że ankieta jest zakończona, a punkty zostaną naliczone.


Cechy Global Test Market:

 • wartość pieniędzy za 1 punkt - 0,03557 złotych
 • limit wypłaty punktów - 1680 punktów (60 złotych)
 • rodzaj nagrody - cele charytatywne, Pay Pal, bon Empik
 • średnie wynagrodzenie za ankietę - 10-150 punktów (zazwyczaj 35-60 punktów)
 • częstotliwość otrzymywania zaproszeń - bardzo duża
 • wynagrodzenie za wyeliminowanie z badania - losy na loteriePlusy panelu:

 • duża liczba zaproszeń
 • wybór nagródMinusy panelu:

 • nagroda pocieszenia w formie losów
 • niezbyt atrakcyjne wynagrodzenie
 • pomoc w języku angielskim


Osoby chętne do przystąpienia do panelu mogą to zrobić za pomocą linku poniżej

środa, 18 stycznia 2017
Pora na kolejny panel, na którym aktywnie działam. Po Cennych Opiniach przyszła kolej na Epanel. Rejestracja w panelu dostępna jest dla osób, które ukończyły 13 rok życia za zgodą opiekuna i posiada adres e-mail. Zaproszenia do ankiet zostają wysyłane właśnie poprzez pocztę elektroniczną. Panel ten charakteryzuje się automatycznym naliczaniem punktów w złotówkach, co oznacza, że 1 punkt = 1 złoty. Obsługa panelu i ankiet jest prosta. Jeżeli chodzi o limit wypłaty to jest on ustalony na poziomie 50 złotych. Oznacza to, że wypłata jest możliwa po zgromadzeniu takiej ilości punktów. Warto wiedzieć jednak, że po zgromadzeniu większej ilości punktów (np. 75,40 zł) w momencie zgłoszenia wypłaty wypłacona zostaje całą kwota, a nie tylko graniczna kwota 50 złotych. Rezygnacja z uczestnictwa z panelu jest możliwa w każdym momencie.


Nagrody

Nagroda w panelu wypłacana jest w formie przelewu na wskazany rachunek bankowy. Realizacja nagrody trwa do 45 dni od daty zgłoszenia wypłaty. Punkty wygasają po upływie 36 miesięcy od daty ich przyznania.

Pamiętaj!: Załączone informacje nie są streszczeniem regulaminu. Rejestrując konto należy przeczytać pełny regulamin i sprawdzić czy zapisy nie uległy modyfikacji. Powyższy tekst ma charakter wprowadzający i nie zwalnia z obowiązku zapoznania się z regulaminem zawartym na stronie panelu.
Ankiety 

Ankiety z Epanel są realizowane dość często. Miesięcznie można otrzymać nawet ponad 10 zaproszeń, a ich realizacja uzależniona jest od wstępnej kwalifikacji. Wynagrodzenie za badanie waha się od kilkudziesięciu groszy do 4 złotych. Zazwyczaj są to jednak nagrody rzędu 1-2 złote. Plusem tego panelu są punkty za wyeliminowanie z ankiety. Za samo kliknięcie w link do ankiety zazwyczaj przyznawane jest około 20 groszy. Ktoś powie, że mało, ale przy kilkunastu zaproszeniach można bez praktycznie żadnego wysiłku zebrać parę złotych. 
Charakterystyka Epanel:
 • wartość pieniędzy za 1 punkt - 1 zł/punkt
 • limit wypłaty punktów - 50 punktów (złotych)
 • rodzaj nagrody - przelew na konto
 • średnie wynagrodzenie za ankietę - 1-3,50 złotych
 • częstotliwość otrzymywania zaproszeń - duża
 • wynagrodzenie za wyeliminowanie z badania - jest

 

Plusy panelu:
 • rekompensata za wyeliminowanie z badania
 • konkretna nagroda w formie przelewu
Minusy panelu:
 • niskie stawki (chociaż same ankiety też są krótkie)
 • duży współczynnik eliminacji
Rejestracja w panelu możliwa jest poprzez link poniżej:

wtorek, 17 stycznia 2017

 

Ostatnio pisałem o ujemnym wyniku w bilansie domowym. Dziś pora na kilka uwag dotyczących nadwyżki powstałem zestawieniu przychodów z wydatkami. Jest to oczywiście sytuacja korzystna. W zasadzie to ludzie dążą do maksymalizacji tej nadwyżki, ale nie zawsze. Wypracowując nadwyżkę w domowym budżecie musimy się zastanowić co właściwie z tego mamy?

 

Bez względu na wysokość nadwyżki mamy do czynienia z pewnymi wolnymi środkami. Co można z nimi zrobić? No cóż... Jednym z wyjść jest inwestowanie lub oszczędzanie, a więc odroczenie bieżącej konsumpcji na później. Zgromadzone środki mogą zostać również przeznaczone na bieżącą konsumpcję.

 

Ale o co chodzi z tą konsumpcją?

 

Konsumpcja w tym znaczeniu nie oznacza, że wydajemy nadwyżkę pieniędzy na jedzenie. W pojęciu ekonomicznym konsumpcja oznacza zakup dóbr i ich wykorzystanie (konsumpcja) w celu zapewnienia nam pewnej użyteczności rozumianej jako przyjemność, satysfakcję lub też zaspokojenie podstawowych potrzeb. Przykładowo konsumpcja to przeznaczenie pieniędzy na nowy zestaw wypoczynkowy. Co nam to daje? Może to dawać nam poczucie luksusu lub spełniać rolę czysto praktyczną (zestaw wypoczynkowy będzie służył nam do przyjmowania gości). Dzięki temu zestawowi czujemy się lepsi, możemy wypoczywać w bardziej komfortowych warunkach niż dotychczas. Na tym polega konsumpcja. Oczywiście konsumpcja to również zakup produktów spożywczych i ich konsumpcja w sensie ich spożycia.

 

Wracając do tematu nadwyżkę możemy przeznaczyć na konsumpcję bieżącą lub przyszłą. Konsumpcja przyszłą zapewnić mogą nam inwestycje lub oszczędności. W odpowiednim momencie w przyszłości możemy wykorzystać zgromadzone środki na konsumpcję. Nagrodą za odroczenie tej konsumpcji są uzyskane środki powiększone na przykład o otrzymane odsetki czy dywidendy. Poza tym osiągnięta nadwyżka może zostać wykorzystana również na spłatę naszych zobowiązań np. wcześniejsza spłata pożyczki, kredytu.

 

Podsumowując mamy trzy możliwości dysponowania wypracowanej nadwyżki:

 

 • konsumpcja bieżąca - przeznaczenie środków na przykład na dodatkowe zakupy,
 • konsumpcja przyszła (odroczona) - inwestowanie zgromadzonych środków w celu ich zwiększenia i skorzystania w okresie późniejszym. Przykład: lokata półroczna - po pół roku otrzymujemy wkład wraz z odsetkami. 
 • spłata zobowiązań - wcześniejsze uregulowanie zobowiązań w celu zmniejszenia wydatków w okresach przyszłych. Jeżeli spłacimy pozostałe raty kredyty lub ich część, to w kolejnych okresach nasze wydatki miesięczne będą mniejsze (chociażby przez kilka okresów).
 
1 , 2 , 3
Tagi