wtorek, 30 stycznia 2018

Po co nam oszczędności?


Zasadniczo istnieje kilka motywów, dla których ludzie oszczędzają. Pierwszym z nich jest przezorność i utrzymywanie nadwyżek pieniędzy "na wszelki wypadek", a inaczej mówiąc na "czarną godzinę" czyli moment, w którym potrzebne będą nam dodatkowe środki, których nie będziemy w stanie wygospodarować z bieżących przychodów. Drugi motyw związany jest z konsumpcją odroczoną. Ma to miejsce w przypadku, kiedy nie stać nas dziś na zakup jakiegoś dobra (np. samochodu, telewizora, telefonu czy komputera) i skrupulatnie odkładamy pieniądze do momentu, kiedy uzbieramy wymaganą kwotę. Pieniądze odkładamy też wiedząc, że czeka nas większy wydatek. Na przykład rozliczenie roczne za gaz albo świadomość zbliżających się wakacji i zwiększonych wydatków w związku z wykupieniem wycieczki. Ostatnim motywem jest chęć zdobycia dodatkowych środków poprzez "nagrodę" za oszczędzanie w postaci naliczonych odsetek. 

Motywy te mogą się uzupełniać i przenikać. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby oszczędzać na nowy samochód i jednocześnie korzystać z odsetek z rachunku oszczędnościowego wiedząc jednocześnie, że w razie nagłej sytuacji możemy wykorzystać te środki w innych sposób.

 

Dlaczego warto oszczędzać?

Istota oszczędzania dla wielu ludzi jest zupełnie niezrozumiała. Każdy z nas zna kogoś, kto żyje od przysłowiowego "10 do 10" ledwo wiążąc koniec z końcem, a często posiłkując się kredytami, pożyczkami czy drobnymi sumami, którymi wspomaga rodzina. Takie postępowanie sprawia, że cały czas osoby te są od kogoś zależne. Uzależniają one swój byt od banków, firm pożyczkowych, rodziny czy przyjaciół i od ich chęci do powierzania pieniędzy. Nie muszę chyba wspominać, że często wiąże się to z dodatkowymi kosztami, co ma miejsce zwłaszcza w przypadku banków czy firm pożyczkowych. Ponadto zapożyczając się od rodziny czy znajomych trzeba liczyć na ich przychylność, a nierzadko na uzależnienie i uległość wobec nich. W myśl powiedzenia "chcesz stracić przyjaciela, pożycz mu pieniądze", relacje ulegają osłabieniu i mogą powodować napięcia.A może lepiej wziąć sprawy w swoje ręce i przestać się zapożyczać?

Powyżej wskazałem dlaczego nie warto pożyczać, co jest równocześnie argumentem, dlaczego warto oszczędzać. Nawet, jeżeli wystarcza nam na przeżycie, to mogą zdarzyć się sytuacje, w których będziemy potrzebować pieniędzy. Czy nie lepiej byłoby wziąć brakujące środki z własnych oszczędności, niż biec do banku i gorączkowo czekać na decyzję kredytową albo do przyjaciela i (być może po raz kolejny) prosić go o pomoc?

Oszczędności mogą dać nam niezależność, która pozwoli na uniknięcie stresujących sytuacji.

 

 

Podejście do życia

Wielu ludzi uważa, że oszczędzanie jest zbędne. "Po co oszczędzać, skoro nie wiadomo, co się stanie jutro". Takie stwierdzenie często można usłyszeć od osób, które wyznają zasadę "Carpe diem - chwytaj dzień" i nie dbają o przyszłość swoją jak i swoich bliskich. A ja uważam, że nie trzeba się obawiać tego, co nastąpi jutro, skoro mamy oszczędności, które mogą pomóc nam lub naszym bliskim. 

 

Oszczędności to przede wszystkim:

1) Zmniejszenie ryzyka utraty poziomu życia, który mamy do tej pory,

2) Niezależność od osób trzecich,

3) Bezpieczeństwo finansowe dla nas i naszej rodziny.


Wskazane przeze mnie powyżej korzyści wynikające z oszczędzania mają wymiar nie tylko finansowy, ale również psychologiczny. Zarówno zmniejszenie ryzyka utraty standardu życia jak i niezależność oraz poczucie bezpieczeństwa mogą sprawią, że życie stanie się łatwiejsze, wzrośnie nasze zadowolenie oraz chęć do działania. 

Jeżeli nie masz żadnych oszczędności, to pomyśl jak wyglądałoby Twoje życie, gdybyś miał odłożone kilka tysięcy złotych. I druga opcja. Jeżeli masz oszczędności, to pomyśl jak byś się czuł nie mając ich? Czy życie byłoby łatwiejsze czy trudniejsze?

Czekam na Wasze komentarze. Nie zapomnijcie też odwiedzić stronę bloga na Facebooku.

poniedziałek, 22 stycznia 2018

Podsumowanie roku 2017 roku czas zacząć!


W tym roku poszedłem za ciosem i podsumowanie prezentuję już w styczniu! Zasadniczo ostatnich 12 miesięcy nie różniło się znacznie od tych sprzed roku. Zacznę od kilku informacji ogólnych.

Po pierwsze to liczba paneli. W ciągu tego roku nie przystąpiłem do żadnego nowego panelu, ale również z żadnego nie zrezygnowałem. Oznacza to, że liczba paneli pozostała bez zmian i wynosi 12. Zastanawiam się czy nie zrezygnować z jednego lub dwóch paneli, ponieważ są takie, które punktują rzadko, a jak już to przychód jest marginalny. Więcej czasu tracę na logowanie się na dany panel i sprawdzenie czy na pewno w tym miesięcu nie odnotowałem przyrostu punktów. Z drugiej strony uczestnictwo nic nie kosztuje, a jeżeli przyjdzie zaproszenie to mogę je przyjąć lub nie. Pomyślę jeszcze o tym.

Teraz ważniejsza część. Otóż w 2017 roku całkowity przyrost punktów wyniósł w przeliczeniu na pieniądze 613 złotych, co daje miesięczną średnią około 51 złotych. Całkiem dobrze. Niestety nie udało się przebić wyniku z 2016 roku, gdzie średnia wynosiła 57 złotych miesięcznie. Udało się za to wypłacić więcej nagród. Z moich wyliczeń wynika, że wypłaty z tego roku wyniosły 1130 złotych. Wszystko to dzięki stanom z 2016 roku, a także kilku okazją, dzięki którym wymieniłem punkty po promocyjnym przeliczeniu punktów. Nie sądziłem, że wypłat było aż tyle, ale wiecie jak to jest. Pieniądze się rozpływają, zwłaszcza, gdy wypłacane są nieregularnie i w mniejszych kwotach. Wymieniałem głównie na gotówkę, Pay Pal, bony oraz doładowania do telefonów.

Jeżeli chodzi o rozkład w czasie, to najwięcej zarobiłem w kwietniu (ok 84 zł); listopadzie (ok 68 zł) oraz czerwcu (ok 62 zł). Najmniej z kolei zyskałem we wrześniu (ok 31 zł), styczniu (ok 34 zł), grudniu (ok 38 zł) oraz lipcu (ok 40 zł). Jak widać więc przedział miesięczny wahał się od 31 do 84 złotych. To spory rozstrzał. Pokazuje to jak różne mogą być miesiące.

 

 

Kolejne zestawienie to udział danego panelu w całej zgromadzonej kwocie. W tym roku na czele dość wyraźnie uplasował się panel i-Say, który dał 1/5 całego zarobku. Kolejne cztery miejsca to kolejno Global Test Market, Imas Online, Ask GFK oraz Toluna. Udział wymienionych paneli w zysku rocznym wyniósł około 10% dla każdego z nich. Dalszą kolejność możecie zobaczyć na wykresie poniżej. 

 

 

 

Patrząc na powyższy diagram można stwierdzić, że struktura paneli jest dość podobna do zeszłorocznych wyników. Nie zmienia się jedno. Każdy panel przyczynił się do osiągniętego wyniku. Przede mną kolejny rok pełen ankiet i próba pobicia wyniku z 2017 roku, a także 2016 roku.

 

 

 

Pamiętaj, żeby polubić na profil na Facebooku. Tam pojawiać się będą informacje o nowych wpisach! Link poniżej!

 


www.facebook.com/respectyourmoneybloxpl

poniedziałek, 15 stycznia 2018

 

Ten wpis to wstęp do nieco dłuższego (mam nadzieję) cyklu, który:

- przedstawi najważniejsze pojęcia związane z oszczędzaniem,

- pozwoli zrozumieć istotę oszczędzania, a na dalszym etapie inwestowania,

- pomoże w skonstruowaniu własnego, dostosowanego do danej osoby, planu oszczędnościowego,

- wprowadzi do zagadnienia związanego z inwestowaniem,

- pokaże różne aspekty oszczędzania i przedstawi drogę do zapanowania na finansami domowymi.

 

Poruszane tematy mogą być przydatne zarówno dla osób, które są obecnie "pod kreską" jak i osób o ustabilizowanej pozycji finansowej. Istotnym elementem omawianych zagadnień będzie ich uniwersalizm i możliwość wdrożenia w każdym gospodarstwie domowym. Jeżeli któreś zagadnienie będzie niezrozumiałe albo mało rozwinięte - pytajcie. Nie ma złych pytań. Chętnie odpowiem na wszystkie komentarze (ich dodawanie jest całkowicie odblokowane) oraz na maile (w miarę możliwości). Jeżeli chcesz o coś zapytać, poradzić się, przedstawić problem, a nie chcesz robić tego w formie komentarza - napisz (e-mail: azdamus@gmail.com).

 

O czym będę pisał w ramach "Panowania nad finansami"?

W pierwszej kolejności przybliżę (chyba raz jeszcze) istotę oszczędzania (po co oszczędzać? dlaczego warto to robić?). Kolejne tematy obejmować będą strukturę jaką powinny mieć nasze oszczędności. Przedstawię także ideę kolejnych etapów gromadzenia oszczędności i ich odpowiedniego określenia. Co dalej? Czas pokaże.

 

poniedziałek, 08 stycznia 2018

Od dziś informacja o nowych wpisach na blogu i nie tylko również na Facebooku.

Zachęcam do polubienia profilu! Link poniżej!

 

 

facebook.com/respectyourmoneybloxpl

 

 


piątek, 05 stycznia 2018

Nastał kolejny rok, ale zanim przedstawię podsumowanie z 12 miesięcy, winny jestem zestawienie na grudzień. Ostatni miesiąc roku nie był szczególnie obfity w zaproszenia do ankiet. Może to nawet lepiej, ponieważ przed Świętami nie miałem zbytnio czasu na ich rzetelne wypełnianie. Być może stąd też taki wynik. Przychód w grudniu to 38 złotych. Zarobek dość mały, ale i tak jestem zadowolony, zwłaszcza, że zdaję sobie sprawę, że kilka ankiet straciłem już na starcie.

Do wyniku w grudniu najbardziej przysłużyły się następujące panele:

1) Imas Online - 30%

2) Global Test Market - 19%

3) SW Panel - 17%

4) Reaktor Opinii - 13%

Jak widać te cztery panele dają 80% całego wyniku. Ponownie na czele Imas Online, który słynie z mniejszej ilości zaproszeń, które są jednak dobrze płatne. Reaktor Opinii oraz SW Panel ponownie pojawiają się czołówce. Inaczej jest z Global Test Market, który nieco ożywił się w grudniu. 

Pozostałe 20% to przede wszystkim zasługa i-Say, Toluny i Myiyo. Pozostałe panele to mniej niż 2% lub zero. Ponownie dochodzi więc do sytuacji, w której kilka paneli nie przynosi żadnych przychodów. Szkoda. Gdyby nie to, udałoby się zarobić więcej.

Działam dalej! Przede mną podsumowanie roczne, które wkrótce zaprezentuję.

 


Tagi