poniedziałek, 27 lutego 2017
W końcu!
Po kilku miesiącach udało się dotrzeć do 12 panelu, w którym staram się zarobić parę złotych. Ostatni, ale nie najgorszy panel to Toluna. Jest to dość złożona witryna, które skupia w sobie zarówno możliwość zarabiania pieniędzy jak i umożliwia uspołecznianie swoich spostrzeżeń. Logując się na swoje konto mamy możliwość widoku na krótkie sądy innych użytkowników. Co do zarabiania to ja oczywiście skupiam się na zbieraniu punktów, które gromadzić można przede wszystkim na wypełnianiu ankiet (zaproszenia na maila). Jest kilka innych metod gromadzenia punktów, które można zdobywać również poprzez aktywność społeczną oraz aktualizację swoich badań profilowych. Nie chcę się o tym rozpisywać, ponieważ praktycznie nie korzystam z tego rodzaju opcji. Może ktoś z was jest zarejestrowany i może przybliżyć istotę zdobywania punktów poprzez aktywność społeczną? Zapraszam do komentowania.
Użytkownikiem może zostać osoba, która ukończyła przynajmniej 14 lat, chociaż istnieją pewne wyjątki, o których szerzej w regulaminie. Poza tym dostęp do konta użytkownika jest bezpłatny.
Pamiętaj!: Załączone informacje nie są streszczeniem regulaminu. Rejestrując konto należy przeczytać pełny regulamin i sprawdzić czy zapisy nie uległy modyfikacji. Powyższy tekst ma charakter wprowadzający i nie zwalnia z obowiązku zapoznania się z regulaminem zawartym na stronie panelu.Ogólnie o panelu
Jak już wspomniałem dzięki panelowi można gromadzić punkty wymienialne na nagrody. Zaproszeń do ankiet jest dość sporo, ale często możemy zostać wyeliminowani zanim w ogóle odpowiemy na jakiekolwiek pytanie. Jest jedna rzecz, która trochę denerwuje mnie w tym panelu. Chodzi o to, że zdobycie ilości punktów, które pozwolą na zdobycie konkretnej nagrody może być dość długie. Pamiętać należy, że punkty kasują się po 16 miesiącach i może okazać się, że zamiast zyskiwać punkty, tracimy je. Warto więc uważać i zwiększyć swoją czujność zwłaszcza, kiedy od dawna nie wymieniliśmy punktów na nagrody.

Nagrody
W panelu dostępne jest kilka typów nagród. Mogą to być również losy na różnego rodzaju loterie (nie wymieniałem, więc nic nie wygrałem). Inne typy nagród to bony do Empiku, Sodexo, Tesco oraz Pay Pal. Wypłata Pay Pal możliwa jest to zgromadzeniu 70000 punktów. Nie pomyliłem się, ale za chwilę przekonacie się, że to nie jest jakaś nieosiągalna granica. Bony wymienne są zazwyczaj po zgromadzeniu 50000 punktów. Zasada jest taka, że za 50000 otrzymać możemy bon o wartości 50 złotych, z kolei 70000 punktów to możliwość wymiany na przelew Pay Pal o wartości 70 złotych.
Ankiety 
Badania są różnej długości i różnej wartości. zazwyczaj zaproszenia oscylują w granicach 1600-3000 punktów (teraz rozumiecie, dlaczego łatwo zebrać te 50 czy 70 tysięcy punktów?), chociaż przedział, który zaobserwowałem to od 1000-3500 punktów. Za dorzucenie otrzymać można symboliczne 5 punktów (czyli bardzo symbolicznie, ale jest).
Charakterystyka Reaktora Opinii:
 • wartość pieniędzy za 1 punkt - 0,001 zł/punkt
 • limit wypłaty punktów - 70000 punktów dla Pay Pal, dla bonów za 50 złotych to 50000 punktów
 • rodzaj nagrody - Pay Pal, bony Empik, Tesco, Sodexo, nagrody rzeczowe
 • średnie wynagrodzenie za ankietę - 1600-3000 punktów (1,6-3,0zł)
 • częstotliwość otrzymywania zaproszeń - duża
 • wynagrodzenie za wyeliminowanie z badania - jest

 

Plusy panelu:
 • przyzwoite wynagrodzenie za ankietę
 • duża częstotliwość zaproszeń
 • niski współczynnik odrzucenia
 • różnorodność nagród
 • możliwość zdobywania punktów na różne sposoby
Minusy panelu:
 • krótki termin ważności punktów (16 miesięcy)
 • duży współczynnik odrzucenia
 • dość wysoki próg do wypłaty
Link do panelu znajduje się poniżej:

 

poniedziałek, 20 lutego 2017
Idąc za ciosem dziś zaprezentuję już przedostatni panel badawczy z mojej listy. Jest to SW Panel. Mogę o nim powiedzieć tyle, że jest to pozycja, w której jestem zarejestrowany od stosunkowo niedawna. SW Panel realizuje głównie badania zlecone przez swoich użytkowników. Jest to kolejny panel badawczy, w którym oprócz bycia respondentem, można tworzyć również swoje badania. Mnie to raczej nie interesuje, dlatego kwestii związanych z tą funkcjonalnością po prostu nie znam. Skupiam się raczej na płatnych nadaniach, a te są dość specyficzne, ale o tym za chwilę. 
Standardowo zacznę o kilku punktów regulaminowych. Zapisywać do panelu można się już od ukończenia 13 lat. Dla użytkowników w wieku od 13-17 lat potrzebna jest zgoda rodziców. SW Panel daje możliwość gromadzenia dwóch kategorii punktów. Są to:
Students Points - które wymieniać można na nagrody. To te punkty sprawiają, że możemy zarabiać. 
Social Points - za które można zakładać grupy badawcze.
Poza tym Students Points można wymieniać na Social Points. Zaproszenia do ankiet obejmują zarówno wynagrodzenie wyrażone w Students oraz Social Points. Ważność punktów wynosi 3 lata pod warunkiem, że użytkownik logował się w czasie ostatnich 12 miesięcy. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie panelu, który jak zwykle zamieszczam na końcu wpisu.
Pamiętaj!: Załączone informacje nie są streszczeniem regulaminu. Rejestrując konto należy przeczytać pełny regulamin i sprawdzić czy zapisy nie uległy modyfikacji. Powyższy tekst ma charakter wprowadzający i nie zwalnia z obowiązku zapoznania się z regulaminem zawartym na stronie panelu.


Ogólnie o panelu
Panel jest dość przejrzysty. Students Points można gromadzić dzięki zaproszeniom wysyłanym mailem. Punkty można zdobywać również w krótkich ankietach, które dostępne są po zalogowaniu, chociaż zazwyczaj otrzymać można tylko Social Points. Warto zauważyć, że za samą rejestrację otrzymujemy 5 Students Points.

Nagrody
Nagrodą w panelu jest gotówka, którą można wypłacić po zgromadzeniu 100 Students Points, co stanowi równowartość 50 złotych. Łatwo policzyć więc, że 1 punkt stanowi równowartość 0,50zł.
Ankiety 
Ankiety są dość krótkie, przez co oferowane wynagrodzenie wydaje się dość atrakcyjne. Ich częstotliwość jest mała, ale współczynnik odrzucenia dość mały. Dzięki temu możemy z dużym prawdopodobieństwem założyć, że po otrzymanym zaproszeniu nie zostaniemy wyeliminowani (no chyba, że temat badania zupełnie nas nie dotyczy).

Charakterystyka Reaktora Opinii:
 • wartość pieniędzy za 1 punkt - 0,50 zł/punkt
 • limit wypłaty punktów - 100 punktów (50zł)
 • rodzaj nagrody - Przelew
 • średnie wynagrodzenie za ankietę - 3-6 punktów (1,5-3zł)
 • częstotliwość otrzymywania zaproszeń - mała
 • wynagrodzenie za wyeliminowanie z badania - brak

 

Plusy panelu:
 • przyzwoite wynagrodzenie za ankietę
 • krótkie ankiety
 • niski współczynnik odrzucenia
Minusy panelu:
 • konieczność posiadania rachunku bankowego
 • mała częstotliwość zaproszeń
Link do panelu poniżej:

 

wtorek, 14 lutego 2017
Po długim czasie czas na opis kolejnego panelu. Dziś o jednym z paneli, z którego nie dokonałem jeszcze wypłaty. Jednocześnie muszę zaznaczyć, że nie jestem na nim zarejestrowany od dawna. Wręcz przeciwnie.

Research Online, bo o tym panelu mowa, jest dość specyficzny. Można bowiem zarejestrować się jako badacz oraz jako respondent. Mnie oczywiście interesuje bycie respondentem, ponieważ tak można zdobywać punkty, które przeliczane są na gotówkę. Po informacje związane z rejestracją odsyłam do regulaminu, który jest dość krótki i nie stawia specjalnych wymagań.
Pamiętaj!: Załączone informacje nie są streszczeniem regulaminu. Rejestrując konto należy przeczytać pełny regulamin i sprawdzić czy zapisy nie uległy modyfikacji. Powyższy tekst ma charakter wprowadzający i nie zwalnia z obowiązku zapoznania się z regulaminem zawartym na stronie panelu.Ogólnie o panelu

Wypełniając ankiety zbieramy punkty, które przeliczane są w stosunku 2:1. Oznacza to, że dwa punkty warte są 1 złoty. Wypłata może nastąpić po zgromadzeniu 40 punktów, a otrzymać można 20 złotych.

Nagrody

Wypłata nagrody odbywa się w postaci przelewu. Nie wiem dokładnie jak to wygląda, ale jak tylko dokonam pierwszej wypłaty, to podzielę się z Wami szczegółami.
Ankiety 

Częstotliwość zaproszeń jest dość mała, dlatego zbieranie punktów jest dość czasochłonne. Z drugiej strony niski próg wypłaty sprawia, że wystarczy wypełnić kilka ankiet, żeby otrzymać wynagrodzenie. Ankiety przychodzą sporadycznie, ale jeżeli otrzymamy już zaproszenie, to z dużą pewnością otrzymamy za nią pełne wynagrodzenie.

UWAGA! Podczas wypełniania ankiet często na koniec badania podany jest kod, dzięki któremu przypisywane są punkty. Kilka razy zdarzyło mi się zamknąć okno i tracąc tym samym punkty. Radzę więc uważać i być uważnym, zwłaszcza pod koniec ankiety.
Charakterystyka Reaktora Opinii:
 • wartość pieniędzy za 1 punkt - 0,50 zł/punkt
 • limit wypłaty punktów - 40 punktów 
 • rodzaj nagrody - Przelew
 • średnie wynagrodzenie za ankietę - 5-10 punktów
 • częstotliwość otrzymywania zaproszeń - mała
 • wynagrodzenie za wyeliminowanie z badania - brak

 

Plusy panelu:
 • duże wynagrodzenie za ankietę
 • ciekawe ankiety
 • niski współczynnik odrzucenia
 • niski próg wypłaty
Minusy panelu:
 • konieczność posiadania rachunku bankowego
 • mała częstotliwość zaproszeń
 • problemy z kodem wymiennym na punkty
Link do panelu poniżej:

 

 

środa, 08 lutego 2017
Przedświąteczny czas to duży ruch w handlu, ale nie tylko. To również wzmożony okres i zwiększona częstotliwość otrzymywanych ankiet. Badania rynku są ważne dla każdego producenta zwłaszcza przed Bożym Narodzeniem, kiedy to większość przedsiębiorstw ma swoje "żniwa". W związku z tym uczestnicy paneli (w tym i ja) notują zwiększoną liczbę zaproszeń. 
Jest to odpowiedni moment, żeby napisać kilka słów o tematach poruszanych w ankietach. Generalnie ankiety dotyczą produktów lub usług, które dzielą się na kolejne podgrupy. Badania rynku mogą też dotyczyć opinii na tematy społeczno-polityczne takie jak ocena bieżących wydarzeń oraz sondaże wyborcze (pytania dotyczą partii politycznych czy popularności polityków). Poza tym spotkać można badania związane ze stylem życia czy oceną konkretnych marek (w tym z różnych branż).
Wśród produktów częstymi przedmiotami ankiet jest sprzęt RTV i AGD, słodycze, przekąski oraz inne artykuły spożywcze. Równie popularne są badania związane z różnego rodzaju kosmetykami czy przedmiotami codziennego użytku. Z kolei usługi to przede wszystkim ankiety związane z telekomunikacją (telefonia komórkowa, Internet), ubezpieczeniami (na życie oraz majątkowymi), bankowymi oraz pożyczkowymi. Popularne są również ankiety dotyczące korzystania z usług gastronomicznych, handlowych czy kurierskich. Częstym przedmiotem badań są zwyczaje zakupowe oraz ocena podejmowanych przez firmy działań marketingowych. Motoryzacja to kolejny częsty temat ankiet. Chodzi tu zarówno o preferencje co do zakupu nowych aut, ale także badania związane z ich eksploatacją.
Wypełniając płatne ankiety zauważyć można pewną sezonowość ich tematyki. Przed wakacjami pojawia się coraz więcej ankiet związanych z ofertami wycieczek oraz biur turystycznych. Jesień to z kolei czas badań różnego rodzaju leków, z których na czele znaleźć można preparaty na przeziębienie. Okres zimowy i przedświąteczny to wzmożona ilość ankiet związanych z preferencjami zakupowymi, a także oferty dystrybutorów prądu czy energii. Z kolei na wiosnę można spodziewać się dużego zainteresowania opinią osób, które planują zakup sprzętu turystycznego oraz respondentów, którzy planują różnego rodzaju remonty.  
Różnorodność poruszanych tematów sprawia, że każdy może znaleźć ankiety, które będą zgodne z jego zainteresowaniami. Czasami nie trzeba znać się na wszystkim, aby wyrazić swoją opinię.

08122016 omni_grudzien_2016_468_60 Image Banner 468 x 62

poniedziałek, 06 lutego 2017
Kolejny wpis i kolejny panel. Dziś kilka słów o Reaktorze Opinii, który jest dla mnie dość pewnym panelem. Jest to solidny panel, z którego kilka razy dokonywałem wypłat.

Regulamin panelu określa kilka warunków, które spełnić musi uczestnik. Po pierwsze warunkiem koniecznym jest ukończenie 13 roku życia. Poza tym należy posiadać adres e-mail, dostęp do Internetu oraz rachunek bankowy, a także dokonać rejestracji w serwisie.Uczestnikami nie mogą zostać osoby związane z panelem oraz pracownicy innych podmiotów świadczących usługi badawcze. Oprócz tego uczestnikiem nie może zostać osoba, która zamknęła swoje konto lub uczestnik, którego konto zostało usunięte przez pracowników panelu.
Pamiętaj!: Załączone informacje nie są streszczeniem regulaminu. Rejestrując konto należy przeczytać pełny regulamin i sprawdzić czy zapisy nie uległy modyfikacji. Powyższy tekst ma charakter wprowadzający i nie zwalnia z obowiązku zapoznania się z regulaminem zawartym na stronie panelu.Ogólnie o panelu

Zbierane punkty przeliczane są w stosunku 10:1 tzn., że każdy punkt wart jest 10 groszy. Przeliczone środki podlegają wypłacie po zgromadzeniu 500 punktów (równowartość 50 złotych).
Nagrody

Nagroda wypłacana jest w postaci przelewu na konto, dlatego w regulaminie zaznaczono konieczność posiadania rachunku bankowego. Nie pamiętam dokładnie czy wypłacane jest tylko 50 złotych czy cała pula punktów przeliczana jest na pieniądze i przekazana do wypłaty. Za wyeliminowanie z ankiety przekazywana jest równowartość 2 punktów.
Ankiety 

Zapisując się do panelu można liczyć na mniej więcej 5 zaproszeń do ankiet w ciągu miesiąca. Za jedną ankietę można otrzymać od 2 (gwarantowana kwota przy wyeliminowaniu) do 25 punktów, czyli do 2,50 złotych. Nie są to zbyt duże kwoty, ale skrupulatnie zbierane pozwolą na szybką wypłatę. Poza tym dopasowanie ankiet jest dość trafne, co sprawia, że zazwyczaj możliwe jest zakończenie większości ankiet.
Charakterystyka Reaktora Opinii:
 • wartość pieniędzy za 1 punkt - 0,10 zł/punkt
 • limit wypłaty punktów - 500 punktów 
 • rodzaj nagrody - Przelew
 • średnie wynagrodzenie za ankietę - 2-25 punktów
 • częstotliwość otrzymywania zaproszeń - średnia
 • wynagrodzenie za wyeliminowanie z badania - jest

 

Plusy panelu:
 • przejrzysty serwis
 • rekompensata za wyeliminowanie
 • ciekawe ankiety
 • przejrzysty interfejs ankiet
Minusy panelu:
 • konieczność posiadania rachunku bankowego
 • niskie wartości ankiet
 • konieczność skrupulatnego zbierania punktów
Dla zainteresowanych link do panelu poniżej:

 

 

piątek, 03 lutego 2017
Czas na kolejny panel. Tym razem zgodnie z kolejnością wybór padł na My Panel Base. Od razu wspomnę, że nie mogę nawiązać tutaj do innego panelu - tzn. do ePanel. Wygląd obu paneli jest bardzo podobny, zwłaszcza po zalogowaniu. Być może jest to spowodowane, że oba panele należą do tego samego podmiotu? Chociaż to tylko moje podejrzenie, ponieważ nie sprawdzałem tego. Zastosowane rozwiązania również są podobne jak w e Panel.

Jeżeli chodzi o regulamin to jest dość krótki i przejrzysty. Nie znalazłem żadnych ograniczeń co do wieku. Uczestnikiem może zostać każdy posiadający dostęp do Internetu. Na tym wszystkie zapisy dotyczące określenia uczestnika kończą się. Uczestnictwo jest dobrowolne, a zrezygnować można w każdym momencie.
Pamiętaj!: Załączone informacje nie są streszczeniem regulaminu. Rejestrując konto należy przeczytać pełny regulamin i sprawdzić czy zapisy nie uległy modyfikacji. Powyższy tekst ma charakter wprowadzający i nie zwalnia z obowiązku zapoznania się z regulaminem zawartym na stronie panelu.
Ogólnie o panelu

My Panel Base to możliwość zbierania punktów poprzez zbieranie punktów przeliczonych bezpośrednio na gotówkę. Oczywiście do momentu wypłaty zgromadzone środki nazywać trzeba punktami, jednak można je przeliczać wprost na pieniądze. 
Nagrody

Nagroda w tym panelu jest tylko jedna - przelew PayPal. Jeżeli ktoś nie posiada konta, to panel umożliwia jego założenie. Jeżeli jednak ktoś nie ma i nie chcę konta założyć to radzę od razu zrezygnować z rejestracji. Po co zbierać puste punkty, których nie można wypłacić. Wypłata nagrody po przekroczeniu 50 złotych do wartości zgromadzonych punktów.
Ankiety 

Częstotliwość zaproszeń to mniej więcej 5/miesiąc. Jest to dość mała ilość, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że pojedyncza ankieta nie jest zbyt dobrze punktowana. Jedna ankieta to wynagrodzenie od 1,00-3,50 złotych, chociaż zazwyczaj ich wartość nie przekracza 2 złotych. Istnieje również rekompensata za wyeliminowanie, która wynosi 0,20 zł.
Cechy My Panel Base:
 • wartość pieniędzy za 1 punkt - 1 zł/punkt
 • limit wypłaty punktów - 50 punktów 
 • rodzaj nagrody - Pay Pal
 • średnie wynagrodzenie za ankietę - 1,00-3,50 punktów
 • częstotliwość otrzymywania zaproszeń - średnia
 • wynagrodzenie za wyeliminowanie z badania - jest

 

Plusy panelu:
 • przejrzysty serwis
 • rekompensata za wyeliminowanie
Minusy panelu:
 • konieczność posiadania Pay Pal
 • niskie wartości ankiet
Dla zainteresowanych link do panelu poniżej:

 

 

czwartek, 02 lutego 2017

Przyszedł czas na podsumowanie zarabiania na ankietach za styczeń. Planuje jeszcze zamieszczenie zestawienia rocznego za ubiegły rok, ale zrobię to chyba dopiero po przeniesieniu wszystkich wpisów z bloggera.

Wracając do tematu, styczeń był miesiącem... słabym. Za ankietach zanotowałem wzrost o niecałe 34 złoty. Jest to najgorszy wynik od kiedy zamieszczam zestawienia miesięczne. Nie jest tak, że to ja się leniłem. Wręcz przeciwnie. Rzetelnie wypełniałem wszystkie ankiety, z których nie zostałem wyeliminowany. Jaki jest więc powód tak niskiego zarobku?

Mało zaproszeń! Po kilku dniach stycznia okazało się, że praktycznie nie dostaje zaproszeń, a moja skrzynka świeci pustkami. W trakcie miesiąca sytuacja trochę się poprawiła, co nie zmienia faktu, że początkowy brak zaproszeń przełożył się na końcowy wynik.

Zyski z Toluny, i-Say, ASK GFK oraz E-panel oraz Cenne opinie dały dział mniej więcej 15-18% w kwocie wspomnianych 34 złotych. Poza tym 10% uzyskałem dzięki Global Test Market, a reszta paneli było tylko tłem albo wcale nie pomogły mi się wzbogacić. 

Cóż. Działam dalej i zobaczymy co przyniesie luty!

środa, 01 lutego 2017

 

Jednym z najprostszych sposobów na oszczędzanie jest zmniejszenie wydatków. Oczywiście nie powinno to przełożyć się na jakość naszego życia. Sporą część każdego budżetu domowego stanowią wydatki na żywność, artykuł chemiczne czy kosmetyki. Warto więc rozważnie planować tego rodzaju zakupy. Pomóc w tym może jedno proste narzędzie, które nazywa się listą zakupów. Działanie tego narzędzia jest chyba dla wszystkich dość dobrze znane. Wystarczy na kartce spisać listę produktów, które chcemy i musimy kupić. Dokonując zestawienia przed zakupami zyskujemy kilka rzeczy.
Zalety listy zakupów
Po pierwsze mamy pewność, że nie zapomnimy kupić potrzebnego nam produktu, a po drugie uchroni nas to przez zakupem niepotrzebnych produktów spoza listy. Niejednemu z was na pewno zdarzało się kupić rzeczy, które nie było planowane pod wpływem impulsu, ładnego wyglądu czy kuszącej ceny. Oczywiście lista zakupów nie sprawi, że nie kupimy czegoś, ale może dać nam znak - skoro czegoś nie ma na liście to czy naprawdę jest mi to potrzebne?
Inną kwestią jest to, że mając listę zakupów i znając układ sklepu możemy zaoszczędzić sporo czasu. Wiedząc co chcemy kupić nie krążymy bez sensu po alejkach. Maleje również ryzyko zakupu niepotrzebnych produktów. Również tematyczne sporządzenie listy pozwoli na zaoszczędzenie czasu i uniknięcie pokus włożenia do koszyka kilku dodatkowych rzeczy. Idąc dalej możemy sporządzić listę zakupów wraz z hipotetyczną kwotą wydaną na dany produkt. Robiąc zakupy znamy mniej więcej ceny poszczególnych towarów, dlatego dodanie kwoty wydatku na dany produkt nie powinno być trudne. Pozwoli nam to na określenie kwoty, którą powinniśmy wydać na dane zakupy (oczywiście w przybliżeniu).


Forma listy

Oczywiście ta najbardziej tradycyjna to kartka papieru. Do sklepu warto zabrać również długopis czy ołówek do skreślania zakupionych produktów. Inną formą może być lista elektroniczna zapisana w telefonie. W ten sposób można bez problemu kasować kolejne pozycję albo użyć funkcji przekreślenia w przypadku, kiedy chcemy się upewnić, że niczego nie zapomnieliśmy. Listę zakupów można sporządzić również z podziałem na kategorie. Ułatwi to poruszanie się po sklepie i dokonywanie sprawnych zakupów. Wśród kategorii można wymienić na przykład działy w sklepie: chemia, kosmetyki, pieczywo, owoce i warzywa, nabiał, mięso i wędliny czy mrożonki. Nie polecam tworzenia listy zakupów w głowie, chyba, że liczy ona dosłownie kilka produktów. Często możemy zapomnieć w ten sposób o niezbędnych nam produktach.
Nie przesadzajmy!
Musimy znać umiar. Jeżeli podczas zakupów okaże się, że czegoś na prawdę potrzebujemy, a nie ma tego na listę to pozwólmy sobie na naciągnięcie budżetu i zakup potrzebnego towaru. Jeżeli zdecydowaliśmy się na wypisanie cen poszczególnych produktów to warto zarezerwować kilka złotych (tylko, żeby nie było to 100% wyjściowego budżetu na zakupy!) na nieprzewidziane wydatki. Poza tym zdarza się, że nie wiemy co dokładnie chcemy kupić. W takim wypadku warto na liście zapisać coś hasłem i przeznaczyć na to pewną kwotę. Powiedzmy, że chcemy kupić jakieś owoce, ale nie wiemy dokładnie, na co mamy ochotę. Zapiszmy więc hasło "owoce" i dopiszmy jakąś kwotę, którą moglibyśmy na nie przeznaczyć np. 10-20 złotych.
Lista zakupów uchroni nas nie tylko przed zakupem niepotrzebnych produktów, ale również pozwoli na kupno potrzebnych towarów, o których moglibyśmy zapomnieć oraz na oszczędność czasu i uniknięcie pokusy zakupu niepotrzebnych produktów.
A wy? Korzystacie listy zakupów?
Tagi