poniedziałek, 23 kwietnia 2018

Wskazówki do tworzenia planu:

 

13) Dzieci:

Dzieci to spore wydatki. Ich struktura (wydatków, a nie dzieci) i wysokość uzależniona jest od wielu czynników. Jednym z nich jest wiek dziecka. Inne wydatki poniesiemy w przypadku noworodka, inne w przypadku dziecka przedszkolnego, szkolnego czy nastolatka.

Najważniejsze wydatki związane z dziećmi to koszt podręczników i artykułów szkolnych, składki szkolne, koszt dodatkowych zajęć pozalekcyjnych, kieszonkowe, różnego rodzaju zabawki i gry kupione dla dzieci, ale przede wszystkim są to wydatki związane z opieką, a więc czesne za żłobek, przedszkole czy opiekunkę. Ta ostatnia grupa stanowi duży koszt, ale jest on dość dobrze znany. Koszt podręczników, artykułów szkolnych, składki szkolne oraz zabawki dla dzieci są z kolei dość trudne do określenia. Wydatki te powinny być oszacowane na podstawie posiadanej przez nas wiedzy i historycznych kosztów. Z kolei kieszonkowe oraz zajęcia dodatkowe to koszt stosunkowo łatwy do określenia (chyba, że wiążą się one z dodatkowymi zakupami wyposażenia, pomocy i sprzętu np. przy aktywnościach sportowych). Wszelkiego rodzaju wycieczki, obozy i kolonie również można wliczyć w tę kategorię. 

Będąc przy dzieciach nie zapominajmy o innych kategoriach, w których powinniśmy uwzględnić ich potrzeby. Nie pomijamy więc wydatków związanych ze zdrowiem, higieną czy ubraniami dla dzieci, ale ujmijmy je w konkretnych, dedykowanych kategoriach.

 

14) Rozrywka i rekreacja:

Pod tym hasłem kryje się wiele pozycji. Wydatki związane z rozrywką, a także odpoczynkiem to duża i niejednorodna grupa. Wymienić tu można zarówno koszty związane z uprawianiem sportu, dostępem do szeroko pojętej kultury, a także wakacje i wyjazdy o charakterze rekreacyjnym. 

Zliczenie wydatków i ich ewentualne prognozowanie może być dość trudne. Część z nich można określić dość precyzyjnie. Mam na myśli takie pozycje, które są powtarzalne i z góry określone. Dla przykładu proste będzie określenie wydatków związanych z siłownią, jeżeli korzystamy z karnetów. Podobnie sprawa wygląda z wydatkami na czasopisma, które kupujemy regularnie (znamy częstotliwość ich wydania i cenę). Wydatki związane z hobby mogą być łatwe do określenia - oczywiście wszystko zależy od tego jakie to hobby.

Gorzej z wydatkami, które są nieregularne jak wyjście do kina, jednorazowy wypad na basen, do teatru czy opery. Na te wydatki budżet powinno planować się na podstawie przeciętnych kosztów, które ponosiliśmy w przeszłości lub poprzez przeznaczenie określonej kwoty na te cele. 

Skomplikowane są również wydatki związane z wakacjami i wyjazdami rekreacyjnymi. O ile ich ilość można zaplanować, o tyle gorzej już w kwotą, które na nich wydamy. Możemy posłużyć się tutaj danymi z poprzednich lat, ale pamiętajmy, żeby mieć na uwadze zmiany na rynku i zmieniające się ceny przede wszystkim noclegów. Mając to na uwadze możemy spróbować oszacować kwotę, którą będziemy potrzebować na urlop. Podliczmy wszystkie planowane wyjazdy i oszacujmy koszty, a następnie podzielmy je przez 12 miesięcy. Dzięki temu wiedzieć będziemy, ile powinniśmy miesięcznie odkładać na ten cel. Wakacje to duży wydatek, dlatego jego ujęcie w budżecie powinno być pozycją obowiązkową.


 

15) Inne wydatki:

Kolejna grupa wydatków to wszystkie inne pozycje, które nie zostały ujęte w pozostałych kategoriach. Grupa ta jest otwarta i każdy według swoich potrzeb może zamieścić w niej różnego rodzaju wydatki. Znaleźć mogą się tutaj zarówno koszty związane z wydatkami miesięcznymi, rocznymi, a także incydentalnymi. 

Wśród nich wybrałem kilka pozycji, które należy brać pod uwagę. Są to przede wszystkim takie podkategorie jak prezenty oraz wydatki związane z różnymi okazjami i świętami, a także kary oraz podatki. Poza tym warto ująć w tym momencie wydatki związane z edukacją własną, a także wydatki związane ze zwierzętami oraz drobne wydatki.

 


Przedstawione powyżej kategorie wydatków mają charakter poglądowy i nie są gotowym, a tym bardziej uniwersalnym planem dla każdego domowego budżetu. Może on stanowić inspirację i plan dla stworzenia własnego zestawienia. Każdy budżet domowy jest inny i dla każdego gospodarstwa domowego powinien być on tworzony indywidualnie.

Podobnie wygląda sprawa z wyliczaniem wydatków. Zaprezentowanych zostało kilka wariantów określenia wysokości zapotrzebowania pieniędzy na dane wydatki. Zdarzało się również tak, że dla jednej kategorii prezentowanych było kilka wariantów. 

 

 

poniedziałek, 16 kwietnia 2018

Wskazówki do tworzenia planu:

 

10) Zdrowie:

Tak na dobrą sprawę kategoria ta może być bardzo istotna dla niektórych osób, a dla innych stanowić marginalny wydatek. O ile służba zdrowia w Polsce jest pozornie darmowa, o tyle każdy z nas ponosi wydatki związane ze zdrowiem.

Mając na myśli cykliczne, prywatne wizyty u specjalistów, możemy z dużym prawdopodobieństwem określić koszt związany z takimi wydatkami. Podobnie sprawa wygląda z rehabilitacją. W tej kategorii nie chodzi o przewidzenie każdego wydatku, ale o zanotowanie tych bardziej prawdopodobnych. 

Inaczej sprawa wygląda z lekami. Wydatki te można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich to koszty leków, które przyjmujemy cyklicznie. Mogą to być suplementy diety czy leki na alergię. Druga grupa to leki, które przyjmujemy doraźnie (przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwgorączkowe), a które stanowią podstawę każdej domowej apteczki. Wydatki na te leki mogą być planowane. Wiemy mniej więcej, ile pieniędzy wydajemy na leki na podstawie historycznych rachunków. Jeżeli ich nie posiadamy, to proponuję uzupełnić domową apteczkę i oszacować ile pieniędzy rocznie możemy przeznaczyć na ten cel.

 

11) Ubrania:

Wydatki związane z ubraniami to delikatny temat. Z jednej strony stanowić mogą one dużą część wydatków, z drugiej jednak wszelkiego rodzaju zakupy odzieży, butów czy innych elementów ubioru są niezbędne dla każdej rodziny. 

Planowanie wydatków związanych z tą kategorią jest niezwykle trudne. Czasami zakupy takie są dla nas przyjemnością i swoistą nagrodą, a nie tylko koniecznym wydatkiem. Rezerwacja środków na odzież i obuwie powinna opierać się nie tylko na historycznych kosztach, ale przede wszystkim na potrzebach każdego domownika. Połączenie tych dwóch metod może być skutecznym sposobem na trafne określenie wydatków. Ważne jest również, żeby nie przekraczać miesięcznego czy rocznego budżetu określonego na ten cel. Dlatego radzę w tym miejscu zastanowić się czym są dla nas wydatki na ubrania. Pomyślmy ile rodzajów poszczególnych ubrań i butów potrzebujemy. Po takiej analizie każdy indywidualnie powinien określić budżet na ten cel. Oczywiście w granicach rozsądku.

 

12) Higiena:

Kolejna kategoria i kolejna porcja wydatków. Tym razem chodzi o koszty związane z higieną, pod którą to kryją się trzy główne podkategorie: kosmetyki, środki czystości oraz usługi pielęgnacyjne. Wydatki z nimi związane są zazwyczaj powiązane z codziennymi zakupami, dlatego historyczne dane dotyczące ponoszonych w przeszłości kosztów możemy znaleźć w posiadanych paragonach. Jeżeli ich nie posiadamy to możliwe jest ich oszacowanie lub ustalenie w toku tworzenia budżetu (obserwując przez jakiś czas - miesiąc, kwartał - wydatki związane z higieną). 

Koszty związane z kosmetykami oraz środkami chemicznymi są możliwe do ustalenia na podstawie bieżącego zapotrzebowania. Każdy z nas zna zużycie tych produktów i ich ceny. Dzięki temu możliwe będzie ustalenie potrzeb naszego gospodarstwa domowego i ustalenia miesięcznych wydatków. Proponuję więc usiąść i spisać na kartce wszelkiego rodzaju kosmetyki (np. dezodoranty, mydło, żel pod prysznic, balsam do ciała, zestaw do makijażu itp.), środki czystości (płyn do podłogi, do naczyń, środki do sprzątania, mycia okien i podłóg, środki piorące itp.), których używamy i ustalić ile danych pozycji potrzebujemy w każdym miesiącu lub kwartale. Podobnie postępujemy z zabiegami pielęgnacyjnymi (fryzjer, kosmetyczka, masaż), które możemy oszacować i podliczyć w łącznej kwocie rocznej.

Niektóre wydatki będą występowały w ujęciu miesięcznym, inne dwumiesięcznym czy nawet kwartalnym. Przykładowo proszek do prania czy płyn do podłóg powinien wystarczyć na dłużej, niż miesiąc (chyba, że się mylę). Proponuję zestawić wydatki w ujęciu rocznym i podzielić je na 12 okresów. Radzę również dodać pewną część otrzymanej kwoty "za zapas", żeby nie doszło do sytuacji, w której staniemy przez wyborem czy kupić mydło czy papier toaletowy.

Ponadto warto mieć na uwadze posiadane zapasy. Nie ujmujmy ich przy planowaniu rocznego, a później miesięcznego kosztu, ale miejmy je na myśli podczas planowania najbliższych zakupów. Środki higieniczne, które mamy wykorzystajmy, a to co zostanie nam po pierwszym miesiącu odłóżmy w ramach oszczędności. 

 

Zapraszam również na FACEBOOKowy profil blogu!!!

poniedziałek, 09 kwietnia 2018

Witajcie!

Za nami marzec, a więc pora na kolejne podsumowanie. Niestety w tym miesiącu jest nieco gorzej i uskładałem z ankiet tylko 39 złotych. Czułem jednak, że tak to może wyglądać. Mała liczba zaproszeń sprawiła, że wynik nieco odbiega od średniej, ale nadal nie jest źle. Na ankiety w poprzednim miesiącu nie poświęciłem wiele czasu, dlatego wynik nie jest aż tak tragiczny.

Swoją drogę może oprócz notowania samej kwoty, powinienem notować jeszcze czas, jaki poświęcam na ankiety? Dzięki temu mógłbym sprawdzić, ile można "wyciągnąć" z ankiet w przeliczeniu na czas. Dałoby to lepszy obraz dla osób, dla osób, które chciałaby spróbować. Co wy na to? Piszcie w komentarzach albo na Facebooku, co sądzicie o tym pomyśle. Mógłbym zacząć już od maja.

A teraz do rzeczy i podium dla paneli w tym miesiącu. Oto one:

1) Global Test Market - 30%

2) i-Say - 20%

3) Cenne Opinie - 10%

Pierwsze dwa miejsce nie są dla mnie zaskoczeniem. Przez cały miesiąc miałem wrażenie, że jedyne ankiety, które wypełniam, to właśnie zaproszenia z Globala oraz i-Say. Nie dziwi mnie więc fakt, że te dwa panele dały połowę zysku.

Inne panele, które mogę jeszcze wymienić to Imas Online (8%), Reaktor Opinii (7%), My Panel Base (6%) oraz Myiyo (5%). Pozostałe panele to mniej, niż 5%. Co ciekawe, tylko jeden panel nie dał mi żadnego zarobku. Nie będę go jednak wymieniał. 

 

 

wtorek, 03 kwietnia 2018

Wskazówki do tworzenia planu:

 

7) Utrzymanie domu:

Konserwacja, naprawy oraz zakup wyposażenia to dość nieoczywiste pozycje, które są również trudne do przewidzenia. Zaplanować je trudno, zwłaszcza w perspektywie całego roku. Warto jednak postąpić dwutorowo.

Pierwsza faza to prognoza wydatków, których jesteśmy pewni. Drobne remonty, przegląd przez fachowca czy konieczność doposażenia kuchni to wydatki, które często są planowane.

Faza druga to stworzenie rezerwy na nieprzewidziane wydatki. Zarezerwujmy tyle ile uważamy za słuszne. W ekstremalnych przypadkach rezerwa w kwocie nawet kilku tysięcy złotych może okazać się niewystarczająca, dlatego wszystko z umiarem.

 

8) Transport:

Wydatki związane z transportem są kategorią, która obejmuje przede wszystkim te związane z komunikacją publiczną (MPK, PKS, PKP) oraz koszty wydatkowane na taksówki. Kategoria ta nie zawiera wydatków związanych z autem, ponieważ ta stanowi osobną grupę.

Koszty związane z transportem wiążą się głównie z koniecznością przemieszczania się do pracy czy szkoły. W tej kwestii niektóre gospodarstwa domowe ponoszą miesięczne wydatki związane z zakupem biletów okresowych, których cena znana jest z góry oraz biletów jednorazowych, na które wydawać można różne kwoty. 

Podobnie zresztą sytuacja wygląda w przypadku wydatków na taksówki. Każdemu z nas może być ona potrzebna, dlatego warto wziąć również takie koszty pod uwagę. 

W przypadku transportu cena biletów miesięcznych jest zazwyczaj stała i dobrze znana. W przypadku pozostałych kosztów trzeba oszacować wydatki.

 

 

9) Samochód:

Auto jest osobą kategorią. Można by ją zaliczyć do transportu, jednak ze względu na różnorodność ponoszonych kosztów, bezpieczniej będzie stworzyć osobną grupę wydatków związaną z wydatkami na samochód.

Wydatki związane z autem to nie tylko koszt paliwa, ale również inne koszty ponoszone z różną częstotliwością. Należą do nich między innymi roczna składka ubezpieczenia OC, NNW oraz AC, coroczny przegląd, koszt wymiany opon (o ile nie robimy tego we własnym zakresie) oraz płynów, a także wydatki na naprawy, wyposażenie auta oraz koszty eksploatacji auta.

Podejście do poszczególnych wydatków jest inne. Koszt paliwa możemy oszacować na podstawie historycznych rachunków z kilku miesięczny na podstawie przedziału lub średniej. Pamiętajmy jednak, żeby brać pod uwagę również koszt paliwa w związku z dalszymi wyjazdami, które mają charakter incydentalny (np. podczas wakacji czy odwiedzin krewnych mieszkających poza miastem). 

Samochód to również wydatki roczne takie jak polisy ubezpieczeniowe OC, NNW, AC opłacane raz lub dwa razy w roku, koszt wymiany opon (dwa razy do roku), płynów, a także obowiązkowe badanie techniczne. Wydatki te można dość precyzyjnie oszacować na podstawie poprzednich lat, a niektóre z nich są stałe od kilku lat (np. wysokość opłaty za przegląd techniczny). Najlepiej zliczyć roczne koszty wszystkich pozycji i podzielić przez 12 miesięcy. Dzięki temu wszystkie wydatki będą w jednej, większej podgrupie.

Nieco więcej problemu przysporzą wydatki związane z naprawami, eksploatacją oraz wyposażeniem auta. Koszty te powstają niespodziewanie i nie mamy na nie wpływu. W tym przypadku polecam określenie miesięcznej kwoty, którą zarezerwujemy na niespodziewane wydatki związane z samochodem (oby takich sytuacji było jak najmniej).

 

Nie zapomnij polubić blog na Facebooku!!!

 

Tagi