poniedziałek, 19 marca 2018

Zleciłem kolejną wypłatę i w połowie lutego na moim koncie Pay Pal pojawiła się wpłata. Zrzut przedstawiam poniżej. Dodam tylko, że wypłata dotyczy panelu Global Test Market, chociaż nazwa płatnika jest nieco inna. W każdym razie musicie mi uwierzyć na słowo, że wpłata pochodzi z tego panelu. Nie mam możliwości zweryfikować tego w inny sposób. Chyba, że ktoś z Was może potwierdzić, że wpłaty z Global Test Market dokonywane są przez Perks.com. Jeżeli tak to zapraszam do komentowania.

 

 

Jak widać powyżej, wpłata została dokonana w dniu 16 lutego. Niestety nie ma informacji roku, ale uwierzcie mi, że chodzi o rok 2018. Dodam tylko, że zlecenie zostało dokonane w dniu 8 lutego, a więc w ciągu 8 dni pieniądze pojawiły się na koncie Pay Pal. 

W najbliższym czasie mam zamiar zlecić wypłatę z kolejnego panelu. Jak tylko zrealizuję kolejną wypłatę i znajdę czas, to na pewno wszystko opisze. O kolejnym wpisie możecie dowiedzieć się na z FACEBOOKa i profilu bloga właśnie tam. Zapraszam do odwiedzin, likeowania i śledzenia wydarzeń na blogu.


poniedziałek, 12 marca 2018

Witajcie!

Kolejny miesiąc za nami, a więc czas na podsumowanie. Poprzedni miesiąc był dość udany. Na wszystkich panelach łącznie udało mi się uzbierać 64 złote, a więc niecałe dziesięć złotych więcej, niż w styczniu. 

Poniżej wyniki czterech paneli, które przyczyniły się w 80% do tego wyniku. Oto one:

1) i-Say - 23%

2) Research Online - 18%

3) Global Test Market - 12%

4) Ask GFK - 10%

Jak widać w TOP 4 znalazły się panele, które zazwyczaj wymieniam. Wyjątkiem jest Research Online, który pojawił się chyba pierwszy raz i to od razu na drugim miejscu. Panel ten jest dobrym przykładem tego, że czasami warto zapisywać się do mało aktywnych paneli. Research Online to stosunkowo mało zaproszeń. Zdarza się, że przez 2-3 miesiące nie otrzymuję zaproszenia, ale jak już dostanę 2-3 zaproszenia to za dość dobre stawki. I tak stało się tym razem. Trzy zaproszenia, trzy rozwiązane ankiety i kilkanaście złotych na koncie, których mogłoby nie być, gdybym kiedyś przekreślił ten panel.

Rozpisałem się, a winnym jestem kilka słów o pozostałych wynikach. Nieco poniżej 10% zanotowały Reaktor Opinii oraz My Panel Base, a około 5% takie panele jak: SW Panel, E-panel, Cenne Opinie oraz Myiyo. Pozostałe panele to około 1% lub zero. Pamiętajcie jednak, żeby nie skreślać paneli, nawet jeżeli przynoszą zero od kilku miesięcy. 

Przypominam jednocześnie o profilu bloga na FACEBOOKu!!! Wchodź, likeujcie i bądźcie na bieżąco z wpisami, które pojawiają się na blogu. Dzięki temu nie przegapicie nowych wpisów!!!

 

poniedziałek, 05 marca 2018

Dziś prezentuję opis poszczególnych kategorii wydatków, które mogą być przydatne przy tworzeniu domowego budżetu. Każda z przedstawionych w tabeli kategorii jest z różną dokładnością opisana. Mam nadzieję, że chociaż dla kilku osób zestawienie to będzie przydatne.

 


 

Wskazówki do tworzenia planu:

1) Wydatki związane z mieszkaniem:

Zawierają się tutaj koszty, które ponosimy w związku z naszym miejscem zamieszkania. Głównymi wydatkami są tutaj wynajem oraz czynsz administracyjny, które są charakterystyczne dla bloków i kamienic oraz podatek od nieruchomości, który w tym zestawieniu zarezerwowany jest dla domów wolnostojących czy szeregowców. Określenie kosztów w tym przypadku jest proste i to zarówno w ujęciu miesięcznym jak i rocznym. Wydatki te znane są nam z góry, ponieważ każdy zna wysokość swojego czynszu oraz odstępnego za wynajem. Tak samo wygląda to z podatkiem od nieruchomości. 

Problemem może być nieoczekiwana sytuacja w przypadku czynszu administracyjnego jakim są rozliczenia roczne. Nie mniej jednak, dość łatwo skorygować zmianę jego wysokości, ponieważ rozliczenia dokonywane są zazwyczaj na początku roku. Sprawa wygląda trochę inaczej, jeżeli w czynszu wliczane są zmienne koszty jak woda, ogrzewanie czy gaz. Nadal jednak uważam, że czynsz jest zazwyczaj stały, określony miesięcznie oraz łatwy do przewidzenia. 

W przypadku podatku od nieruchomości, to jego wysokość również jest znana z góry. Przypominam, że nie zawsze podatek ten opłacamy sami. Zdarza się, że jest on uwzględniony w czynszu administracyjnym. Wydatek ten można ująć w wymiarze rocznym, kwartalnym czy miesięcznym w zależności od tego w jaki sposób następuje jego rozliczenie. 

 

2) Media:

Kategoria ta obejmuje przede wszystkim wymienione pozycje w tabeli. Należą do nich między innymi rachunki za wodę, energię elektryczną, gaz, ogrzewanie czy wywóz śmieci. Jak już wspomniałem, niektóre z nich mogą być ujęte w czynszu administracyjnym. Rozliczenia z nimi związane oraz częstotliwość otrzymywania rachunków może być różna. Okresami obrachunkowymi mogą być w tym przypadku miesiąc, dwa miesiące, kwartał, a nawet półrocze.

W takich przypadkach do oszacowania wydatków proponuję zebranie rachunków z ostatniego roku czy nawet dwóch lat i wypisanie kwot, które zostały zapłacone. Następnie należy zsumować wszystkie rachunki i podzielić ją przez ilość rachunków. Otrzymujemy wtedy średnią, która będzie naszą bazą. Jeżeli okresy rozliczeniowe były inne, niż miesięczne, to należy dodatkowo podzielić otrzymaną średnią przez:

- 2 - w przypadku okresów dwumiesięcznych,

- 3 - w przypadku rozliczeń kwartalnych,

- 6 - w przypadku rozliczeń półrocznych.

Do otrzymanej kwoty proponuję doliczenie 10% otrzymanej kwoty jako zapas i odchylenie od średniej. W ten sposób otrzymamy kwotę bazową rachunku w odniesieniu do miesiąca. 

Innym sposobem jest wyliczenie przedziału pomiędzy największą, a najmniejszą wartością spośród rachunków. Jego wyższa wartość może z powodzeniem zastąpić zaprezentowaną powyżej średnią.

 

Przykład 1:

Rachunki za gaz w ostatnich 8 kwartałach wynosiły kolejno: 100 zł; 115 zł; 120 zł; 95 zł; 105 zł; 100 zł; 130 zł; 115 zł.

Sumujemy wszystkie rachunki i otrzymujemy: 880 zł

Otrzymaną kwotę dzielimy przez 8 okresów: 880 zł : 8 = 110 zł

Otrzymaliśmy średnią za kwartał, więc dzielimy ją przez 3: 110 zł : 3 = 36,67 zł

Mnożymy otrzymaną średnią przez 1,1 (jak kto woli 110%): 29,33 x 1,1 = 40,33 zł

Otrzymaliśmy bazę w wysokości 40,33 zł. Dla ułatwienia można zaokrąglić ją w górę i mamy kwotę 41 zł. Będzie to nasz miesięczny wydatek na gaz, który ujmiemy w planie wydatków.

Analogicznie możemy wybrać wartość najniższą i najwyższą. Na jej podstawie utworzymy następujący przedział: 95 zł - 130 zł, co po podzieleniu przez trzy daje nam przedział 31,67 zł - 43,33 zł.

Jak widać wartości w obu przypadkach są mniej więcej zbliżone, dlatego wybór pozostawiam Wam.


Podobnie jak dla przykładu związanego z gazem postępujemy w przypadku pozostałych mediów. Zdaję sobie sprawę, że ich zużycie może się zmieniać, dlatego też baza powinna być obliczana powiedzmy do końca roku, a po tym okresie znów przeliczyć bazę na podstawie nowszych danych.

Pewnie wielu z Was zastanawia się: Jak to? Przecież za gaz płacę raz na kwartał, a on mi tutaj liczy na miesiąc? To co? Mam zapłacić tylko 41 zł, a resztę w kolejnym miesiącu?

Nie martwcie się! Tak to nie działa, ale cierpliwości. Wkrótce wyjaśnię, o co chodzi w przeliczaniu wszystkiego, co jest płacone w większych, niż miesięcznych okresach rozliczeniowych. 

Jeżeli chodzi o ogrzewanie to istnieje jeszcze problem z domami, których rozliczenia zazwyczaj są sezonowe. Wiadomo, że ogrzewanie domu odbywa się w "zimnych" miesiącach, ale zasada jest taka sama. Obliczamy roczne albo dwuletnie wydatki na używany rodzaju opału (gaz, węgiel, miał, ekogroszek) i dzielimy w ten sam sposób. W takich obliczeniach możemy również uwzględnić cenę opału (czy wzrosła znacznie w stosunku do posiadanych rachunków). Zazwyczaj każdy właściciel jest w stanie określić, ile ton węgla "spalił" ubiegłej zimy i czy była ona mroźna lub lżejsza. W takim przypadku możemy zwiększyć bazę nie o 10%, ale odpowiednio więcej.

 

Przykład 2:

Załóżmy, że znamy cenę tony węgla i wynosi ona 750 zł. Ubiegłej zimy zużyto 4 tony, a dwa lata temu 5 ton. Uwzględniając, że cena nie zmieniła się przez dwa lata, obliczamy roczny koszt węgla w poszczególnych latach:

Rok I: 750 zł x 4 tony = 3000 zł

Rok II: 750 zł x 5 ton = 3750 zł

W sumie: 6750 zł

Od razu możemy utworzyć przedział, który wynosi 3000-3750 zł rocznie, a więc przyjmujemy kwotę 3750 zł. Dzieląc uzyskaną kwotę przez 12 uzyskujemy wydatek miesięczny w kwocie (3750 zł : 12) = 312,50 zł. 

Drugi sposób, to obliczenie kwoty bazowej. Uzyskaną sumę dzielimy przez 2 lata:

6750 zł : 2 = 3375 zł

Otrzymaną bazę roczną dzielimy przez 12: 3375 zł : 12 = 281,25 zł

Bazę zwiększamy o 10% (chociaż może być to wyższy procent): 281,25 zł x 1,1 = 309,38 zł.

Otrzymane kwoty z przedziału lub obliczona jako baza są zbliżone do siebie i wynoszą w przybliżeniu odpowiednio 313 zł oraz 310 zł. Różnica znów jest niewielka, więc wybór należy do Was. Muszę jeszcze dodać, że w przykładzie uwzględniono tylko węgiel, bez dodatkowych kosztów (np. drewno do rozpalenia), które również należy uwzględnić w obliczeniach. Przykład dla węgla jest dość uniwersalny i może być stosowany do innych rodzajów opału.

 

 

3) Telekomunikacja:

W przypadku telekomunikacji koszty są zazwyczaj znane z góry. Abonament telefoniczny, za telewizję czy Internet jest określony w kwocie miesięcznej, dlatego nie ma dużej trudności w ustaleniu tych wydatków w planie finansowym. Istnieje jednak kilka sytuacji, na które warto uważać.

- W przypadku częstego przekraczania abonamentu telefonicznego albo telefonu na kartę i konieczności częstszego doładowywania lepszym rozwiązaniem będzie analiza historycznych wartości rachunków oraz wyliczenie średniej lub przedziału tak samo jak w przypadku mediów. 

- Warto mieć na uwadze możliwość zmiany posiadanych pakietów, które mogą mieć wpływ na wysokość wydatków miesięcznych. Dotyczy to telefonu komórkowego (np. przy przedłużeniu umowy), opłat za telewizję (zmiana pakietu) oraz Internetu (zwiększeni prędkości). 

- Pamiętajcie również o posiadanych promocjach (np. pierwszy miesiąc za złotówkę, trzy miesiące za połowę ceny). Bierzcie pod uwagę faktyczną wartość, którą przyjdzie nam płacić po okresie promocji i uwzględnić cały wydatek w kolejnych miesiącach po zakończeniu okresu promocji.


 

 

Nie zapomnijcie zostawić komentarza i odwiedzić profil bloga na FACEBOOKu!!!

wtorek, 27 lutego 2018

 

Tak jak obiecałem, przedstawiam listę wydatków, która może być dobrą inspiracją do stworzenia własnego, domowego budżetu. Lista ta zawiera 15 kategorii oraz 70 rodzajów wydatków. Katalog ten pewnie można by uzupełnić o kolejne pozycje (czekam na propozycje), ale w tej formie może stanowić niezłą podstawę do stworzenia swojego budżetu.


Lista wydatków:

1) Związane z mieszkaniem:

- wynajem

- czynsz administracyjny

- podatek od nieruchomości

- inne

2) Media:

- woda

- energia

- gaz

- ogrzewanie

- wywóz śmieci

- inne

3) Telekomunikacja:

- telefon

- telewizja (również na żądanie, itp.)

- Internet

- oprogramowanie do komputera, smartfona itp.

- inne

4) Zobowiązania:

- raty kredytów

- raty pożyczek

- pożyczki od znajomych, rodziny

- inne

5) Jedzenie:

- zakupy

- jedzenie poza domem

- alkohol

- używki

- inne

6) Produkty finansowe:

- ubezpieczenie nieruchomości/mieszkania

- ubezpieczenie majątku

- ubezpieczenie na życie

- ubezpieczenie zdrowotne

- inne

7) Utrzymanie domu:

- konserwacja i naprawy

- wyposażenie

8) Transport:

- bilety MPK

- bilety PKS/PKP

- taxi

9) Samochód:

- paliwo

- ubezpieczenie OC

- coroczny przegląd

- wymiana opon

- wymiana płynów (olej, hamulcowy itp.)

- naprawy

- wyposażenie auta

- eksploatacja auta

10) Zdrowie:

- lekarz

- leki

- rehabilitacja

- dodatkowe wydatki związane z leczeniem

- inne

11) Ubrania:

- oddzież

- buty

- dodatki

12) Higiena:

- kosmetyki

- środki czystości (chemia)

- usługi pielęgnacyjne (fryzjer, kosmetyczka itp.)

13) Dzieci:

- podręczniki

- artykuły szkolne

- składki szkolne

- dodatkowe zajęcia

- kieszonkowe

- gry i zabawki

- wydatki na żłobek, opiekunkę, przedszkole

14) Rozrywka i rekreacja:

- sport (basen, siłownia, zajęcia sportowe)

- kino, opera, teatr, koncerty, zoo itp.

- książki, czasopisma, filmy DVD, płyty

- hobby

- wakacje 

- inne

15) Inne wydatki:

- prezenty

- edukacja, szkolenia

- drobne wydatki

- podatki

- okazje, (święta - każdego miesiąca jest jakieś święto!)

- zwierzęta

- kary

 

 

ODWIEDŹ RESPECT YOUR MONEY NA FACEBOOKU!!!

poniedziałek, 19 lutego 2018

Przygotowanie do oszczędzania

Przygotowanie do oszczędzania jest strategicznym punktem w tworzeniu planu oszczędnościowego. Wymaga od nas przede wszystkim stworzenia własnego systemu rozliczeń miesięcznych oraz stworzenia własnego budżetu.

O przychodach i wydatkach, a także samym bilansie domowym pisałem już nieco. Dla przypomnienia poniżej linki do wpisów:

Domowy budżet - przychody

Domowy budżet - wydatki

Budżet domowy - Bilans

Kilka słów o wydatkach

 

Przypominając w skrócie do stworzenia własnego budżetu potrzebne jest zestawienie miesięcznych przychodów obejmujących wszystkie stałe ich źródła. Należą do nich przede wszystkim:

- wynagrodzenie na pracę (również z tytułu prowadzenia działalności, chociaż ich stałe określenie może okazać się trudne),

- renta, emerytura, alimenty, świadczenia alimentacyjne, socjalne, dodatki rodzinne, 500+, stypendia,

- przychody z wynajmowania komuś mieszkania czy innego lokalu, 

- przychody z pracy dodatkowej,

- pozostałe przychody o charakterze stałym i powtarzalnym.

 

Kolejnym krokiem jest stworzenie planów wydatków z podziałem na stałe i zmienne. Należy pamiętać, żeby w przypadku zmiennych wydatków określić ich przedział, w jakim zazwyczaj się mieszczą.

Przykład: rachunek za energię elektryczną, który wyniósł na 6 ostatnich rachunkach kolejno: 150, 130, 180, 120, 160, 145 zł można określić w przedziale 120-180 zł.

Dodatkowo warto rozgraniczyć wydatki na miesięczne, dwumiesięczne, kwartalne, półroczne, roczne i przeliczyć je na miesięczne zakresy. 

Postaram się przedstawić listę wydatków i być może kilka przykładów tworzenia takiego planu z uwzględnieniem różnych grup wydatków. Może to pomoże stworzyć własny i dokładny plan wydatków. 

Zestawiając przychody z wydatkami otrzymamy saldo wydatków, które da nam odpowiedź na pytanie czy czy stać nas w tym momencie na oszczędzanie. Jeżeli tak, to śmiało możemy przejść dalej. Jeżeli nie, musimy wprowadzić pewne korekty i plan naprawczy, który może odroczyć nasze marzenia o oszczędzaniu, chociaż wcale nie musi!


 

Przypominam o profilu na FACEBOOKu

 

poniedziałek, 12 lutego 2018

Jakiś czas temu w komentarzach pojawił się temat wiarygodności paneli. Niektórzy z Was mają wątpliwości czy na pewno zarejestrować się w danym panelu właśnie ze względu na niepewność wypłaty. Poza tym pojawiał się pytania jak długo trwa wypłata po od momentu jej zlecenia. Na drugie z tych pytań odpowiedź można znaleźć w regulaminie konkretnego panelu, ale na moich przykładach możecie się zorientować ile mniej więcej to trwa. Dziś zdradzę szczegóły dwóch wymian, które dokonałem jeszcze w 2017 roku. Wypłaty są dość świeże, dlatego mam nadzieję, że na jakiś czas uwiarygodni to te panele w Waszych oczach.


Pierwszy panel to Imas Online. Zlecenie wypłaty dokonane było 17 grudnia 2017 roku, a jak widać poniżej przelew otrzymałem 27 grudnia, a więc po 10 dniach.

 


Patrząc na to, że w międzyczasie były Święta Bożego Narodzenia, to tak naprawdę od zgłoszenia do realizacji minęło jakieś 5-6 dni roboczych. Całkiem niezły wynik.

 

Drugi panel, z którego zleciłem wypłatę i to po raz pierwszy był Myiyo. Był to chyba ostatni panel, z którego jeszcze nigdy nic nie wypłaciłem, tym bardziej warto podkreślić, że panel okazał się wiarygodny.

 

 

Powyżej zamieściłem zrzut ze strony Myiyo z potwierdzeniem zlecenia wypłaty. Wymieniłem 21350 punktów na 21,35 euro, które trafiło na konto PayPal. Jak widać poniżej, przelew dotarł 12 stycznia 2018 roku. Zlecenie miało miejsce w dniu 17 grudnia 2018 roku, a więc trwało to mniej więcej miesiąc.

 

 

Powyższe skany świadczą o wypłacalności tych paneli. Tak przynajmniej było w moim przypadku. Nie mogę nikomu zaręczyć, że ich zlecenia zostaną zrealizowane, ani obiecać, że zostaną zrealizowane w takim czasie jak moje. W każdym razie na przełomie roku 2017/2018 zarówno Imas Online jak i Myiyo dokonują wymiany punktów i wypłaty. 

Poniżej zamieszczam odnośniki do tych dwóch paneli. Oto one:

Imas Online

Myiyo

Poza tym pamiętajcie o profilu bloga na Facebooku, na których to znajdziecie informacje o nowych wpisach na blogu. Możecie też zostawić komentarz czy informacje takie jak te w tym wpisie są dla Was przydatne.

 

wtorek, 06 lutego 2018

Styczeń za nami! Muszę przyznać, że dość szybko zleciał mi ten miesiąc. Niedawno witaliśmy Nowy Rok, a dziś już luty. Nowy miesiąc, to moje kolejne podsumowanie ankiet. Od razu napiszę, że spodziewałem się gorszego wyniku. Dlaczego?

Po pierwsze - początek roku. Nie wiem dlaczego, ale jest to taki okres, w którym ankiet jest mało. Może dlatego, że nie ruszyły nowe kampanie? Albo dlatego, że zima jest sezonem, w którym niewiele się dzieje? Sam nie wiem.

Druga sprawa to poczucie, że przez pierwsze dwa tygodnie zaproszeń dostawałem bardzo mało. Zazwyczaj jest tak, że zaproszeń do ankiet jest kilka każdego dnia, do połowy miesiąca zdarzały się dni, w których nie dostałem żadnego zaproszenia. 

Jak więc wyglądają wyniki za styczeń 2018?

Udało mi się zarobić 55 złotych!!! Nie było więc tak źle jak myślałem. Nie mogłem oprzeć się pokusie i sprawdziłem, że w zeszłym roku w styczniu mój wynik wyniósł niecałe 34 złote. Jest więc lepiej, z czego się cieszę.


Top 3 paneli w styczniu to:

1) Ask GFK - 38%

2) i-Say - 17%

3) Imas Online - 15%

Wśród pozostałych paneli wyróżnić mogę jeszcze Cenne Opinie (10% udziału), Global Test Market, SW Panel, Epanel (wszystkie około 5%). Pozostałe panele to mniej, niż 2%.

Następna relacja już za miesiąc. Przypominam, że od jakiegoś czasu blog ma profil na Facebooku. Zapraszam do likeowania i obserwowania. Dzięki temu będziecie na bieżąco informowani o nowych wpisach tutaj. Link poniżej.


------->>>> RESPECT YOUR MONEY NA FACEBOOKU <<

 

wtorek, 30 stycznia 2018

Po co nam oszczędności?


Zasadniczo istnieje kilka motywów, dla których ludzie oszczędzają. Pierwszym z nich jest przezorność i utrzymywanie nadwyżek pieniędzy "na wszelki wypadek", a inaczej mówiąc na "czarną godzinę" czyli moment, w którym potrzebne będą nam dodatkowe środki, których nie będziemy w stanie wygospodarować z bieżących przychodów. Drugi motyw związany jest z konsumpcją odroczoną. Ma to miejsce w przypadku, kiedy nie stać nas dziś na zakup jakiegoś dobra (np. samochodu, telewizora, telefonu czy komputera) i skrupulatnie odkładamy pieniądze do momentu, kiedy uzbieramy wymaganą kwotę. Pieniądze odkładamy też wiedząc, że czeka nas większy wydatek. Na przykład rozliczenie roczne za gaz albo świadomość zbliżających się wakacji i zwiększonych wydatków w związku z wykupieniem wycieczki. Ostatnim motywem jest chęć zdobycia dodatkowych środków poprzez "nagrodę" za oszczędzanie w postaci naliczonych odsetek. 

Motywy te mogą się uzupełniać i przenikać. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby oszczędzać na nowy samochód i jednocześnie korzystać z odsetek z rachunku oszczędnościowego wiedząc jednocześnie, że w razie nagłej sytuacji możemy wykorzystać te środki w innych sposób.

 

Dlaczego warto oszczędzać?

Istota oszczędzania dla wielu ludzi jest zupełnie niezrozumiała. Każdy z nas zna kogoś, kto żyje od przysłowiowego "10 do 10" ledwo wiążąc koniec z końcem, a często posiłkując się kredytami, pożyczkami czy drobnymi sumami, którymi wspomaga rodzina. Takie postępowanie sprawia, że cały czas osoby te są od kogoś zależne. Uzależniają one swój byt od banków, firm pożyczkowych, rodziny czy przyjaciół i od ich chęci do powierzania pieniędzy. Nie muszę chyba wspominać, że często wiąże się to z dodatkowymi kosztami, co ma miejsce zwłaszcza w przypadku banków czy firm pożyczkowych. Ponadto zapożyczając się od rodziny czy znajomych trzeba liczyć na ich przychylność, a nierzadko na uzależnienie i uległość wobec nich. W myśl powiedzenia "chcesz stracić przyjaciela, pożycz mu pieniądze", relacje ulegają osłabieniu i mogą powodować napięcia.A może lepiej wziąć sprawy w swoje ręce i przestać się zapożyczać?

Powyżej wskazałem dlaczego nie warto pożyczać, co jest równocześnie argumentem, dlaczego warto oszczędzać. Nawet, jeżeli wystarcza nam na przeżycie, to mogą zdarzyć się sytuacje, w których będziemy potrzebować pieniędzy. Czy nie lepiej byłoby wziąć brakujące środki z własnych oszczędności, niż biec do banku i gorączkowo czekać na decyzję kredytową albo do przyjaciela i (być może po raz kolejny) prosić go o pomoc?

Oszczędności mogą dać nam niezależność, która pozwoli na uniknięcie stresujących sytuacji.

 

 

Podejście do życia

Wielu ludzi uważa, że oszczędzanie jest zbędne. "Po co oszczędzać, skoro nie wiadomo, co się stanie jutro". Takie stwierdzenie często można usłyszeć od osób, które wyznają zasadę "Carpe diem - chwytaj dzień" i nie dbają o przyszłość swoją jak i swoich bliskich. A ja uważam, że nie trzeba się obawiać tego, co nastąpi jutro, skoro mamy oszczędności, które mogą pomóc nam lub naszym bliskim. 

 

Oszczędności to przede wszystkim:

1) Zmniejszenie ryzyka utraty poziomu życia, który mamy do tej pory,

2) Niezależność od osób trzecich,

3) Bezpieczeństwo finansowe dla nas i naszej rodziny.


Wskazane przeze mnie powyżej korzyści wynikające z oszczędzania mają wymiar nie tylko finansowy, ale również psychologiczny. Zarówno zmniejszenie ryzyka utraty standardu życia jak i niezależność oraz poczucie bezpieczeństwa mogą sprawią, że życie stanie się łatwiejsze, wzrośnie nasze zadowolenie oraz chęć do działania. 

Jeżeli nie masz żadnych oszczędności, to pomyśl jak wyglądałoby Twoje życie, gdybyś miał odłożone kilka tysięcy złotych. I druga opcja. Jeżeli masz oszczędności, to pomyśl jak byś się czuł nie mając ich? Czy życie byłoby łatwiejsze czy trudniejsze?

Czekam na Wasze komentarze. Nie zapomnijcie też odwiedzić stronę bloga na Facebooku.

poniedziałek, 22 stycznia 2018

Podsumowanie roku 2017 roku czas zacząć!


W tym roku poszedłem za ciosem i podsumowanie prezentuję już w styczniu! Zasadniczo ostatnich 12 miesięcy nie różniło się znacznie od tych sprzed roku. Zacznę od kilku informacji ogólnych.

Po pierwsze to liczba paneli. W ciągu tego roku nie przystąpiłem do żadnego nowego panelu, ale również z żadnego nie zrezygnowałem. Oznacza to, że liczba paneli pozostała bez zmian i wynosi 12. Zastanawiam się czy nie zrezygnować z jednego lub dwóch paneli, ponieważ są takie, które punktują rzadko, a jak już to przychód jest marginalny. Więcej czasu tracę na logowanie się na dany panel i sprawdzenie czy na pewno w tym miesięcu nie odnotowałem przyrostu punktów. Z drugiej strony uczestnictwo nic nie kosztuje, a jeżeli przyjdzie zaproszenie to mogę je przyjąć lub nie. Pomyślę jeszcze o tym.

Teraz ważniejsza część. Otóż w 2017 roku całkowity przyrost punktów wyniósł w przeliczeniu na pieniądze 613 złotych, co daje miesięczną średnią około 51 złotych. Całkiem dobrze. Niestety nie udało się przebić wyniku z 2016 roku, gdzie średnia wynosiła 57 złotych miesięcznie. Udało się za to wypłacić więcej nagród. Z moich wyliczeń wynika, że wypłaty z tego roku wyniosły 1130 złotych. Wszystko to dzięki stanom z 2016 roku, a także kilku okazją, dzięki którym wymieniłem punkty po promocyjnym przeliczeniu punktów. Nie sądziłem, że wypłat było aż tyle, ale wiecie jak to jest. Pieniądze się rozpływają, zwłaszcza, gdy wypłacane są nieregularnie i w mniejszych kwotach. Wymieniałem głównie na gotówkę, Pay Pal, bony oraz doładowania do telefonów.

Jeżeli chodzi o rozkład w czasie, to najwięcej zarobiłem w kwietniu (ok 84 zł); listopadzie (ok 68 zł) oraz czerwcu (ok 62 zł). Najmniej z kolei zyskałem we wrześniu (ok 31 zł), styczniu (ok 34 zł), grudniu (ok 38 zł) oraz lipcu (ok 40 zł). Jak widać więc przedział miesięczny wahał się od 31 do 84 złotych. To spory rozstrzał. Pokazuje to jak różne mogą być miesiące.

 

 

Kolejne zestawienie to udział danego panelu w całej zgromadzonej kwocie. W tym roku na czele dość wyraźnie uplasował się panel i-Say, który dał 1/5 całego zarobku. Kolejne cztery miejsca to kolejno Global Test Market, Imas Online, Ask GFK oraz Toluna. Udział wymienionych paneli w zysku rocznym wyniósł około 10% dla każdego z nich. Dalszą kolejność możecie zobaczyć na wykresie poniżej. 

 

 

 

Patrząc na powyższy diagram można stwierdzić, że struktura paneli jest dość podobna do zeszłorocznych wyników. Nie zmienia się jedno. Każdy panel przyczynił się do osiągniętego wyniku. Przede mną kolejny rok pełen ankiet i próba pobicia wyniku z 2017 roku, a także 2016 roku.

 

 

 

Pamiętaj, żeby polubić na profil na Facebooku. Tam pojawiać się będą informacje o nowych wpisach! Link poniżej!

 


www.facebook.com/respectyourmoneybloxpl

poniedziałek, 15 stycznia 2018

 

Ten wpis to wstęp do nieco dłuższego (mam nadzieję) cyklu, który:

- przedstawi najważniejsze pojęcia związane z oszczędzaniem,

- pozwoli zrozumieć istotę oszczędzania, a na dalszym etapie inwestowania,

- pomoże w skonstruowaniu własnego, dostosowanego do danej osoby, planu oszczędnościowego,

- wprowadzi do zagadnienia związanego z inwestowaniem,

- pokaże różne aspekty oszczędzania i przedstawi drogę do zapanowania na finansami domowymi.

 

Poruszane tematy mogą być przydatne zarówno dla osób, które są obecnie "pod kreską" jak i osób o ustabilizowanej pozycji finansowej. Istotnym elementem omawianych zagadnień będzie ich uniwersalizm i możliwość wdrożenia w każdym gospodarstwie domowym. Jeżeli któreś zagadnienie będzie niezrozumiałe albo mało rozwinięte - pytajcie. Nie ma złych pytań. Chętnie odpowiem na wszystkie komentarze (ich dodawanie jest całkowicie odblokowane) oraz na maile (w miarę możliwości). Jeżeli chcesz o coś zapytać, poradzić się, przedstawić problem, a nie chcesz robić tego w formie komentarza - napisz (e-mail: azdamus@gmail.com).

 

O czym będę pisał w ramach "Panowania nad finansami"?

W pierwszej kolejności przybliżę (chyba raz jeszcze) istotę oszczędzania (po co oszczędzać? dlaczego warto to robić?). Kolejne tematy obejmować będą strukturę jaką powinny mieć nasze oszczędności. Przedstawię także ideę kolejnych etapów gromadzenia oszczędności i ich odpowiedniego określenia. Co dalej? Czas pokaże.

 

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 8
Tagi