środa, 08 lutego 2017
Przedświąteczny czas to duży ruch w handlu, ale nie tylko. To również wzmożony okres i zwiększona częstotliwość otrzymywanych ankiet. Badania rynku są ważne dla każdego producenta zwłaszcza przed Bożym Narodzeniem, kiedy to większość przedsiębiorstw ma swoje "żniwa". W związku z tym uczestnicy paneli (w tym i ja) notują zwiększoną liczbę zaproszeń. 
Jest to odpowiedni moment, żeby napisać kilka słów o tematach poruszanych w ankietach. Generalnie ankiety dotyczą produktów lub usług, które dzielą się na kolejne podgrupy. Badania rynku mogą też dotyczyć opinii na tematy społeczno-polityczne takie jak ocena bieżących wydarzeń oraz sondaże wyborcze (pytania dotyczą partii politycznych czy popularności polityków). Poza tym spotkać można badania związane ze stylem życia czy oceną konkretnych marek (w tym z różnych branż).
Wśród produktów częstymi przedmiotami ankiet jest sprzęt RTV i AGD, słodycze, przekąski oraz inne artykuły spożywcze. Równie popularne są badania związane z różnego rodzaju kosmetykami czy przedmiotami codziennego użytku. Z kolei usługi to przede wszystkim ankiety związane z telekomunikacją (telefonia komórkowa, Internet), ubezpieczeniami (na życie oraz majątkowymi), bankowymi oraz pożyczkowymi. Popularne są również ankiety dotyczące korzystania z usług gastronomicznych, handlowych czy kurierskich. Częstym przedmiotem badań są zwyczaje zakupowe oraz ocena podejmowanych przez firmy działań marketingowych. Motoryzacja to kolejny częsty temat ankiet. Chodzi tu zarówno o preferencje co do zakupu nowych aut, ale także badania związane z ich eksploatacją.
Wypełniając płatne ankiety zauważyć można pewną sezonowość ich tematyki. Przed wakacjami pojawia się coraz więcej ankiet związanych z ofertami wycieczek oraz biur turystycznych. Jesień to z kolei czas badań różnego rodzaju leków, z których na czele znaleźć można preparaty na przeziębienie. Okres zimowy i przedświąteczny to wzmożona ilość ankiet związanych z preferencjami zakupowymi, a także oferty dystrybutorów prądu czy energii. Z kolei na wiosnę można spodziewać się dużego zainteresowania opinią osób, które planują zakup sprzętu turystycznego oraz respondentów, którzy planują różnego rodzaju remonty.  
Różnorodność poruszanych tematów sprawia, że każdy może znaleźć ankiety, które będą zgodne z jego zainteresowaniami. Czasami nie trzeba znać się na wszystkim, aby wyrazić swoją opinię.

08122016 omni_grudzien_2016_468_60 Image Banner 468 x 62

poniedziałek, 06 lutego 2017
Kolejny wpis i kolejny panel. Dziś kilka słów o Reaktorze Opinii, który jest dla mnie dość pewnym panelem. Jest to solidny panel, z którego kilka razy dokonywałem wypłat.

Regulamin panelu określa kilka warunków, które spełnić musi uczestnik. Po pierwsze warunkiem koniecznym jest ukończenie 13 roku życia. Poza tym należy posiadać adres e-mail, dostęp do Internetu oraz rachunek bankowy, a także dokonać rejestracji w serwisie.Uczestnikami nie mogą zostać osoby związane z panelem oraz pracownicy innych podmiotów świadczących usługi badawcze. Oprócz tego uczestnikiem nie może zostać osoba, która zamknęła swoje konto lub uczestnik, którego konto zostało usunięte przez pracowników panelu.
Pamiętaj!: Załączone informacje nie są streszczeniem regulaminu. Rejestrując konto należy przeczytać pełny regulamin i sprawdzić czy zapisy nie uległy modyfikacji. Powyższy tekst ma charakter wprowadzający i nie zwalnia z obowiązku zapoznania się z regulaminem zawartym na stronie panelu.Ogólnie o panelu

Zbierane punkty przeliczane są w stosunku 10:1 tzn., że każdy punkt wart jest 10 groszy. Przeliczone środki podlegają wypłacie po zgromadzeniu 500 punktów (równowartość 50 złotych).
Nagrody

Nagroda wypłacana jest w postaci przelewu na konto, dlatego w regulaminie zaznaczono konieczność posiadania rachunku bankowego. Nie pamiętam dokładnie czy wypłacane jest tylko 50 złotych czy cała pula punktów przeliczana jest na pieniądze i przekazana do wypłaty. Za wyeliminowanie z ankiety przekazywana jest równowartość 2 punktów.
Ankiety 

Zapisując się do panelu można liczyć na mniej więcej 5 zaproszeń do ankiet w ciągu miesiąca. Za jedną ankietę można otrzymać od 2 (gwarantowana kwota przy wyeliminowaniu) do 25 punktów, czyli do 2,50 złotych. Nie są to zbyt duże kwoty, ale skrupulatnie zbierane pozwolą na szybką wypłatę. Poza tym dopasowanie ankiet jest dość trafne, co sprawia, że zazwyczaj możliwe jest zakończenie większości ankiet.
Charakterystyka Reaktora Opinii:
 • wartość pieniędzy za 1 punkt - 0,10 zł/punkt
 • limit wypłaty punktów - 500 punktów 
 • rodzaj nagrody - Przelew
 • średnie wynagrodzenie za ankietę - 2-25 punktów
 • częstotliwość otrzymywania zaproszeń - średnia
 • wynagrodzenie za wyeliminowanie z badania - jest

 

Plusy panelu:
 • przejrzysty serwis
 • rekompensata za wyeliminowanie
 • ciekawe ankiety
 • przejrzysty interfejs ankiet
Minusy panelu:
 • konieczność posiadania rachunku bankowego
 • niskie wartości ankiet
 • konieczność skrupulatnego zbierania punktów
Dla zainteresowanych link do panelu poniżej:

 

 

piątek, 03 lutego 2017
Czas na kolejny panel. Tym razem zgodnie z kolejnością wybór padł na My Panel Base. Od razu wspomnę, że nie mogę nawiązać tutaj do innego panelu - tzn. do ePanel. Wygląd obu paneli jest bardzo podobny, zwłaszcza po zalogowaniu. Być może jest to spowodowane, że oba panele należą do tego samego podmiotu? Chociaż to tylko moje podejrzenie, ponieważ nie sprawdzałem tego. Zastosowane rozwiązania również są podobne jak w e Panel.

Jeżeli chodzi o regulamin to jest dość krótki i przejrzysty. Nie znalazłem żadnych ograniczeń co do wieku. Uczestnikiem może zostać każdy posiadający dostęp do Internetu. Na tym wszystkie zapisy dotyczące określenia uczestnika kończą się. Uczestnictwo jest dobrowolne, a zrezygnować można w każdym momencie.
Pamiętaj!: Załączone informacje nie są streszczeniem regulaminu. Rejestrując konto należy przeczytać pełny regulamin i sprawdzić czy zapisy nie uległy modyfikacji. Powyższy tekst ma charakter wprowadzający i nie zwalnia z obowiązku zapoznania się z regulaminem zawartym na stronie panelu.
Ogólnie o panelu

My Panel Base to możliwość zbierania punktów poprzez zbieranie punktów przeliczonych bezpośrednio na gotówkę. Oczywiście do momentu wypłaty zgromadzone środki nazywać trzeba punktami, jednak można je przeliczać wprost na pieniądze. 
Nagrody

Nagroda w tym panelu jest tylko jedna - przelew PayPal. Jeżeli ktoś nie posiada konta, to panel umożliwia jego założenie. Jeżeli jednak ktoś nie ma i nie chcę konta założyć to radzę od razu zrezygnować z rejestracji. Po co zbierać puste punkty, których nie można wypłacić. Wypłata nagrody po przekroczeniu 50 złotych do wartości zgromadzonych punktów.
Ankiety 

Częstotliwość zaproszeń to mniej więcej 5/miesiąc. Jest to dość mała ilość, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że pojedyncza ankieta nie jest zbyt dobrze punktowana. Jedna ankieta to wynagrodzenie od 1,00-3,50 złotych, chociaż zazwyczaj ich wartość nie przekracza 2 złotych. Istnieje również rekompensata za wyeliminowanie, która wynosi 0,20 zł.
Cechy My Panel Base:
 • wartość pieniędzy za 1 punkt - 1 zł/punkt
 • limit wypłaty punktów - 50 punktów 
 • rodzaj nagrody - Pay Pal
 • średnie wynagrodzenie za ankietę - 1,00-3,50 punktów
 • częstotliwość otrzymywania zaproszeń - średnia
 • wynagrodzenie za wyeliminowanie z badania - jest

 

Plusy panelu:
 • przejrzysty serwis
 • rekompensata za wyeliminowanie
Minusy panelu:
 • konieczność posiadania Pay Pal
 • niskie wartości ankiet
Dla zainteresowanych link do panelu poniżej:

 

 

czwartek, 02 lutego 2017

Przyszedł czas na podsumowanie zarabiania na ankietach za styczeń. Planuje jeszcze zamieszczenie zestawienia rocznego za ubiegły rok, ale zrobię to chyba dopiero po przeniesieniu wszystkich wpisów z bloggera.

Wracając do tematu, styczeń był miesiącem... słabym. Za ankietach zanotowałem wzrost o niecałe 34 złoty. Jest to najgorszy wynik od kiedy zamieszczam zestawienia miesięczne. Nie jest tak, że to ja się leniłem. Wręcz przeciwnie. Rzetelnie wypełniałem wszystkie ankiety, z których nie zostałem wyeliminowany. Jaki jest więc powód tak niskiego zarobku?

Mało zaproszeń! Po kilku dniach stycznia okazało się, że praktycznie nie dostaje zaproszeń, a moja skrzynka świeci pustkami. W trakcie miesiąca sytuacja trochę się poprawiła, co nie zmienia faktu, że początkowy brak zaproszeń przełożył się na końcowy wynik.

Zyski z Toluny, i-Say, ASK GFK oraz E-panel oraz Cenne opinie dały dział mniej więcej 15-18% w kwocie wspomnianych 34 złotych. Poza tym 10% uzyskałem dzięki Global Test Market, a reszta paneli było tylko tłem albo wcale nie pomogły mi się wzbogacić. 

Cóż. Działam dalej i zobaczymy co przyniesie luty!

środa, 01 lutego 2017

 

Jednym z najprostszych sposobów na oszczędzanie jest zmniejszenie wydatków. Oczywiście nie powinno to przełożyć się na jakość naszego życia. Sporą część każdego budżetu domowego stanowią wydatki na żywność, artykuł chemiczne czy kosmetyki. Warto więc rozważnie planować tego rodzaju zakupy. Pomóc w tym może jedno proste narzędzie, które nazywa się listą zakupów. Działanie tego narzędzia jest chyba dla wszystkich dość dobrze znane. Wystarczy na kartce spisać listę produktów, które chcemy i musimy kupić. Dokonując zestawienia przed zakupami zyskujemy kilka rzeczy.
Zalety listy zakupów
Po pierwsze mamy pewność, że nie zapomnimy kupić potrzebnego nam produktu, a po drugie uchroni nas to przez zakupem niepotrzebnych produktów spoza listy. Niejednemu z was na pewno zdarzało się kupić rzeczy, które nie było planowane pod wpływem impulsu, ładnego wyglądu czy kuszącej ceny. Oczywiście lista zakupów nie sprawi, że nie kupimy czegoś, ale może dać nam znak - skoro czegoś nie ma na liście to czy naprawdę jest mi to potrzebne?
Inną kwestią jest to, że mając listę zakupów i znając układ sklepu możemy zaoszczędzić sporo czasu. Wiedząc co chcemy kupić nie krążymy bez sensu po alejkach. Maleje również ryzyko zakupu niepotrzebnych produktów. Również tematyczne sporządzenie listy pozwoli na zaoszczędzenie czasu i uniknięcie pokus włożenia do koszyka kilku dodatkowych rzeczy. Idąc dalej możemy sporządzić listę zakupów wraz z hipotetyczną kwotą wydaną na dany produkt. Robiąc zakupy znamy mniej więcej ceny poszczególnych towarów, dlatego dodanie kwoty wydatku na dany produkt nie powinno być trudne. Pozwoli nam to na określenie kwoty, którą powinniśmy wydać na dane zakupy (oczywiście w przybliżeniu).


Forma listy

Oczywiście ta najbardziej tradycyjna to kartka papieru. Do sklepu warto zabrać również długopis czy ołówek do skreślania zakupionych produktów. Inną formą może być lista elektroniczna zapisana w telefonie. W ten sposób można bez problemu kasować kolejne pozycję albo użyć funkcji przekreślenia w przypadku, kiedy chcemy się upewnić, że niczego nie zapomnieliśmy. Listę zakupów można sporządzić również z podziałem na kategorie. Ułatwi to poruszanie się po sklepie i dokonywanie sprawnych zakupów. Wśród kategorii można wymienić na przykład działy w sklepie: chemia, kosmetyki, pieczywo, owoce i warzywa, nabiał, mięso i wędliny czy mrożonki. Nie polecam tworzenia listy zakupów w głowie, chyba, że liczy ona dosłownie kilka produktów. Często możemy zapomnieć w ten sposób o niezbędnych nam produktach.
Nie przesadzajmy!
Musimy znać umiar. Jeżeli podczas zakupów okaże się, że czegoś na prawdę potrzebujemy, a nie ma tego na listę to pozwólmy sobie na naciągnięcie budżetu i zakup potrzebnego towaru. Jeżeli zdecydowaliśmy się na wypisanie cen poszczególnych produktów to warto zarezerwować kilka złotych (tylko, żeby nie było to 100% wyjściowego budżetu na zakupy!) na nieprzewidziane wydatki. Poza tym zdarza się, że nie wiemy co dokładnie chcemy kupić. W takim wypadku warto na liście zapisać coś hasłem i przeznaczyć na to pewną kwotę. Powiedzmy, że chcemy kupić jakieś owoce, ale nie wiemy dokładnie, na co mamy ochotę. Zapiszmy więc hasło "owoce" i dopiszmy jakąś kwotę, którą moglibyśmy na nie przeznaczyć np. 10-20 złotych.
Lista zakupów uchroni nas nie tylko przed zakupem niepotrzebnych produktów, ale również pozwoli na kupno potrzebnych towarów, o których moglibyśmy zapomnieć oraz na oszczędność czasu i uniknięcie pokusy zakupu niepotrzebnych produktów.
A wy? Korzystacie listy zakupów?
poniedziałek, 30 stycznia 2017
Ten wpis zostanie poświęcony kolejnemu panelowi - Myiyo. Przyznam szczerze, że jest to panel, z którego nie dokonałem jeszcze żadnej wypłaty. Zgromadzenie odpowiedniej ilości punktów jest dość trudne. Mimo wszystko postanowiłem opisać go pokrótce.

Panel ten ma w sobie coś łączącego wypełnianie ankiet i uczestnictwo w społeczności. Możliwe jest komentowanie, zamieszczanie zdjęć czy filmów, a także udział w głosowaniach. Nie korzystam z tych funkcji, ale być może są one dość ciekawe. Co więcej, panel ten jest międzynarodowy i skupia panelistów z całego Świata.

Jeżeli chodzi o regulamin to uczestnikiem panelu może zostać każda pełnoletnia osoba, która zarejestruje konto. Jedna osoba może posiadać tylko jedno konto. Poza tym właściciel panelu zastrzega sobie prawo do odmowy zarejestrowania konta. W regulaminie znajdują się również zapisy dotyczące publikacji treści na łamach portalu. Rezygnacja z uczestnictwa w portalu możliwa jest w każdym momencie.
Pamiętaj!: Załączone informacje nie są streszczeniem regulaminu. Rejestrując konto należy przeczytać pełny regulamin i sprawdzić czy zapisy nie uległy modyfikacji. Powyższy tekst ma charakter wprowadzający i nie zwalnia z obowiązku zapoznania się z regulaminem zawartym na stronie panelu.


Ogólnie o panelu

Myiyo to panel, który oferuje badania płatne w formie punktów. Zgromadzenie ich odpowiedniej ilości umożliwia wypłatę za pomocą platformy Pay Pal. 20000 punktów można wymienić na 20 euro, co daje w przeliczeniu około 85 złotych (takie wyliczenia wskazywane są bezpośrednio na moim koncie). Wypłata w formie Pay Pal pozwala nam na automatyczne przewalutowanie nagrody.
Nagrody

Jak już wspomniałem po zgromadzeniu odpowiedniej ilości punktów możliwa jest wypłata za pośrednictwem Pay Pal. Alternatywy nie ma.
Ankiety 

Jeżeli chodzi o ankiety to muszę poruszyć tutaj dwie zasadnicze kwestie. Po pierwsze częstotliwość otrzymywania zaproszeń. Z tym bywa różnie. Zdarza się, że otrzymuje 3-4 zaproszenia w miesiącu, a bywają okresy, w których w ogóle nie jestem zapraszany do badań. Druga kwestia to możliwość wypełnienia ankiety. Badania są dość dobrze punktowane, ale dość rzadko udaje mi się zakwalifikować i zakończyć pozytywnie całą ankietę. Stąd też trudność w zdobyciu wymaganej kwoty granicznej do wypłaty nagrody. Zazwyczaj ankiety opiewają na 1000-2000 punktów, co oznacza, że można zarobić równowartość 4-8 złotych. Jest to dość dobry wynik, ale pamiętajcie, że zaproszeń jest mało i trudne jest wypełnić cały wywiad.
Zestawiając te informacje można wymienić kilka cech panelu Myiyo:
 • wartość pieniędzy za 1 punkt - 0,0042 zł/punkt
 • limit wypłaty punktów - 20000 punktów 
 • rodzaj nagrody - Pay Pal
 • średnie wynagrodzenie za ankietę - 1000-2000 punktów
 • częstotliwość otrzymywania zaproszeń - mała
 • wynagrodzenie za wyeliminowanie z badania - brak

 

Plusy panelu:
 • przejrzysty serwis
 • przyzwoite wynagrodzenie
 • duża społeczność
 • międzynarodowy charakter

 

Minusy panelu:
 • konieczność posiadania Pay Pal
 • trudność w uzyskaniu kwoty granicznej
 • mała ilość ankiet i trudność w zakończeniu badania
 • brak nagrody za wyeliminowanie z ankiety
Pomimo kilku minusów podsyłam link do panelu, który znajduje się poniżej:

 

 

piątek, 27 stycznia 2017
Wypełnianie ankiet nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Często zdarza się, że po odpowiedzi na kilka pierwszych pytań jesteśmy eliminowani z dalszej części badania. Z drugiej strony bywają ankiety, które stają się strasznie długie, a do tego monotonne. Dziś napiszę kilka słów o wypełnianiu ankiet.
Po pierwsze rozpoczynając wypełnianie ankiet warto znaleźć na to odpowiednią ilość czasu. Zazwyczaj w zaproszeniu mamy przewidziany orientacyjny czas wypełnienia proponowanego badania (chociaż wydaje mi się, że w większości przypadków czas ten jest zawyżony i ankietę można spokojnie i uważnie wypełnić w krótszym, niż sugerowanym czasie). Warto wziąć to pod uwagę w momencie rozpoczynania ankiety. Po drugie często zdarza się, że w zaproszeniu podany jest również temat badania. Dzięki temu wiemy już na wstępie czy dany temat nas interesuje, co zapewni nam brak monotonii. Poza tym ankiety prawie zawsze dopasowywane są do naszych cech, zainteresować, informacji demograficznych, które podaliśmy podczas procesu rejestracji (na przykład w ankiecie wstępnej). To na podstawie tych danych otrzymujemy zaproszenia dopasowane chociażby do wieku, wielkości zarobów czy płci. Mężczyzna raczej nie otrzyma ankiety związanej z podpaskami, a kobieta badania związanego z męskimi perfumami. 
Zazwyczaj ankieta składa się z dwóch części. Ankieta właściwa to część związana z badaniem. Znajdują się w niej pytania dotyczące tematu badania i jest ona dłuższa. Druga część to pytania dotyczące respondenta. Należą do nich pytania o dane demograficzne (płeć, wiek, wielkość wynagrodzenia, miejsce zamieszkania itp.) oraz pytania wstępne do ankiety (np. czy używamy sosów, kupujemy jakieś produkty lub czy mamy auto). Część ta często występuje na początku i od jej wypełnienia zależy dalsza część ankiety. Zdarza się jednak też tak, że pytania demograficzne znajdują się na końcu i mają tylko charakter statystyczny do przydzielenia danego respondenta do danej grupy konsumentów. 
Tutaj pojawia się moja pierwsza rada. Nie naciągajcie zbytnio prawdy. Skoro otrzymaliśmy już zaproszenie to znaczy, że na podstawie jakieś cechy zostaliśmy do niej przydzieleni. Ważne jest więc podanie faktycznych danych demograficznych, ponieważ jedna inna, niż w profilu odpowiedź może spowodować odfiltrowanie nas od ankiety i eliminacje z jej dalszej części.
Do tego trzeba jeszcze pamiętać o pytaniach kwalifikujących. W każdej ankiecie na początku pojawia się pytanie czy znasz jakieś marki, czy lubisz dany produkt albo czy używasz danego produktu. Odpowiedź na nie to w 95% pewność, że zostaniemy wyeliminowani. Czasami trzeba wybrać konkretny produkt czy markę z listy i tutaj radzę już odpowiadać zgodnie z prawdą. Zaznaczenie wszystkich opcji może sprawić, że ankieta będzie dla nas bardzo długa. 
Badanie właściwe to zazwyczaj mnóstwo pytań, które dotyczą różnych aspektów. Zazwyczaj od ogólnego tematu przechodzimy stopniowo w bardziej szczegółowe pytania dotyczące konkretnych produktów, reklam czy marek. W ankietach często pojawiają się materiały video czy graficzne, do których musimy się odnieść. Niektóre pytania są dość rozbudowane i wymagają zaznaczenia wielu pól, inne z kolei wymagają wpisania kilku słów od nas w ramach przemyśleń na temat danego produktu. Są też krótkie pytania działające na zasadzie tak/nie. Poza tym ankiety bywają nastawione na kilka produktów i wybór jednego lub dwóch może sprawić, że nie będziemy musieli odpowiadać na przygotowane pytania dotyczące innych produktów, których nie wybraliśmy na samym początku. 
Ważne jest również nie przeklikanie ankiety. Czasami w ankiecie znajdują się pytania pułapki, które pozwalają na wyłapanie nieuwagi respondenta.Są to pytania wplecione w środek ankiety i polegają na przykład na zaznaczeniu wskazanej odpowiedzi. Bezmyślne zaznaczanie odpowiedzi może doprowadzić więc do wyeliminowania z ankiety lub nienaliczenia punktów. Innym sposobem na sprawdzenie jakości wywiadu jest jego długość. Zbyt szybkie wypełnienie badania pozbawiło mnie kilka razy punktów. Panel zarzucił, że ankieta została wypełniona zbyt szybko. Zalecam więc wolniejsze i uważniejsze wypełnianie, żeby panel nie pozbawił nas wynagrodzenia.
Tyle na dziś odnośnie rad dotyczących wypełniania ankiet. Pamiętajcie, że badania rynku to wyrażanie własnych opinii, które będą brane pod uwagę przy rozwoju marek czy produktów. Warto więc podejść trochę rzetelnie do tego zajęcia, nawet jeżeli robisz to tylko dla wynagrodzenia.
czwartek, 26 stycznia 2017
Ask GFK to panel, w którym jestem zarejestrowany już dość długo. Od razu zaznaczę, że ankiety wypełniam raczej z sentymentu, ponieważ nie pamiętam, kiedy coś wypłaciłem. Pomimo tego panel ten ma swoje zalety, ale o tym za chwilę.

Przeglądając formularz rejestracyjny można od razu natknąć się na informację o przyznaniu 25 punktów po dokonaniu rejestracji. Dzięki temu po zarejestrowaniu na koncie mamy od razu jakieś 1,50 złotego na start. Podstawowe zapisy regulaminu określają między innymi możliwość posiadania wyłącznie jednego konta. Uczestnikiem może zostać osoba, która ukończyła 16 lat, a uczestnikiem nie może zostać pracownik organizatora oraz członkowie jego rodziny. Z pozostałymi zapisami regulaminu można zapoznać się na stronie klubu (link na końcu wpisu).

Pamiętaj!: Załączone informacje nie są streszczeniem regulaminu. Rejestrując konto należy przeczytać pełny regulamin i sprawdzić czy zapisy nie uległy modyfikacji. Powyższy tekst ma charakter wprowadzający i nie zwalnia z obowiązku zapoznania się z regulaminem zawartym na stronie panelu.

Ogólnie o panelu

W Ask GFK zbieramy punkty. W tym względzie nie ma tutaj nic odkrywczego. Większość zaproszeń oferuje wynagrodzenie od 50 do 150 punktów czyli w przeliczeniu około 3,50-9,50 złotych. Jak widać już jedna ankieta może dać spory przyrost wynagrodzenia, ale zaproszeń nie jest wiele. W miesiącu można spodziewać się od 2 do 5 zaproszeń. Tak jest przynajmniej w moim przypadku. Odrzuceń nie ma zbyt dużo. Oznacza to, że po otrzymaniu zaproszenia większość ankiet można spokojnie wypełnić i zainkasować pełną pulę punktów. W przypadku odrzucenia otrzymujemy 10 punktów jako pocieszenie.

Nagrody

 

Nagrody w tym panelu to temat rzeka. Mamy do wyboru kupony rabatowe, bony do Empiku, doładowania do telefonów różnych sieci, masa drobnego sprzętu w postaci suszarek, mikserów, blenderów. Od 344 punktów można odebrać doładowanie wartości 20 złotych. Rozpiętość nagród jest różnorodna. W zależności od rodzaju i jej wartości trzeba uzbierać inną ilość punktów. Ask GFK to chyba najbardziej rozwinięty panel jeżeli chodzi o nagrody. Nie proponuje przelewu ani Pay Pala, ale wybór jest spory i rekompensuje brak wypłaty gotówkowej.

Ankiety 

Ze względu na wysokie wynagrodzenie ankiety są zazwyczaj długie i dość szczegółowe. Tematyka prezentowana jest w zaproszeniu wraz z informacją o przewidywanym czasie wypełnienia. 


Cechy Ask GFK:

 • wartość pieniędzy za 1 punkt - 0,0634 złotych
 • limit wypłaty punktów - 344 punktów (20 złotych - doładowanie)
 • rodzaj nagrody - bony, doładowania, nagrody rzeczowe
 • średnie wynagrodzenie za ankietę - 10-150 punktów
 • częstotliwość otrzymywania zaproszeń - mała
 • wynagrodzenie za wyeliminowanie z badania - 10 punktów (0,63 zł)

Plusy panelu:

 • duża stawka za pojedynczą ankietę
 • wybór nagród
 • wynagrodzenie za wyeliminowanie z badania

Minusy panelu:

 • mała ilość zaproszeń
 • brak nagród czysto finansowych

Dla chętnych link do panelu:

środa, 25 stycznia 2017
Jak już wcześniej pisałem jednym z elementów budżetu domowego są wydatki. Wspominałem także, że można podzielić je na stałe i zmienne w zależności od możliwości określenia ich wysokości z góry. Wśród wydatków można wyodrębnić kilka, jeżeli nie kilkanaście grup. Dziś chciałbym przybliżyć możliwe wydatki. Lista ta oczywiście nie będzie pełna, ponieważ każdy ma różne wydatki, a ja skupiam się na tych które sam ponoszę oraz na takich, które na tą chwilę mogę wymienić.

 

Najbardziej powszechną grupą wydatków są te ponoszone na utrzymanie mieszkania czy też domu. W zależności od tego czy mamy własną nieruchomość czy mieszkamy w danym miejscu na podstawie umowy najmu musimy liczyć się z wydatkami. W przypadku domu wydatki związane z "mieszkaniem" to przede wszystkim podatek od nieruchomości, a także opłaty związane na przykład z wywozem śmieci. Z kolei w przypadku mieszkania zazwyczaj mamy do czynienia z czynszem administracyjnym odprowadzanym do spółdzielni lub też wspólnoty. Zawarte w nim są różne opłaty takie jak podatek od nieruchomości czy też użytkowania wieczystego, opłaty administracyjne, często także wywóz śmieci. Zdarza się, że część mediów ujętych jest również w czynszu. Są to przede wszystkim gaz, woda czy ogrzewanie, które rozliczane są rocznie, kwartalnie lub miesięcznie i od nich w dużej mierze zależy wysokość czynszu. Poza tym czynsz administracyjny to zazwyczaj fundusz eksploatacyjny czy remontowy, dzięki czemu nie trzeba się martwić o różne naprawy w obrębie bloku. W przypadku wynajmu mieszkania czy domu w grę wchodzi również miesięczne odstępne dla właściciela. Jest to często pozycja stała, a jej wysokość może zmienić się przy przedłużaniu umowy. Warto do tej grupy wydatków włączyć także raty kredytu w przypadku, w którym mamy do spłaty kredyt hipoteczny. Jak widać już w obrębie tej grupy mamy do czynienia z różnymi wydatkami. Są one różne w zależności od tego czy jesteśmy właścicielami czy też nie oraz od rodzaju zajmowanej nieruchomości.

Inną grupą wydatków są szeroko rozumiane media. Tutaj nie ma raczej rozgraniczenia i każdy z nas opłaca podobne rachunki. Oczywiście najpowszechniejszymi wydatkami są tutaj opłata za energię elektryczną, wodę czy gaz. W grupie tej można ująć również wydatki związane z ogrzewaniem o ile nie korzystamy w tym celu z energii elektrycznej czy gazu. Warto również dodać, że wydatek ten zazwyczaj jest wliczany w czynszu administracyjnym. W przypadku domów można jednak spotkać się z ogrzewaniem na rożnego rodzaju surowce jak drewno, węgiel czy miał. Warto mieć skalkulowane takie wydatki w swoim budżecie i to nie tylko podczas sezonu grzewczego. Warto już latem odkładać na węgiel lub zakupić go właśnie wtedy (być może cena poza sezonem będzie niższa?).

Kolejną grupą wydatków są opłaty abonamentowe. Większość gospodarstw domowych posiada przynajmniej kilka takich pozycji w swoich wydatkach. Do zobowiązań takich należą przede wszystkim rachunki za telefon komórkowy, stacjonarny, internet czy telewizję kablową. Warto również pamiętać o abonamencie radiowo-telewizyjnym, który powinien opłacać każdy posiadać telewizora czy radia. Wysokość tych wydatków może wynosić nawet kilkaset złotych, zwłaszcza, gdy posiadamy kilka abonamentów telefonicznych czy rozbudowany pakiet telewizyjny.

Wielu ludzi posiada również zobowiązania finansowe. Oprócz wspomnianego kredyty hipotecznego w grę wchodzą również raty innych kredytów czy pożyczek. Takie zobowiązania zaciągane są na rożne cele. Często kredytowane są zakupy związane ze sprzętem RTV czy AGD (telewizory, komputery, lodówki, pralki, suszarki) oraz mebli, a także inne rzeczy choćby samochody, rowery czy skutery. Do zobowiązań finansowych można zaliczyć również różnego rodzaju ubezpieczenia. Do najpopularniejszych należą te na życie, majątkowe (np. domu czy mieszkania) czy związane z autem (OC, AC). Poza tym coraz bardziej popularne są pakiety medyczne związane z ubezpieczeniem naszego zdrowia i możliwością skorzystania z usług specjalisty bez konieczności czekania w kolejce i refundacji z NFZ.

Największą z kolei grupą wydatków są koszty związane z konsumpcją bieżącą. Mam tutaj na myśli w szczególności wydatki na produkty spożywcze, środki czystości i chemiczne, zakup odzieży i obuwia, a także różnego rodzaju artykułów gospodarstwa domowego, drobnych przedmiotów dekoracyjnych czy prezentów. W tej grupie warto również wspomnieć o wydatkach związanych z kulturą. Wyjścia do kina, teatru, restauracji, baru czy na imprezę to również ważny aspekt podczas planowania budżetu domowego.

Każde gospodarstwo domowe posiada również swoje specyficzne wydatki. Jeżeli posiadamy auto to również wydatki związane z jego eksploatacją i benzyną powinny być przez nas uwzględniane. Jeżeli z kolei korzystamy z komunikacji miejskiej czy zamiejscowej to warto dodać do naszego budżetu koszt zakupionych biletów jednorazowych czy miesięcznych. Poza tym każda rodzina może posiadać zobowiązania wynikające z posiadania innych niż dom nieruchomość. Garaż, domek letniskowy, działka rekreacyjna czy inne mieszkanie generują co miesiąc dodatkowe wydatki. W tej grupie warto wspomnieć również o wydatkach związanych z edukacją własną czy dzieci. Należą do nich czesne za studia, kursy czy szkolenia, a także opłaty za żłobek, opiekunkę, przedszkole czy wydatki związane ze szkołą, które mogą być duże i nie powinny zostać pominięte.

Jak widać sporo jest grup wydatków, a każda z nich to przynajmniej kilka lub nawet kilkanaście pozycji, które trzeba brać pod uwagę. Wśród nich trzeba uwzględnić te, które nas bezpośrednio. Wymieniłem dość dużo różnorodnych wydatków, ale wiem, że to nie wszystko. Ciekaw jestem jakie wy macie jeszcze wydatki albo co byście dodali do już wymienionych?


wtorek, 24 stycznia 2017
Dziś o panelu, który darzę dużą sympatią. Mam na myśli i-Say. Jest to panel, który przypadł mi bardzo do gustu. Przystąpić do niego mogą osoby zameldowane w Polsce, które ukończyły 16 lat. Więcej informacji w regulaminie.

Pamiętaj!: Załączone informacje nie są streszczeniem regulaminu. Rejestrując konto należy przeczytać pełny regulamin i sprawdzić czy zapisy nie uległy modyfikacji. Powyższy tekst ma charakter wprowadzający i nie zwalnia z obowiązku zapoznania się z regulaminem zawartym na stronie panelu.
Ogólnie o panelu

Panel ten to przede wszystkim ankiety, ale również rozwinięta społeczność. Każde konto to możliwość komentowania i zamieszczania komentarzy, a także oddawania głosów w różnych sondażach. Jeżeli chodzi jednak o badania, to i-Say pozwala na gromadzenie za nie punktów, które wymienić można na nagrody. Jeden punkt wart jest 0,0229 złotego czyli nieco ponad 2 grosze, ale w każdej ankiecie można zdobyć od od 30 do 175 punktów. Zazwyczaj zaproszenia opiewają na 50, 75, 100 czy 150 punktów. Próg wypłaty wynosi 1091 punktów, po zdobyciu których można wybrać nagrodę o wartości 25 złotych. Dodam tylko, że ankiety są dość częste i punkty zbiera się szybko. Za odrzucenie z wywiadu otrzymujemy nagrodę w postaci 5-10 punktów. Panel organizuje od czasu do czasu również loterię. Wypełnienie ankiety konkursowej nie jest wynagradzane, ale można dzięki temu wziąć udział w losowaniu nagród (np. 5000 punktów). Ankiety loteryjne są krótkie, a ich wypełnienie zajmuje 5 minut. Chociaż zazwyczaj jestem sceptycznie nastawiony do tego typu akcji, to muszę przyznać, że losowanie działa. Jedna z moich znajomych została wylosowana i rzeczywiście otrzymała te 5000 punktów (ponad 100 złotych w przeliczeniu na pieniądze), więc czasami warto skorzystać z takiej okazji. Ja jeszcze nie wygrałem, ale czasami próbuję swoich sił.

Nagrody

 

Do wyboru wśród nagród są między innymi bony Master Card oraz do Zalando, a także vouchery Ticket dla Ciebie. Poza tym istnieje możliwość przeliczenia punktów na złotówki i wykupienie bonów na cele charytatywne. Warto zauważyć, że niektóre nagrody są bardziej opłacalne. Na przykład na bon do Zalando o wartości 40 złotych potrzeba tyle samo punktów, co na voucher Ticket dla Ciebie o wartości 25 złotych. Warto więc przekalkulować czasami, co bardziej się opłaca.

Ankiety 

Stawki za pojedynczą ankietę nie są duże, ale ich częstotliwość już tak. Miesięcznie można otrzymać nawet do 10 zaproszeń, za które można otrzymać nawet ponad 100 punktów. Większość zaproszeń jest już wstępnie zweryfikowana, dlatego mamy większą pewność, że będziemy w odpowiedniej grupie docelowej. Wszystko dzięki odpowiednio wypełnionej ankiecie rejestracyjnej.


Cechy i-Say (aktualizacja 3.05.2017):

 • wartość pieniędzy za 1 punkt - 0,0229 złotych
 • limit wypłaty punktów - 1091 punktów (25 złotych - bon)
 • rodzaj nagrody - bony, vouchery, cele charytatywne
 • średnie wynagrodzenie za ankietę - 30-175 punktów
 • częstotliwość otrzymywania zaproszeń - duża
 • wynagrodzenie za wyeliminowanie z badania - 5-10 punktów

Plusy panelu:

 • duża liczba zaproszeń
 • wybór nagród
 • wynagrodzenie za wyeliminowanie z badania
 • rozbudowana społeczność i loterie dla panelistów

Minusy panelu:

 • niska stawka za punkt
 • brak nagród czysto finansowych

Dla chętnych link poniżej

Tagi