środa, 18 stycznia 2017
Pora na kolejny panel, na którym aktywnie działam. Po Cennych Opiniach przyszła kolej na Epanel. Rejestracja w panelu dostępna jest dla osób, które ukończyły 13 rok życia za zgodą opiekuna i posiada adres e-mail. Zaproszenia do ankiet zostają wysyłane właśnie poprzez pocztę elektroniczną. Panel ten charakteryzuje się automatycznym naliczaniem punktów w złotówkach, co oznacza, że 1 punkt = 1 złoty. Obsługa panelu i ankiet jest prosta. Jeżeli chodzi o limit wypłaty to jest on ustalony na poziomie 50 złotych. Oznacza to, że wypłata jest możliwa po zgromadzeniu takiej ilości punktów. Warto wiedzieć jednak, że po zgromadzeniu większej ilości punktów (np. 75,40 zł) w momencie zgłoszenia wypłaty wypłacona zostaje całą kwota, a nie tylko graniczna kwota 50 złotych. Rezygnacja z uczestnictwa z panelu jest możliwa w każdym momencie.


Nagrody

Nagroda w panelu wypłacana jest w formie przelewu na wskazany rachunek bankowy. Realizacja nagrody trwa do 45 dni od daty zgłoszenia wypłaty. Punkty wygasają po upływie 36 miesięcy od daty ich przyznania.

Pamiętaj!: Załączone informacje nie są streszczeniem regulaminu. Rejestrując konto należy przeczytać pełny regulamin i sprawdzić czy zapisy nie uległy modyfikacji. Powyższy tekst ma charakter wprowadzający i nie zwalnia z obowiązku zapoznania się z regulaminem zawartym na stronie panelu.
Ankiety 

Ankiety z Epanel są realizowane dość często. Miesięcznie można otrzymać nawet ponad 10 zaproszeń, a ich realizacja uzależniona jest od wstępnej kwalifikacji. Wynagrodzenie za badanie waha się od kilkudziesięciu groszy do 4 złotych. Zazwyczaj są to jednak nagrody rzędu 1-2 złote. Plusem tego panelu są punkty za wyeliminowanie z ankiety. Za samo kliknięcie w link do ankiety zazwyczaj przyznawane jest około 20 groszy. Ktoś powie, że mało, ale przy kilkunastu zaproszeniach można bez praktycznie żadnego wysiłku zebrać parę złotych. 
Charakterystyka Epanel:
 • wartość pieniędzy za 1 punkt - 1 zł/punkt
 • limit wypłaty punktów - 50 punktów (złotych)
 • rodzaj nagrody - przelew na konto
 • średnie wynagrodzenie za ankietę - 1-3,50 złotych
 • częstotliwość otrzymywania zaproszeń - duża
 • wynagrodzenie za wyeliminowanie z badania - jest

 

Plusy panelu:
 • rekompensata za wyeliminowanie z badania
 • konkretna nagroda w formie przelewu
Minusy panelu:
 • niskie stawki (chociaż same ankiety też są krótkie)
 • duży współczynnik eliminacji
Rejestracja w panelu możliwa jest poprzez link poniżej:

wtorek, 17 stycznia 2017

 

Ostatnio pisałem o ujemnym wyniku w bilansie domowym. Dziś pora na kilka uwag dotyczących nadwyżki powstałem zestawieniu przychodów z wydatkami. Jest to oczywiście sytuacja korzystna. W zasadzie to ludzie dążą do maksymalizacji tej nadwyżki, ale nie zawsze. Wypracowując nadwyżkę w domowym budżecie musimy się zastanowić co właściwie z tego mamy?

 

Bez względu na wysokość nadwyżki mamy do czynienia z pewnymi wolnymi środkami. Co można z nimi zrobić? No cóż... Jednym z wyjść jest inwestowanie lub oszczędzanie, a więc odroczenie bieżącej konsumpcji na później. Zgromadzone środki mogą zostać również przeznaczone na bieżącą konsumpcję.

 

Ale o co chodzi z tą konsumpcją?

 

Konsumpcja w tym znaczeniu nie oznacza, że wydajemy nadwyżkę pieniędzy na jedzenie. W pojęciu ekonomicznym konsumpcja oznacza zakup dóbr i ich wykorzystanie (konsumpcja) w celu zapewnienia nam pewnej użyteczności rozumianej jako przyjemność, satysfakcję lub też zaspokojenie podstawowych potrzeb. Przykładowo konsumpcja to przeznaczenie pieniędzy na nowy zestaw wypoczynkowy. Co nam to daje? Może to dawać nam poczucie luksusu lub spełniać rolę czysto praktyczną (zestaw wypoczynkowy będzie służył nam do przyjmowania gości). Dzięki temu zestawowi czujemy się lepsi, możemy wypoczywać w bardziej komfortowych warunkach niż dotychczas. Na tym polega konsumpcja. Oczywiście konsumpcja to również zakup produktów spożywczych i ich konsumpcja w sensie ich spożycia.

 

Wracając do tematu nadwyżkę możemy przeznaczyć na konsumpcję bieżącą lub przyszłą. Konsumpcja przyszłą zapewnić mogą nam inwestycje lub oszczędności. W odpowiednim momencie w przyszłości możemy wykorzystać zgromadzone środki na konsumpcję. Nagrodą za odroczenie tej konsumpcji są uzyskane środki powiększone na przykład o otrzymane odsetki czy dywidendy. Poza tym osiągnięta nadwyżka może zostać wykorzystana również na spłatę naszych zobowiązań np. wcześniejsza spłata pożyczki, kredytu.

 

Podsumowując mamy trzy możliwości dysponowania wypracowanej nadwyżki:

 

 • konsumpcja bieżąca - przeznaczenie środków na przykład na dodatkowe zakupy,
 • konsumpcja przyszła (odroczona) - inwestowanie zgromadzonych środków w celu ich zwiększenia i skorzystania w okresie późniejszym. Przykład: lokata półroczna - po pół roku otrzymujemy wkład wraz z odsetkami. 
 • spłata zobowiązań - wcześniejsze uregulowanie zobowiązań w celu zmniejszenia wydatków w okresach przyszłych. Jeżeli spłacimy pozostałe raty kredyty lub ich część, to w kolejnych okresach nasze wydatki miesięczne będą mniejsze (chociażby przez kilka okresów).
poniedziałek, 16 stycznia 2017
Chciałbym przybliżyć pierwszy panel, z którego korzystam. Póki co pozostanę przy alfabetycznej kolejności, zawartej w tabeli, którą nie tak dawno publikowałem. Poza tym pisząc o kolejnych panelach będę starał się zachowywać podobne kryteria, dzięki czemu możliwe będzie porównanie różnych paneli według tych samym kryteriów. 
Tyle tytułem wstępu. Nie czekając dłużej, przejdę do rzeczy. Także - do roboty!
Podczas rejestracji warto przeczytać regulamin (polecam chociażby przejrzeć go z grubsza zatrzymując się na ważniejszych kwestiach, chociaż najlepsze będzie zapoznanie się z całą treścią), z którego wynika między innymi, że członkami panelu mogą zostać osoby pełnoletnie i nie mogą być to pracownicy Cennych Opinii. Poza tym można mieć jedno konto, a do jego utworzenia potrzebny jest adres e-mail (na niego będą przysyłane zaproszenia), a konto jest bezpłatne. Oprócz tego regulamin określa postępowanie w różnych sytuacjach (np. przy zamknięciu konta) oraz inne zasady panujące w serwisie.
Pamiętaj!: Załączone informacje nie są streszczeniem regulaminu. Rejestrując konto należy przeczytać pełny regulamin i sprawdzić czy zapisy nie uległy modyfikacji. Powyższy tekst ma charakter wprowadzający i nie zwalnia z obowiązku zapoznania się z regulaminem zawartym na stronie panelu.


Ogólnie o panelu
Cenne Opinie to przejrzysty panel, po którym można poruszać się bardzo intuicyjnie. Oferowane punkty podawane są bezpośrednio w złotówkach, co znacznie ułatwia określenie wartości każdej ankiety. Jeden punkt jest równy wartości jednej złotówki. Limit osiągnięcia nagrody to 50 punktów (złotych), po których zdobyciu możliwa jest wymiana. 
Nagrody
Jeżeli chodzi o nagrody, to panel ten oferuje dwie możliwości. Pierwszą z nich jest wymiana kartę podarunkową Tesco, którą można zrealizować w tej sieci handlowej. Druga nagroda to kupon podarunkowy do Zalando, za pomocą którego można dokonać zapłaty za produkty tej firmy. Nagrody wysyłane są pocztą. 
Ankiety 
Częstotliwość otrzymywania ankiet jest dość duża, chociaż zakwalifikowanie się do nich i wypełnienie całej ankiety bywa czasami dość trudne. Miesięcznie otrzymuje kilka zaproszeń (ok 3-10). Bywa jednak, że wynagrodzenie udaje się uzyskać tylko z jednej ankiety. Za pojedynczą ankietę zazwyczaj oferowane wynagrodzenie wynosi od 2 do 8 punktów, co rekompensuje duży współczynnik odrzuceń. Warto również dodać, że za wykluczenie z ankiety nie otrzymujemy żadnej rekompensaty.
Zestawiając te informacje można wymienić kilka cech panelu Cenne Opinie:
 • wartość pieniędzy za 1 punkt - 1 zł/punkt
 • limit wypłaty punktów - 50 punktów (złotych)
 • rodzaj nagrody - karty podarunkowe Tesco/Zalando
 • średnie wynagrodzenie za ankietę - 2-8 punktów
 • częstotliwość otrzymywania zaproszeń - średnia
 • wynagrodzenie za wyeliminowanie z badania - brak

 

Plusy panelu:
 • przejrzysty serwis
 • przyzwoite wynagrodzenie

 

Minusy panelu:
 • nagrody przeznaczone dla określonych osób (takich, które robią zakupy w wybranych sklepach)
 • niskie przełożenie zaproszeń do zakończonych badań
 • brak nagrody za wyeliminowanie z ankiety

 

Dla osób, które w jakikolwiek zachęciłem do tego panelu podaje link do strony rejestracyjnej. Znajduje się on w nazwie panelu poniżej.
piątek, 13 stycznia 2017

Dziś postanowiłem przejść do konkretów. Przedstawiam tabelę, która ukazuje podstawowe informacje dotyczące paneli badawczych, w których sam jestem zapisany. Te 12 pozycji to tylko część dostępnych na rynku platform i nie twierdzę, że wskazane poniżej są najlepsze.

W tabeli poniżej prezentuje zestawienie paneli wraz z takimi informacjami jak próg punktów i wartość nagrody, po zdobyciu których możemy zrealizować nagrodę. Jednocześnie zaznaczyłem podstawowe nagrody, które można uzyskać z zastrzeżeniem, że w przypadku niektórych paneli nagród jest więcej. Oprócz tego zamieściłem dwie ciekawe kolumny, które pokazują potencjał każdego z paneli. Pierwsza z nich oznacza ilość pieniędzy przypadającą na 1 punkt. Według mnie jest to dość sprawiedliwe podejście, ale nie było by ono kompletne, gdyby nie ostatnia kolumna. Ta z kolei prezentuje przykładową ilość punktów i przeliczoną wartość za wypełnienie wywiadu. Zaznaczam jednak, że ilość punktów nie zawsze mieści się w przedziale. Zdarza się, że ankiety są mniej punktowane lub sytuacje, w których możemy otrzymać za wywiad więcej punktów. Są to po prostu średnie ilości punktów, które otrzymuje w mailowych zaproszeniach. Zestawienie w tabeli nie jest przypadkowe. Nie chcę forować żadnego panelu, dlatego ich kolejność jest alfabetyczna. W przyszłości zamierzam dokładniej opisać każdy panel oraz pokusić się o własny ranking.


Tabela paneli badawczych


Jeszcze jedno zastrzeżenie. Wcześniej pisałem, że chcę przedstawić sposoby, które na 100% działają i które sam wypróbowałem. Na liście znajdują się jednak panele, z których jeszcze nie wypłacałem środków z różnych względów. Na niektórych z nich nie jestem zapisany zbyt długo i nie zgromadziłem jeszcze środków pozwalających na wypłatę, a na innych jestem zapisany długo, ale częstotliwość ankiet jest niewielka. Wśród paneli, z których nie odbierałem nagrody to: Myiyo oraz Research Online. Nie mam jednak żadnych podstaw podejrzewać, że po uzyskaniu punktów nagroda nie zostanie przekazana. Z pozostałych paneli otrzymywałem nagrody.

Zachęcam do zapisywania się do paneli (linki znajdują się w nazwie w tabeli).

czwartek, 12 stycznia 2017

Dziś słów kilka o bilansie domowym, a dokładniej mówiąc o sytuacji, w której mamy do czynienia z niedoborem środków. Każdy wie, że ujemny wynik bilansu jest sytuacją niepokojącą. Przyczyny niedoboru są zasadniczo dwie:

 • Po pierwsze wynikać może on ze zbyt małych przychodów czy dochodów (wiem, że jest równica pomiędzy przychodami, a dochodami, ale dla potrzeb bloga będę tych pojęć używał zamiennie. Chciałbym ustalić, że dla mnie przychody/dochody to po prostu wszystkie wpływy gospodarstwa domowego. Bez znaczenia jest dla mnie w tej chwili czy są to wielkości prawidłowo nazwane. Zakładam, że to co uzyskują członkowie gospodarstwa domowego to kwota, którą możemy dysponować. Taka mała dygresja dla czepialskich).
 • Drugą kwestią są zbyt wysokie wydatki czy też koszty (i znów to co wydajemy jest według mnie kosztem "przeżycia" i funkcjonowania w danym miesiącu). 

Ujemny bilans może wystąpić w trzech kolejnych sytuacjach:

 1. zbyt niskie przychody oraz zbyt wysokie wydatki - sytuacja, która sprawia, że na ujemny bilans wpływ ma zarówno część dochodowa jak i kosztowa. Zarabiamy mało wydając przy tym dużo. Poprawy wymagają wtedy zarówno wydatki oraz przychody z tym, że do naprawy niekorzystnego bilansu wystarczyć może praca nad jedną z tych dwóch kategorii.
 2. zbyt niskie przychody oraz niskie wydatki - na bilans w tej sytuacji wpływ ma część dochodowa. Zakładamy, że wydatki są na takim poziomie, że nie można już ich znacząco obniżyć. W tej sytuacji poprawy wymaga zwiększenie przychodów, ale o tym będę jeszcze pisał.
 3. wysokie przychody oraz wysokie wydatki - niedobór pieniędzy przy wysokich przychodach wynika z wysokich wydatków. Do poprawy sytuacji potrzebne jest zreorganizowanie strony wydatkowej. Zmniejszenie nakładów i być może obniżenie standardu życia może być jedynym sposobem na poprawienie sytuacji gospodarstwa.

Wszystkie te sytuacje wymagają odpowiedniego podejścia do sprawy. Czasami mała korekta bilansu wystarczy, aby niedobór zamienić w nadwyżkę. Warto sprawdzić jakiego rzędu mamy niedobór, aby podjąć odpowiednie (niezbyt radykalne) kroki w celu jego naprawy. Przy dużym niedoborze trzeba jednak podejmować bardziej stanowcze kroki, które wpłynąć mogą na nasze życie. 

 

Jak długo można mieć ujemny bilans? Tak na prawdę zależy to od tego, z czego finansowany jest bieżący niedobór. Jeżeli naszą "dziurę budżetową" uzupełniamy posiadanymi oszczędnościami, to trzeba sobie zadać pytanie co zrobimy, gdy one są skończą. Z drugiej strony jeżeli pożyczamy, bo nie starcza nam na życie to czy jest sens zadłużać się każdego miesiąca coraz bardziej?

 

Jest jeszcze jedna droga przy ujemnym bilansie. Być może mamy do czynienia z sytuacją, która jest przejściowa (na przykład niższe przychody z powodu bezpłatnego urlopu przez część miesiąca lub zwiększone wydatki z powodu awarii lodówki) i wiemy, że niedobór w niedalekiej przyszłości (powiedzmy w ciągu 3 miesięcy) wróci do normy, a tym samym zamieni się w nadwyżkę. W takiej sytuacji warto wstrzymać się z ryzykowanymi decyzjami.

 

wtorek, 10 stycznia 2017

Dziś chciałbym przybliżyć kilka zasad, którymi powinno się kierować myśląc o wypełnianiu płatnych ankiet. Są to reguł, którymi ja staram się kierować i mogą one budzić pewne kontrowersje. Nie mniej jednak myślę, że chociaż część z nich to wskazówki, które mogą być pomocne dla każdego.

 

Oto moje podstawowe zasady, o których trzeba pamiętać, decydując się na wypełnianie ankiet za pieniądze:

 

 
 1. Patrz szerzej - nie skupiaj się na jednym panelu badawczym, ale zapisz się do kilku. Dzięki temu zyskasz dostęp do większej ilości ankiet, a co za tym do większych zysków. Poza tym więcej paneli to szybsze zdobywanie doświadczenia i różnorodność otrzymywanych zaproszeń.
 2. Myśl długofalowo - potraktuj zarabianie nie tylko jako sposób na doraźne dorobienie, ale jako inwestycję. Wyznaczaj sobie cele i konsekwentnie je realizuj. Nie pozwól sobie na szybkie zniechęcenie.
 3. Naucz się cierpliwości - ankiety to zarobek, który nie jest dostępny od razu. Przekraczanie minimalnych progów do wypłaty środków może wydawać się bardzo wysokie w porównaniu do czasu jaki jest potrzeby do ich osiągnięcia. Oprócz tego ważna jest także cierpliwość przy otrzymywaniu zaproszeń, które często nie prowadzą do wypełnienia całego wywiadu. Na początku może się zdarzyć, że już na początku zostaniesz wyeliminowany z ankiet. Ponawiaj jednak próby przedostania się do właściwego badania i jego ukończeniu. Ważne w tej kwestii jest także doświadczenie.
 4. Bądź konsekwentna/y - nie zniechęcaj się eliminacją z ankiet, małą częstotliwością ich otrzymywania czy ilością zgromadzonych punktów. Konsekwentne sprawdzanie zaproszeń i próba wypełnienia ankiety powinna być codziennym nawykiem. Sprawdzenie poczty elektronicznej zajmuje dosłownie 5 minut dziennie, a może zaowocować zaproszeniem do ciekawego i dobrze płatnego badania.
 5. Stwórz w sobie pasję - jeżeli chcesz zarabiać na badaniach rynku, to musisz polubić wypełnianie wywiadów. Ankiety, które wypełniane są bez zaangażowania i przeklikane, mogą skutecznie zniechęcić do dalszej pracy. 

Te podstawowe pięć zasad to reguły, którymi sam kieruje się przy zarabianiu na płatnych ankietach. Niektóre z nich przyszły od razu, inne wyrobiłem w sobie z czasem. Jeżeli chodzi o trochę bardziej przyziemne wskazówki to warto rejestrować się w panelach przy pomocy jednego adresu e-mail. Dzięki temu sprawdzając raz dziennie pocztę, możemy od razu sprawdzić ilość zaproszeń do badań. 

 
poniedziałek, 09 stycznia 2017

Wiedząc już jak pogrupować wydatki oraz poznając źródła przychodów można zestawić ze sobą te dwie wielkości. Robiąc to otrzymujemy odpowiedź na pytanie jaki jest bilans naszego budżetu domowego. Możliwości są trzy:

 • bilans dodatni (który można nazwać zyskiem lub nadwyżką) - powstaje przy nadwyżce przychodów nad wydatkami. Dodatni bilans sprawia, że w gospodarstwie domowym wypracowaliśmy oszczędności, które mogą zostać wykorzystane na inwestycje, zaoszczędzić na przyszłe wydatki lub po prostu wydać. O wszystkich tych możliwościach będę jeszcze pisał.
 • bilans ujemny (jest to swoista strata albo niedobór) - jest sytuacją, w której wydatki są wyższe niż przychody. Sytuacja taka nie jest poprawna, zwłaszcza, gdy utrzymuje się przez kilka miesięcy. Oznacza to, że żyjemy "ponad stan" i powinniśmy zareagować w takiej sytuacji. O sposobach "łatania" takiej dziury budżetowej również jeszcze będę pisał.
 • bilans "zerowy" - to sytuacja, która zdarza się niezwykle rzadko. Oznacza ona równość przychodów i wydatków. Bardzo trudno jest doprowadzić do takiego stanu budżetu. Zazwyczaj nawet najlepiej zaplanowany budżet i jego perfekcyjne wykonanie doprowadza do sytuacji, w której powstaje chociażby niewielki zysk lub strata. Czy bilans zerowy jest dobrą sytuacją? To trudne pytanie. Na pewno jest to sytuacja lepsza niż niedobór, ale z kolei gorsza od nadwyżki.

Chciałby wrócić do przykładu omawianego przy kategorii wydatków. Suma wydatków w przedstawionym przykładzie wyniosła od 2500 zł do 3015 zł. Do zestawienia bilansu brakuje kategorii przychodów. Nie zostały one przedstawione przy opisie przychodów, dlatego teraz podam przykład przychodów.

 

Przykład: Zestawienie bilansu

 

Przychody:

 • wynagrodzenie za pracę pierwszej osoby: 2000 zł
 • wynagrodzenie za pracę drugiej osoby: 1400 zł
 • suma przychodów: 3400 zł

Wydatki:

 • ustalone wcześniej: od 2500 zł do 3015 zł

Zestawiając obie główne pozycje otrzymujemy:

 

 

Wynik tego przykładowego zestawienia przychodów i wydatków przy założeniu zarówno minimalnych jak i maksymalnych wydatków jest dodatki i zawiera się w przedziale 385-900 zł. Oznacza to, że średnio miesięcznie przy założeniu stałych przychodów i wydatków mieszczących się we wskazanym przykładzie powinniśmy otrzymywać każdego miesiąca nadwyżkę od ok 400 do 900 zł.

 

Przykład ten jest bardzo uproszczony i zawiera sporo założeń, które mogą nie odzwierciedlać wszystkich czynników, które wpływają na bilans. Jeżeli jednak zrobimy porządne zestawienie przychodów i wydatków, to tak powstały bilans powinien wskazać nam odpowiedź na pytania:

 • Czy nasz bilans jest dodatni czy ujemny?
 • Jeżeli jest dodatki to, ile pieniędzy pozostanie do dyspozycji w przeciętnym miesiącu?
 • Jeżeli jest ujemny to, ile pieniędzy potrzebujemy na "załatanie" niedoboru?

Proponuje każdemu z Was zrobić takie ćwiczenie. Nie uwzględnia ono jednak kilku ważnych aspektów jak na przykład sezonowości niektórych wydatków (dodatkowe koszty związane na przykład ze Świętami Bożego Narodzenia czy Wielkiej Nocy, wakacjami czy wydatków na opał w przypadku domów jednorodzinnych). Należy także pamiętać, że dochody gospodarstwa również nie muszą być stałe. Mogą być zarówno mniejsze (np. w przypadku pójścia na przysłowiowe L4 i związane z tym mniejsze wynagrodzenie za pracę) lub większe (np. premie kwartalne, jednorazowe świadczenia z ubezpieczeń, dodatkowe dochody incydentalne takie jak nadgodziny czy tzw. "fuchy").

 

Przy temacie bilansu chciałbym jeszcze zauważyć jak bardzo może być on pomocny. Zazwyczaj bilans kojarzy się z wielkimi przedsiębiorstwami czy budżetem państwa. Tak na prawdę jednak może to być proste narzędzie również przy kontrolowaniu swojego budżetu domowego, które nie musi być szczególnie skomplikowane i trudne do stworzenia.

 
piątek, 06 stycznia 2017

Oczywiście oprócz satysfakcji związanej z wyrażaniem własnej opinii w wielu sprawach oraz możliwości poznania na przykład nowych produktów, które być może za jakiś czas zobaczymy na rynku za wypełnianie ankiet można zyskać korzyści bardziej materialne.

 

Poniżej przedstawiam listę nagród, które można otrzymać za uzyskanie odpowiedniej ilości punktów. Mam nadzieje, że to zachęci Was w jakiś sposób do podjęcia decyzji o zapisaniu się do któregoś z paneli. 

 

Nagrody za wypełnianie ankiet:

 • pieniądze - przekazywane w formie przelewu bankowego lub poprzez PayPal,
 • bony podarunkowe i karty przedpłacone do wykorzystania w wielu punktach handlowych czy usługowych (na przykład Ticket dla Ciebie, Sodexo) lub do konkretnych sieci sklepów (na przykład karty podarunkowe do Tesco, Zalando, H&M),
 • kupony rabatowe do wybranych sieci sklepów,
 • doładowania do telefonów,
 • drobny sprzęt RTV lub AGD - na przykład miksery, wagi łazienkowe, roboty kuchenne, blendery, suszarki do włosów, elektryczne szczoteczki do zębów, golarki, maszynki do strzyżenia.

Powyższa lista zawiera praktycznie wszystkie nagrody z jakimi się spotkałem. Niektóre z paneli oferują dość duży wybór nagród, ale praktycznie na każdym możemy otrzymać gotówkę lub karty podarunkowe. Taka forma nagrody jest dość interesująca, zwłaszcza w postaci gotówki. Może się zastanowić co z panelami, w których zdobyte punkty można wymienić na bony podarunkowe. Według mnie jest to porównywalne z przelewem pieniędzy, ponieważ można nimi zapłacić za zakupy praktycznie w większości punktów handlowych. Sporne natomiast mogą być bony do konkretnych sieci. Nie każdy ma bowiem dostęp do takich sklepów w swoim miejscu zamieszkania.

 

O tym jakie nagrody oferują poszczególne panele badawcze napiszę przy charakterystyce każdego z nich już wkrótce.

czwartek, 05 stycznia 2017
Dzisiejszy wpis będzie krótkim wprowadzeniem do zarabiania w Internecie. Ta część mojego bloga będzie skupiać się głównie na zarabianiu na wypełnianiu ankiet internetowych. Temat ten pewnie będzie wydawał się nudny i monotonny, ale z czasem może się to zmienić. Pozwólcie, że wyjaśnię, dlaczego właśnie ankiety internetowe. Muszę przyznać, że jest to coś, na czym uważam, że się znam. Stąd moje skupienie na tej kwestii. Nie chcę pisać o niesprawdzonych sposobach czy zarabianiu na czymś, na czym sam nie zarobiłem ani jednej złotówki. 

Ankiety online to coś, co towarzyszy mi od jakiś 8 lat. Wtedy też zapisałem się do pierwszego panelu. Moja przygoda z ankietami była dość burzliwa. Po początkowym zapale, moja motywacja do ich wypełniania spadła. Długie oczekiwanie na zebranie odpowiedniej ilości punktów do zdobycia nagrody, niewielka ilość ankiet oraz lenistwo sprawiły, że przez 6 lat z ankiet nie otrzymałem nic! Doszedłem do sytuacji, w której ignorowałem przychodzące zaproszenia do ankiet, którymi zawalona była moja skrzynka mailowa. Dopiero jakieś 3 lata temu powróciłem do tematu. Tym razem byłem bardziej zmotywowany, a zgromadzone wcześnie punkty zacząłem skrupulatnie powiększać. W końcu przyszedł czas na odbiór pierwszej nagrody. Wtedy pomyślałem sobie: 6 lat oczekiwania i 50 złotych zysku. 

Co sprawiło, że nadal wypełniałem (i wciąż wypełniam) ankiety?

Przestawiłem moje myślenie i zacząłem dostrzegać potencjał w ankietach. Następnie zintensyfikowałem moje działania i zapisałem do kilku kolejnych paneli badawczych. Zorientowałem się (po 6 latach!!!), że nie będę osiągał przychodów z ankiet każdego miesiąca. Stąd decyzja o zapisaniu się do kolejnych paneli. Zacząłem też zapisywać, ile zarabiam na ankietach (zarabiam, a nie wypłacam) notując przyrost punktów zgromadzonych na każdym koncie. 

Ile można zarobić na ankietach online?

Kwoty nie są wysokie, ale wychodzę z założenia, że każdy sposób na dorobienie jest dobry. Przeglądając historię zgromadzonych pieniędzy mogę powiedzieć, że miesięcznie na ankietach zarabiam od 30 do 80 złotych będąc zarejestrowanym na 12 panelach oferujących płatne ankiety. Dziennie podczas tygodnia roboczego otrzymuje od 0 do 5 zaproszeń do ankiet, na których wykonanie poświęcam od 5 do 30-40 minut. 
Na temat ankiet zamierzam napisać jeszcze dużo. Chcę przybliżyć jak na czym polega bycie panelistą, jak przygotować sobie grunt pod wypełnianie ankiet oraz wskazać panele, w których jestem zarejestrowany wraz z ich charakterystyką. 

O czym nie chcę pisać?

Przede wszystkim nie chcę nikogo przekonywać, że można zarobić na tym kosmiczne pieniądze czy wabić sloganami pod tytułem: "możesz zarobić 20 złotych w godzinę" (chociaż i takie "złote strzały" mi się zdarzały, ale niestety mogę je policzyć na palcach jednej ręki). 

Co oprócz ankiet?

Jak już wspomniałem, chcę pokazywać tylko sprawdzone sposoby na zarabianie pieniędzy, a nie o czymś, na czym sam nie zarobiłem. Poza ankietami cały czas szukam nowych sposobów. Jeżeli blog będzie nadal istniał (a to zależy również od czytelników) i nabędę już odpowiednią wiedzę i doświadczenie w innych sposobach, to również o nich napiszę. Póki co ankiety, ankiety i jeszcze raz ankiety, a oprócz tego oczywiście budżet domowy i oszczędzanie.
środa, 04 stycznia 2017
Pora na drugą część zagadnienia związanego z tworzeniem domowego budżetu. Chodzi o część związaną z wydatkami.
Najprościej mówiąc wydatki to wszystkie koszty związane z funkcjonowaniem gospodarstwa domowego. Do tej grupy należą wszystkie obciążenia, które musimy mieć na uwadze każdego miesiąca. Wydatki można podzielić na dwie zasadnicze grupy. Są to:
 • wydatki stałe - obejmujące wszystkie obciążenia, które mają charakter stały i cykliczny. Do wydatków stałych zaliczyć można między innymi czynsz za mieszkanie, raty kredytów czy opłaty za usługi takie jak telewizja, wywóz śmieci czy abonament telefoniczny oraz za internet. 
 • wydatki zmienne - są to wydatki, które mają charakter cykliczny, ale zależne są od zużycia i aktualnych potrzeb. Zaliczyć można do nich między innymi rachunki za energie elektryczną, wodę czy gaz pod warunkiem, że rozliczane są na podstawie zużycia. Możliwe, że rachunki takie otrzymywane nie są w cyklu miesięcznym, ale na przykład co dwa miesiące lub raz na kwartał. Do wydatków takich można zaliczyć również koszty związane z zakupami spożywczymi czy rachunkami za usługi gastronomiczne. Wydatki zmienne to również niespodziewane sytuacje, które wiążą się z dodatkowymi kosztami na przykład na leki w przypadku choroby czy koszty związane z naprawą sprzętu RTV czy AGD.

 

Wydatki to szeroki wachlarz różnorodnych pozycji. Dla jednych dany koszt może być wydatkiem stałym, a dla innych zmiennym. Najważniejsze jednak jest pogrupowanie wydatków swojego gospodarstwa domowego, poznanie ich struktury i wielkości. Najlepiej w tym celu wypisać swoje wydatki i pogrupować je na stałe i zmienne. Do wydatków stałych można od razu dopisać ich wielkość, natomiast do wydatków zmiennych zapisać ich średnią wielkość lub zastosować przedział, w którym plasowały się one w przeciągu kilku ostatnich miesięcy.
Przykład: Wydatki gospodarstwa domowego:

Następnie można je pogrupować według stałych i zmiennych wydatków:
Zestawiając i podsumowując obie tabele możemy zobaczyć jaka jest struktura naszych wydatków w wariancie najgorszym i najlepszym. Otrzymujemy w ten sposób miesięczny plan wydatków. Jest to historyczne zestawienie, dlatego w przyszłości musimy brać pod uwagę zmiany zachodzące w naszym budżecie domowym.

Z przedstawionego przykładu można wyciągnąć kilka wniosków. Po pierwsze przedstawione wydatki plasują się w przedziale 2500-3015 zł miesięcznie. Po drugie kategorii wydatków stałych jest mniej więcej tyle samo, co w kategorii wydatków zmiennych. Widać też, które wydatki są większe, a które wyższe. W przykładzie do większych grup wydatków można zaliczyć wydatki związane z wynajmem mieszkania oraz zakupy spożywcze, do mniejszych natomiast rachunek za gaz czy ratę za telewizor.

W następnym wpisie pokażę jak zestawić stronę przychodów z wydatkami i wskazać jakie informacje możemy w ten sposób otrzymać.
Tagi
Banners - CPS commssion model nr1 Image Banner 160 x 600 08122016 omni_grudzien_2016_120_600 Image Banner 120 x 600