poniedziałek, 23 stycznia 2017
Pora na jeden, według wielu opinii, z najlepszych paneli badawczych w Polsce. Mam tu na myśli Imas Online. Panel ten ma wiele zalet, chociaż przy wielu pochwałach należy pamiętać również o jego wadach.

Na początek już tradycyjnie kilka najważniejszych zapisów regulaminu, chociaż znów przytoczę tu słowa, które będę powtarzał przy każdym panelu tj...

Pamiętaj!: Załączone informacje nie są streszczeniem regulaminu. Rejestrując konto należy przeczytać pełny regulamin i sprawdzić czy zapisy nie uległy modyfikacji. Powyższy tekst ma charakter wprowadzający i nie zwalnia z obowiązku zapoznania się z regulaminem zawartym na stronie panelu.

Nadal jednak chcę zwrócić uwagę na najważniejsze kwestie. Uczestnictwo w tym panelu jest dobrowolne, a zapisać mogą się osoby, które ukończyły 13 lat (małoletni za zgodą opiekuna prawnego). Oczywiście jedna osoba może posiadać tylko jedno konto. W dowolnym momencie można również zamknąć konto. Nie znalazłem niestety informacji o terminie ważności punktów. Może wy znajdziecie, a może nie mają ważności i nie wygasają nigdy?

Ogólnie o panelu

Imas Online oparty jest na systemie zbierania punktów. Każde zaproszenie do ankiety określa nie tylko prognozowany czas, ale również ilość punktów, które stanowią wynagrodzenie. Zazwyczaj pojedyncze ankiety są warte od 35 do 60 punktów, co w przeliczeniu oznacza od 3,50 do 6,00 złotych. Są to dość przyzwoite stawki, ale tak jak pisałem wcześniej, panel ma swoje wady. Jedną z nich jest częstotliwość otrzymywania ankiet, która jest dość niewielka. Przez ostatnie pół roku dostałem może z 20 zaproszeń, czyli dość mało. Jest jeszcze gorzej, jeżeli dodam, że współczynnik odrzuceń jest dość duży. Trzeba mieć dużo szczęścia, żeby zakwalifikować się do badania. Poza tym liczba miejsc jest ograniczona i trzeba szybko rozpocząć wypełnianie. Moja rada jest taka, żeby od razu po przejrzeniu poczty i otrzymania zaproszenia, przystąpić do wypełniania ankiety.

Panel ten ma również kilka ciekawych rozwiązań. Po pierwsze przyznawane są punkty za chęć udziału. Otrzymuje się 1 punkt (0,10 zł) za gotowość do wypełnienia ankiety. Poza tym czasami realizowane są chyba już "słynne" ankiety z serkami. Polegają one na zakupie konkretnego sera i wypełnieniu kilku ankiet. Pieniądze za serki (jeżeli przedstawimy paragon) zostaje nam zaliczona pod pewnymi warunkami (przy wypełnieniu 2 lub 4 ankiet). Poza tym za każdą ankietę otrzymujemy punkty, z czego najlepiej płatna jest ostatnia, czwarta ankieta. Jest to ciekawy i cykliczny projekt, który ma sporo zalet, ale chyba będę o tym jeszcze pisał. Oprócz tego od niedawna wprowadzono jakieś progi aktywności, po przekroczeniu których otrzymuje się punkty, ale nie wiem jak to dokładnie działa. 


Nagrody

Jeżeli chodzi o nagrody to do wyboru jest na pewno przelew bankowy, dotacja na cel charytatywny i bon Sodexo, a ich wypłata może nastąpić już po zdobyciu 300 punktów. Nieco więcej punktów trzeba uzbierać na bon Sodexo (wypłata chyba od 500 punktów).

Ankiety 

Imas Online to ankiety, które wypełnia się intuicyjnie. Zaletą jest na pewno fakt, że już w zaproszeniu podany jest temat badania, więc wiemy od razu czy dany temat nam odpowiada czy też nie. Jak już wspomniałem gorzej przejściem przez całą ankietę, a o dostaniu się do badania już nie wspomnę, zwłaszcza, gdy jesteśmy w popularnej i licznej grupie docelowej badania.


Cechy Imas Online:

 • wartość pieniędzy za 1 punkt - 0,10 złotych
 • limit wypłaty punktów - 300 punktów (30 złotych)
 • rodzaj nagrody - cele charytatywne, przelew bankowy, bon Sodexo
 • średnie wynagrodzenie za ankietę - 10-80 punktów (zazwyczaj 35-60 punktów)
 • częstotliwość otrzymywania zaproszeń - mała
 • wynagrodzenie za wyeliminowanie z badania - 1 punkt (0,10 zł)


Plusy panelu:

 • duża stawka za pojedynczą ankietę
 • wybór nagród
 • progi aktywności
 • wynagrodzenie za wyeliminowanie z badaniaMinusy panelu:

 • mała ilość zaproszeń
 • często przekraczana liczba respondentów


Osoby chętne do przystąpienia do panelu mogą to zrobić za pomocą linku poniżej

piątek, 20 stycznia 2017

Zarządzanie finansami osobistymi dotyczy nas wszystkich. Nie ma człowieka, który nie stanąłby przed problemem decydowania o posiadanych pieniądzach. Każdy z nas jest jednak inny i inaczej podchodzi do kwestii finansowych. Niektórzy ludzie kompletnie nie potrafią odnaleźć się w dorosłym życiu, inny z kolei na finanse nie zwracają uwagi woląc skupić się na przyjemnościach. Są też ludzi, którzy posiadają specjalistyczną wiedzę, ale nie zawsze potrafią ją wykorzystać oraz osoby, które bez podwalin teoretycznych doskonale odnajdują się w planowaniu domowego budżetu. W kontekście zarządzania finansami osobistymi można więc wyróżnić kilka typów ludzi.

 

Ludzi można podzielić ze względu na dwie kategorie. Jedną z nich jest poziom dochodów. Ze względu na to kryterium można podzielić ludzi na bogatych i biednych. Osoby bogate to takie, które osiągają średnie lub duże dochody. Mam tu na myśli ludzi, którzy zarabiają od średniej krajowej w górę. W opozycji do nich stoją osoby biedne, ale nie mam tu na myśli jakiegoś skrajnego ubóstwa. Chodzi mi raczej o ludzi, którzy zarabiają w okolicach minimalnego wynagrodzenia do średniej krajowej. Nie chcę urazić nikogo zarabiającego powiedzmy trzy tysiące złotych brutto nazywając biednym. Jest to raczej forma pewnego oddzielenia. Zresztą granica ta jest cienka i nie można mylić kogoś biednego z ubogim. Drugą kategorią jest podejście do zarządzania finansami. Podział w tym wypadku polega na podzielenie ludzi na osoby rozrzutne i oszczędne. Nie chciałbym jednak, żeby oszczędność była mylona ze skąpstwem. Łącząc obie kategorie wyróżnić można cztery podstawowe typy ludzi:

 
 • rozrzutni bogacze - osoby, które zarabiają dużo i dużo wydają. Nie ma dla nich znaczenia koszt zakupionych dóbr. Ich budżet domowy charakteryzuje się dużymi przychodami oraz dużymi wydatkami. Wielkości te nierzadko są równe, co oznacza, że bilans takiego gospodarstwa wychodzi na zero. Na pewno znacie osoby, które pomimo dużych zarobków zazwyczaj nie mają żadnych oszczędności. Takich ludzi można sklasyfikować jako rozrzutnych bogaczy. Nie oszczędzają oni, ani nie inwestują. Zamiast odłożyć ostatnie pieniądze, wolą je wydać na piąty samochód czy wypad nad morze.
 • oszczędni bogacze - to osoby, które osiągają duże przychody, ale ich wydatki są przemyślane. Nie są rozrzutni, ale starają się tak dysponować pieniędzmi, aby zaoszczędzić coś na przyszłość. Charakteryzują się oni posiadaniem oszczędności i inwestycji, które są dla nich zabezpieczeniem. Są to osoby, których budżet zazwyczaj wychodzi na plus. Są przeciwieństwem rozrzutnych bogaczy. Pomimo dużych przychodów nie trwonią oni bezmyślnie posiadanych środków. Nie ulegają oni pokusie spełniania wszystkich swoich zachcianek, a do zakupów podchodzą z rozsądkiem. Nie oznacza to jednak, że ich bogactwa nie widać. Sam znam kilka osób, które zarabiają przyzwoicie, ale nie obnoszą się tym. 
 • rozrzutni biedacy - to kategoria osób, które nie osiągają zbyt dużych przychodów, ale żyją ponad stan. Oznacza to, że wydają dużo, często ponad osiągane przychody. Budżet takich osób jest ujemny i często łatany różnego rodzaju pożyczkami. Żyją ponad stan, a ich dewizą jest często maksyma "zastaw się, a postaw się". Osoby takie żyją od pierwszego do pierwszego i często pod koniec miesiąca muszą się zapożyczać, żeby przeżyć.
 • oszczędni biedacy - osoby te nie zarabiają wiele, ale rozsądnie pochodzą do swoich wydatków. Ich bilans często jest zerowy, chociaż zdarza się, że jest on dodatni. Część środków jest odkładanych dla bezpieczeństwa lub na realizacje bardziej kosztownych celów. Mają tyle, na ile ich obecnie stać. 

Nie są to oczywiście wszystkie możliwe kategorie. Należałoby do każdej z nich dodać jeszcze osoby pomiędzy dwiema grupami, które prezentowały by podejście średnie. I tak stworzyć można osoby średnio bogate oraz ludzi ani rozrzutnych ani oszczędnych. Jednak w takim zestawieniu byłoby już dziewięć grup. Zostanę więc przy tych czterech rodzajach ludzi, którzy chyba dość trafnie prezentują podejście ludzi do własnego budżetu domowego. 

 

Według mnie najgorszą z tych grup są rozrzutni biedacy, którzy nie dość, że nie mają dużo pieniędzy to jeszcze bardzo nierozsądnie nimi dysponują. Kolejna grupa to rozrzutni bogacze, którzy mogą łatwo zmienić swoją sytuacje, ponieważ osiągają duże przychody. Oszczędni biedacy to kolejna w mojej hierarchii grupa, ale chyba najlepszą sytuacją jest znalezienie się w grupie oszczędnych bogaczy.

 

A wy? A w której grupie jesteście? W której grupie chcielibyście się znaleźć? Jaka jest Wasza hierarchia?

 

 

 
czwartek, 19 stycznia 2017
Global Test Market to panel badawczy, do którego należę chyba najdłużej. O ile mnie pamięć nie myli, to właśnie do niego zapisałem się po raz pierwszy. Panel ten jest dostępny dla osób, które ukończyły 14 lat. Zgromadzone punkty są ważne w okresie trzech lat od momentu ich przyznania lub 12 miesięcy od ostatniego zalogowania. Warto więc co jakiś czas logować się na konto nawet w przypadku braku chęci do wypełniania ankiet. Więcej zapisów dostępnych jest w regulaminie, który można przeczytać podczas rejestracji. Ja wolałabym skupić się na innych rzeczach, ale pamiętajcie, że...
Pamiętaj!: Załączone informacje nie są streszczeniem regulaminu. Rejestrując konto należy przeczytać pełny regulamin i sprawdzić czy zapisy nie uległy modyfikacji. Powyższy tekst ma charakter wprowadzający i nie zwalnia z obowiązku zapoznania się z regulaminem zawartym na stronie panelu.

 Ogólnie o panelu

Panel ten umożliwia gromadzenie punktów, po zdobyciu których możliwa jest ich wymiana na nagrody. Po zgromadzeniu 1680 punktów możliwa jest ich wymiana na przelew Pay Pal. Duży próg punktowy nie oznacza, że zgromadzenie ich jest bardzo trudne. W panelu za każdą ankietę oferowane jest kilkadziesiąt punktów. Bardzo często w zaproszeniach pojawiają się ankiety warte 35, 60 czy 90 punktów, chociaż zdarzają się zaproszenia z pulą 10 punktów, a także ankiety warte nawet 150 punktów. Sprawia to, że punkty zbiera się dość szybko. W przeliczeniu 1 punkt wart jest około 3,5 grosza, co przy kilkudziesięciu punktach za ankietę daje około 1-3 złotych. W przypadku eliminacji z ankiety otrzymywane są losy na loterie. Nie wiem dokładnie jak to działa, ale zdaje się, że podczas losowania można zgarnąć jakieś dodatkowe nagrody. Nie wnikam w wiarygodność, ponieważ nic nigdy nie wygrałem. Lepszym rozwiązaniem byłoby otrzymanie jakiś punktów pocieszenia (kiedyś tak było - punkty pocieszenia za wyeliminowanie z ankiety), ale lepsze te losy, niż nic. Poza tym zdarzają się ankiety, za które nagrodą są losy na loterie (zazwyczaj ich nie wypełniam, ponieważ nie wierzę, że coś wygram). 


Nagrody

Sprawa wynagradzania jest szeroka. Panel przewiduje kilka rodzajów nagród. Można je wybierać z uwzględnieniem posiadanych punktów. Na stronie z nagrodami znaleźć można przelew na cele charytatywne, bon do Empiku czy przelew Pay Pal. Ja wole Pay Pal i teraz sprawdzając, co jest dostępne okazuje się, że te trzy nagrody to jedyne, które są obecnie dostępne. Byłem pewien, że jest tego więcej. Widocznie nagrody ulegają zmianie, więc warto śledzić zmiany. Jaszcze niedawno był zdecydowanie większy wybór różnego rodzaju bonów. Dziś zostały tylko trzy nagrody.


Ankiety 

Global Test Market to sporo zaproszeń, które często można doprowadzić do końca. Zdarzają się trochę gorsze okresy, ale miesięcznie można otrzymać nawet ponad 20 zaproszeń do badań. Osobiście udaje mi się otrzymać punkty przynajmniej z 1/4 ankiet, więc uważam, że jest całkiem nieźle. W przepadku tego panelu dość ważne jest szybkie rozpoczęcie ankiety. Zbyt długie odkładanie rozpoczęcia ankiety może doprowadzić do zamknięcia ankiety. W zasadzie to rada ogólna związania ze wszystkimi panelami, ale jakoś w tym przypadku mam to bardziej na uwadze. Ważną rzeczą jest potwierdzenie ankiety. Na końcu zawsze wyświetlany jest ekran z oceną ankiety. Po jego wypełnieniu mamy pewność, że ankieta jest zakończona, a punkty zostaną naliczone.


Cechy Global Test Market:

 • wartość pieniędzy za 1 punkt - 0,03557 złotych
 • limit wypłaty punktów - 1680 punktów (60 złotych)
 • rodzaj nagrody - cele charytatywne, Pay Pal, bon Empik
 • średnie wynagrodzenie za ankietę - 10-150 punktów (zazwyczaj 35-60 punktów)
 • częstotliwość otrzymywania zaproszeń - bardzo duża
 • wynagrodzenie za wyeliminowanie z badania - losy na loteriePlusy panelu:

 • duża liczba zaproszeń
 • wybór nagródMinusy panelu:

 • nagroda pocieszenia w formie losów
 • niezbyt atrakcyjne wynagrodzenie
 • pomoc w języku angielskim


Osoby chętne do przystąpienia do panelu mogą to zrobić za pomocą linku poniżej

środa, 18 stycznia 2017
Pora na kolejny panel, na którym aktywnie działam. Po Cennych Opiniach przyszła kolej na Epanel. Rejestracja w panelu dostępna jest dla osób, które ukończyły 13 rok życia za zgodą opiekuna i posiada adres e-mail. Zaproszenia do ankiet zostają wysyłane właśnie poprzez pocztę elektroniczną. Panel ten charakteryzuje się automatycznym naliczaniem punktów w złotówkach, co oznacza, że 1 punkt = 1 złoty. Obsługa panelu i ankiet jest prosta. Jeżeli chodzi o limit wypłaty to jest on ustalony na poziomie 50 złotych. Oznacza to, że wypłata jest możliwa po zgromadzeniu takiej ilości punktów. Warto wiedzieć jednak, że po zgromadzeniu większej ilości punktów (np. 75,40 zł) w momencie zgłoszenia wypłaty wypłacona zostaje całą kwota, a nie tylko graniczna kwota 50 złotych. Rezygnacja z uczestnictwa z panelu jest możliwa w każdym momencie.


Nagrody

Nagroda w panelu wypłacana jest w formie przelewu na wskazany rachunek bankowy. Realizacja nagrody trwa do 45 dni od daty zgłoszenia wypłaty. Punkty wygasają po upływie 36 miesięcy od daty ich przyznania.

Pamiętaj!: Załączone informacje nie są streszczeniem regulaminu. Rejestrując konto należy przeczytać pełny regulamin i sprawdzić czy zapisy nie uległy modyfikacji. Powyższy tekst ma charakter wprowadzający i nie zwalnia z obowiązku zapoznania się z regulaminem zawartym na stronie panelu.
Ankiety 

Ankiety z Epanel są realizowane dość często. Miesięcznie można otrzymać nawet ponad 10 zaproszeń, a ich realizacja uzależniona jest od wstępnej kwalifikacji. Wynagrodzenie za badanie waha się od kilkudziesięciu groszy do 4 złotych. Zazwyczaj są to jednak nagrody rzędu 1-2 złote. Plusem tego panelu są punkty za wyeliminowanie z ankiety. Za samo kliknięcie w link do ankiety zazwyczaj przyznawane jest około 20 groszy. Ktoś powie, że mało, ale przy kilkunastu zaproszeniach można bez praktycznie żadnego wysiłku zebrać parę złotych. 
Charakterystyka Epanel:
 • wartość pieniędzy za 1 punkt - 1 zł/punkt
 • limit wypłaty punktów - 50 punktów (złotych)
 • rodzaj nagrody - przelew na konto
 • średnie wynagrodzenie za ankietę - 1-3,50 złotych
 • częstotliwość otrzymywania zaproszeń - duża
 • wynagrodzenie za wyeliminowanie z badania - jest

 

Plusy panelu:
 • rekompensata za wyeliminowanie z badania
 • konkretna nagroda w formie przelewu
Minusy panelu:
 • niskie stawki (chociaż same ankiety też są krótkie)
 • duży współczynnik eliminacji
Rejestracja w panelu możliwa jest poprzez link poniżej:

wtorek, 17 stycznia 2017

 

Ostatnio pisałem o ujemnym wyniku w bilansie domowym. Dziś pora na kilka uwag dotyczących nadwyżki powstałem zestawieniu przychodów z wydatkami. Jest to oczywiście sytuacja korzystna. W zasadzie to ludzie dążą do maksymalizacji tej nadwyżki, ale nie zawsze. Wypracowując nadwyżkę w domowym budżecie musimy się zastanowić co właściwie z tego mamy?

 

Bez względu na wysokość nadwyżki mamy do czynienia z pewnymi wolnymi środkami. Co można z nimi zrobić? No cóż... Jednym z wyjść jest inwestowanie lub oszczędzanie, a więc odroczenie bieżącej konsumpcji na później. Zgromadzone środki mogą zostać również przeznaczone na bieżącą konsumpcję.

 

Ale o co chodzi z tą konsumpcją?

 

Konsumpcja w tym znaczeniu nie oznacza, że wydajemy nadwyżkę pieniędzy na jedzenie. W pojęciu ekonomicznym konsumpcja oznacza zakup dóbr i ich wykorzystanie (konsumpcja) w celu zapewnienia nam pewnej użyteczności rozumianej jako przyjemność, satysfakcję lub też zaspokojenie podstawowych potrzeb. Przykładowo konsumpcja to przeznaczenie pieniędzy na nowy zestaw wypoczynkowy. Co nam to daje? Może to dawać nam poczucie luksusu lub spełniać rolę czysto praktyczną (zestaw wypoczynkowy będzie służył nam do przyjmowania gości). Dzięki temu zestawowi czujemy się lepsi, możemy wypoczywać w bardziej komfortowych warunkach niż dotychczas. Na tym polega konsumpcja. Oczywiście konsumpcja to również zakup produktów spożywczych i ich konsumpcja w sensie ich spożycia.

 

Wracając do tematu nadwyżkę możemy przeznaczyć na konsumpcję bieżącą lub przyszłą. Konsumpcja przyszłą zapewnić mogą nam inwestycje lub oszczędności. W odpowiednim momencie w przyszłości możemy wykorzystać zgromadzone środki na konsumpcję. Nagrodą za odroczenie tej konsumpcji są uzyskane środki powiększone na przykład o otrzymane odsetki czy dywidendy. Poza tym osiągnięta nadwyżka może zostać wykorzystana również na spłatę naszych zobowiązań np. wcześniejsza spłata pożyczki, kredytu.

 

Podsumowując mamy trzy możliwości dysponowania wypracowanej nadwyżki:

 

 • konsumpcja bieżąca - przeznaczenie środków na przykład na dodatkowe zakupy,
 • konsumpcja przyszła (odroczona) - inwestowanie zgromadzonych środków w celu ich zwiększenia i skorzystania w okresie późniejszym. Przykład: lokata półroczna - po pół roku otrzymujemy wkład wraz z odsetkami. 
 • spłata zobowiązań - wcześniejsze uregulowanie zobowiązań w celu zmniejszenia wydatków w okresach przyszłych. Jeżeli spłacimy pozostałe raty kredyty lub ich część, to w kolejnych okresach nasze wydatki miesięczne będą mniejsze (chociażby przez kilka okresów).
poniedziałek, 16 stycznia 2017
Chciałbym przybliżyć pierwszy panel, z którego korzystam. Póki co pozostanę przy alfabetycznej kolejności, zawartej w tabeli, którą nie tak dawno publikowałem. Poza tym pisząc o kolejnych panelach będę starał się zachowywać podobne kryteria, dzięki czemu możliwe będzie porównanie różnych paneli według tych samym kryteriów. 
Tyle tytułem wstępu. Nie czekając dłużej, przejdę do rzeczy. Także - do roboty!
Podczas rejestracji warto przeczytać regulamin (polecam chociażby przejrzeć go z grubsza zatrzymując się na ważniejszych kwestiach, chociaż najlepsze będzie zapoznanie się z całą treścią), z którego wynika między innymi, że członkami panelu mogą zostać osoby pełnoletnie i nie mogą być to pracownicy Cennych Opinii. Poza tym można mieć jedno konto, a do jego utworzenia potrzebny jest adres e-mail (na niego będą przysyłane zaproszenia), a konto jest bezpłatne. Oprócz tego regulamin określa postępowanie w różnych sytuacjach (np. przy zamknięciu konta) oraz inne zasady panujące w serwisie.
Pamiętaj!: Załączone informacje nie są streszczeniem regulaminu. Rejestrując konto należy przeczytać pełny regulamin i sprawdzić czy zapisy nie uległy modyfikacji. Powyższy tekst ma charakter wprowadzający i nie zwalnia z obowiązku zapoznania się z regulaminem zawartym na stronie panelu.


Ogólnie o panelu
Cenne Opinie to przejrzysty panel, po którym można poruszać się bardzo intuicyjnie. Oferowane punkty podawane są bezpośrednio w złotówkach, co znacznie ułatwia określenie wartości każdej ankiety. Jeden punkt jest równy wartości jednej złotówki. Limit osiągnięcia nagrody to 50 punktów (złotych), po których zdobyciu możliwa jest wymiana. 
Nagrody
Jeżeli chodzi o nagrody, to panel ten oferuje dwie możliwości. Pierwszą z nich jest wymiana kartę podarunkową Tesco, którą można zrealizować w tej sieci handlowej. Druga nagroda to kupon podarunkowy do Zalando, za pomocą którego można dokonać zapłaty za produkty tej firmy. Nagrody wysyłane są pocztą. 
Ankiety 
Częstotliwość otrzymywania ankiet jest dość duża, chociaż zakwalifikowanie się do nich i wypełnienie całej ankiety bywa czasami dość trudne. Miesięcznie otrzymuje kilka zaproszeń (ok 3-10). Bywa jednak, że wynagrodzenie udaje się uzyskać tylko z jednej ankiety. Za pojedynczą ankietę zazwyczaj oferowane wynagrodzenie wynosi od 2 do 8 punktów, co rekompensuje duży współczynnik odrzuceń. Warto również dodać, że za wykluczenie z ankiety nie otrzymujemy żadnej rekompensaty.
Zestawiając te informacje można wymienić kilka cech panelu Cenne Opinie:
 • wartość pieniędzy za 1 punkt - 1 zł/punkt
 • limit wypłaty punktów - 50 punktów (złotych)
 • rodzaj nagrody - karty podarunkowe Tesco/Zalando
 • średnie wynagrodzenie za ankietę - 2-8 punktów
 • częstotliwość otrzymywania zaproszeń - średnia
 • wynagrodzenie za wyeliminowanie z badania - brak

 

Plusy panelu:
 • przejrzysty serwis
 • przyzwoite wynagrodzenie

 

Minusy panelu:
 • nagrody przeznaczone dla określonych osób (takich, które robią zakupy w wybranych sklepach)
 • niskie przełożenie zaproszeń do zakończonych badań
 • brak nagrody za wyeliminowanie z ankiety

 

Dla osób, które w jakikolwiek zachęciłem do tego panelu podaje link do strony rejestracyjnej. Znajduje się on w nazwie panelu poniżej.
piątek, 13 stycznia 2017

Dziś postanowiłem przejść do konkretów. Przedstawiam tabelę, która ukazuje podstawowe informacje dotyczące paneli badawczych, w których sam jestem zapisany. Te 12 pozycji to tylko część dostępnych na rynku platform i nie twierdzę, że wskazane poniżej są najlepsze.

W tabeli poniżej prezentuje zestawienie paneli wraz z takimi informacjami jak próg punktów i wartość nagrody, po zdobyciu których możemy zrealizować nagrodę. Jednocześnie zaznaczyłem podstawowe nagrody, które można uzyskać z zastrzeżeniem, że w przypadku niektórych paneli nagród jest więcej. Oprócz tego zamieściłem dwie ciekawe kolumny, które pokazują potencjał każdego z paneli. Pierwsza z nich oznacza ilość pieniędzy przypadającą na 1 punkt. Według mnie jest to dość sprawiedliwe podejście, ale nie było by ono kompletne, gdyby nie ostatnia kolumna. Ta z kolei prezentuje przykładową ilość punktów i przeliczoną wartość za wypełnienie wywiadu. Zaznaczam jednak, że ilość punktów nie zawsze mieści się w przedziale. Zdarza się, że ankiety są mniej punktowane lub sytuacje, w których możemy otrzymać za wywiad więcej punktów. Są to po prostu średnie ilości punktów, które otrzymuje w mailowych zaproszeniach. Zestawienie w tabeli nie jest przypadkowe. Nie chcę forować żadnego panelu, dlatego ich kolejność jest alfabetyczna. W przyszłości zamierzam dokładniej opisać każdy panel oraz pokusić się o własny ranking.


Tabela paneli badawczych


Jeszcze jedno zastrzeżenie. Wcześniej pisałem, że chcę przedstawić sposoby, które na 100% działają i które sam wypróbowałem. Na liście znajdują się jednak panele, z których jeszcze nie wypłacałem środków z różnych względów. Na niektórych z nich nie jestem zapisany zbyt długo i nie zgromadziłem jeszcze środków pozwalających na wypłatę, a na innych jestem zapisany długo, ale częstotliwość ankiet jest niewielka. Wśród paneli, z których nie odbierałem nagrody to: Myiyo oraz Research Online. Nie mam jednak żadnych podstaw podejrzewać, że po uzyskaniu punktów nagroda nie zostanie przekazana. Z pozostałych paneli otrzymywałem nagrody.

Zachęcam do zapisywania się do paneli (linki znajdują się w nazwie w tabeli).

czwartek, 12 stycznia 2017

Dziś słów kilka o bilansie domowym, a dokładniej mówiąc o sytuacji, w której mamy do czynienia z niedoborem środków. Każdy wie, że ujemny wynik bilansu jest sytuacją niepokojącą. Przyczyny niedoboru są zasadniczo dwie:

 • Po pierwsze wynikać może on ze zbyt małych przychodów czy dochodów (wiem, że jest równica pomiędzy przychodami, a dochodami, ale dla potrzeb bloga będę tych pojęć używał zamiennie. Chciałbym ustalić, że dla mnie przychody/dochody to po prostu wszystkie wpływy gospodarstwa domowego. Bez znaczenia jest dla mnie w tej chwili czy są to wielkości prawidłowo nazwane. Zakładam, że to co uzyskują członkowie gospodarstwa domowego to kwota, którą możemy dysponować. Taka mała dygresja dla czepialskich).
 • Drugą kwestią są zbyt wysokie wydatki czy też koszty (i znów to co wydajemy jest według mnie kosztem "przeżycia" i funkcjonowania w danym miesiącu). 

Ujemny bilans może wystąpić w trzech kolejnych sytuacjach:

 1. zbyt niskie przychody oraz zbyt wysokie wydatki - sytuacja, która sprawia, że na ujemny bilans wpływ ma zarówno część dochodowa jak i kosztowa. Zarabiamy mało wydając przy tym dużo. Poprawy wymagają wtedy zarówno wydatki oraz przychody z tym, że do naprawy niekorzystnego bilansu wystarczyć może praca nad jedną z tych dwóch kategorii.
 2. zbyt niskie przychody oraz niskie wydatki - na bilans w tej sytuacji wpływ ma część dochodowa. Zakładamy, że wydatki są na takim poziomie, że nie można już ich znacząco obniżyć. W tej sytuacji poprawy wymaga zwiększenie przychodów, ale o tym będę jeszcze pisał.
 3. wysokie przychody oraz wysokie wydatki - niedobór pieniędzy przy wysokich przychodach wynika z wysokich wydatków. Do poprawy sytuacji potrzebne jest zreorganizowanie strony wydatkowej. Zmniejszenie nakładów i być może obniżenie standardu życia może być jedynym sposobem na poprawienie sytuacji gospodarstwa.

Wszystkie te sytuacje wymagają odpowiedniego podejścia do sprawy. Czasami mała korekta bilansu wystarczy, aby niedobór zamienić w nadwyżkę. Warto sprawdzić jakiego rzędu mamy niedobór, aby podjąć odpowiednie (niezbyt radykalne) kroki w celu jego naprawy. Przy dużym niedoborze trzeba jednak podejmować bardziej stanowcze kroki, które wpłynąć mogą na nasze życie. 

 

Jak długo można mieć ujemny bilans? Tak na prawdę zależy to od tego, z czego finansowany jest bieżący niedobór. Jeżeli naszą "dziurę budżetową" uzupełniamy posiadanymi oszczędnościami, to trzeba sobie zadać pytanie co zrobimy, gdy one są skończą. Z drugiej strony jeżeli pożyczamy, bo nie starcza nam na życie to czy jest sens zadłużać się każdego miesiąca coraz bardziej?

 

Jest jeszcze jedna droga przy ujemnym bilansie. Być może mamy do czynienia z sytuacją, która jest przejściowa (na przykład niższe przychody z powodu bezpłatnego urlopu przez część miesiąca lub zwiększone wydatki z powodu awarii lodówki) i wiemy, że niedobór w niedalekiej przyszłości (powiedzmy w ciągu 3 miesięcy) wróci do normy, a tym samym zamieni się w nadwyżkę. W takiej sytuacji warto wstrzymać się z ryzykowanymi decyzjami.

 

wtorek, 10 stycznia 2017

Dziś chciałbym przybliżyć kilka zasad, którymi powinno się kierować myśląc o wypełnianiu płatnych ankiet. Są to reguł, którymi ja staram się kierować i mogą one budzić pewne kontrowersje. Nie mniej jednak myślę, że chociaż część z nich to wskazówki, które mogą być pomocne dla każdego.

 

Oto moje podstawowe zasady, o których trzeba pamiętać, decydując się na wypełnianie ankiet za pieniądze:

 

 
 1. Patrz szerzej - nie skupiaj się na jednym panelu badawczym, ale zapisz się do kilku. Dzięki temu zyskasz dostęp do większej ilości ankiet, a co za tym do większych zysków. Poza tym więcej paneli to szybsze zdobywanie doświadczenia i różnorodność otrzymywanych zaproszeń.
 2. Myśl długofalowo - potraktuj zarabianie nie tylko jako sposób na doraźne dorobienie, ale jako inwestycję. Wyznaczaj sobie cele i konsekwentnie je realizuj. Nie pozwól sobie na szybkie zniechęcenie.
 3. Naucz się cierpliwości - ankiety to zarobek, który nie jest dostępny od razu. Przekraczanie minimalnych progów do wypłaty środków może wydawać się bardzo wysokie w porównaniu do czasu jaki jest potrzeby do ich osiągnięcia. Oprócz tego ważna jest także cierpliwość przy otrzymywaniu zaproszeń, które często nie prowadzą do wypełnienia całego wywiadu. Na początku może się zdarzyć, że już na początku zostaniesz wyeliminowany z ankiet. Ponawiaj jednak próby przedostania się do właściwego badania i jego ukończeniu. Ważne w tej kwestii jest także doświadczenie.
 4. Bądź konsekwentna/y - nie zniechęcaj się eliminacją z ankiet, małą częstotliwością ich otrzymywania czy ilością zgromadzonych punktów. Konsekwentne sprawdzanie zaproszeń i próba wypełnienia ankiety powinna być codziennym nawykiem. Sprawdzenie poczty elektronicznej zajmuje dosłownie 5 minut dziennie, a może zaowocować zaproszeniem do ciekawego i dobrze płatnego badania.
 5. Stwórz w sobie pasję - jeżeli chcesz zarabiać na badaniach rynku, to musisz polubić wypełnianie wywiadów. Ankiety, które wypełniane są bez zaangażowania i przeklikane, mogą skutecznie zniechęcić do dalszej pracy. 

Te podstawowe pięć zasad to reguły, którymi sam kieruje się przy zarabianiu na płatnych ankietach. Niektóre z nich przyszły od razu, inne wyrobiłem w sobie z czasem. Jeżeli chodzi o trochę bardziej przyziemne wskazówki to warto rejestrować się w panelach przy pomocy jednego adresu e-mail. Dzięki temu sprawdzając raz dziennie pocztę, możemy od razu sprawdzić ilość zaproszeń do badań. 

 
poniedziałek, 09 stycznia 2017

Wiedząc już jak pogrupować wydatki oraz poznając źródła przychodów można zestawić ze sobą te dwie wielkości. Robiąc to otrzymujemy odpowiedź na pytanie jaki jest bilans naszego budżetu domowego. Możliwości są trzy:

 • bilans dodatni (który można nazwać zyskiem lub nadwyżką) - powstaje przy nadwyżce przychodów nad wydatkami. Dodatni bilans sprawia, że w gospodarstwie domowym wypracowaliśmy oszczędności, które mogą zostać wykorzystane na inwestycje, zaoszczędzić na przyszłe wydatki lub po prostu wydać. O wszystkich tych możliwościach będę jeszcze pisał.
 • bilans ujemny (jest to swoista strata albo niedobór) - jest sytuacją, w której wydatki są wyższe niż przychody. Sytuacja taka nie jest poprawna, zwłaszcza, gdy utrzymuje się przez kilka miesięcy. Oznacza to, że żyjemy "ponad stan" i powinniśmy zareagować w takiej sytuacji. O sposobach "łatania" takiej dziury budżetowej również jeszcze będę pisał.
 • bilans "zerowy" - to sytuacja, która zdarza się niezwykle rzadko. Oznacza ona równość przychodów i wydatków. Bardzo trudno jest doprowadzić do takiego stanu budżetu. Zazwyczaj nawet najlepiej zaplanowany budżet i jego perfekcyjne wykonanie doprowadza do sytuacji, w której powstaje chociażby niewielki zysk lub strata. Czy bilans zerowy jest dobrą sytuacją? To trudne pytanie. Na pewno jest to sytuacja lepsza niż niedobór, ale z kolei gorsza od nadwyżki.

Chciałby wrócić do przykładu omawianego przy kategorii wydatków. Suma wydatków w przedstawionym przykładzie wyniosła od 2500 zł do 3015 zł. Do zestawienia bilansu brakuje kategorii przychodów. Nie zostały one przedstawione przy opisie przychodów, dlatego teraz podam przykład przychodów.

 

Przykład: Zestawienie bilansu

 

Przychody:

 • wynagrodzenie za pracę pierwszej osoby: 2000 zł
 • wynagrodzenie za pracę drugiej osoby: 1400 zł
 • suma przychodów: 3400 zł

Wydatki:

 • ustalone wcześniej: od 2500 zł do 3015 zł

Zestawiając obie główne pozycje otrzymujemy:

 

 

Wynik tego przykładowego zestawienia przychodów i wydatków przy założeniu zarówno minimalnych jak i maksymalnych wydatków jest dodatki i zawiera się w przedziale 385-900 zł. Oznacza to, że średnio miesięcznie przy założeniu stałych przychodów i wydatków mieszczących się we wskazanym przykładzie powinniśmy otrzymywać każdego miesiąca nadwyżkę od ok 400 do 900 zł.

 

Przykład ten jest bardzo uproszczony i zawiera sporo założeń, które mogą nie odzwierciedlać wszystkich czynników, które wpływają na bilans. Jeżeli jednak zrobimy porządne zestawienie przychodów i wydatków, to tak powstały bilans powinien wskazać nam odpowiedź na pytania:

 • Czy nasz bilans jest dodatni czy ujemny?
 • Jeżeli jest dodatki to, ile pieniędzy pozostanie do dyspozycji w przeciętnym miesiącu?
 • Jeżeli jest ujemny to, ile pieniędzy potrzebujemy na "załatanie" niedoboru?

Proponuje każdemu z Was zrobić takie ćwiczenie. Nie uwzględnia ono jednak kilku ważnych aspektów jak na przykład sezonowości niektórych wydatków (dodatkowe koszty związane na przykład ze Świętami Bożego Narodzenia czy Wielkiej Nocy, wakacjami czy wydatków na opał w przypadku domów jednorodzinnych). Należy także pamiętać, że dochody gospodarstwa również nie muszą być stałe. Mogą być zarówno mniejsze (np. w przypadku pójścia na przysłowiowe L4 i związane z tym mniejsze wynagrodzenie za pracę) lub większe (np. premie kwartalne, jednorazowe świadczenia z ubezpieczeń, dodatkowe dochody incydentalne takie jak nadgodziny czy tzw. "fuchy").

 

Przy temacie bilansu chciałbym jeszcze zauważyć jak bardzo może być on pomocny. Zazwyczaj bilans kojarzy się z wielkimi przedsiębiorstwami czy budżetem państwa. Tak na prawdę jednak może to być proste narzędzie również przy kontrolowaniu swojego budżetu domowego, które nie musi być szczególnie skomplikowane i trudne do stworzenia.

 
Tagi