wtorek, 10 stycznia 2017

Dziś chciałbym przybliżyć kilka zasad, którymi powinno się kierować myśląc o wypełnianiu płatnych ankiet. Są to reguł, którymi ja staram się kierować i mogą one budzić pewne kontrowersje. Nie mniej jednak myślę, że chociaż część z nich to wskazówki, które mogą być pomocne dla każdego.

 

Oto moje podstawowe zasady, o których trzeba pamiętać, decydując się na wypełnianie ankiet za pieniądze:

 

 
 1. Patrz szerzej - nie skupiaj się na jednym panelu badawczym, ale zapisz się do kilku. Dzięki temu zyskasz dostęp do większej ilości ankiet, a co za tym do większych zysków. Poza tym więcej paneli to szybsze zdobywanie doświadczenia i różnorodność otrzymywanych zaproszeń.
 2. Myśl długofalowo - potraktuj zarabianie nie tylko jako sposób na doraźne dorobienie, ale jako inwestycję. Wyznaczaj sobie cele i konsekwentnie je realizuj. Nie pozwól sobie na szybkie zniechęcenie.
 3. Naucz się cierpliwości - ankiety to zarobek, który nie jest dostępny od razu. Przekraczanie minimalnych progów do wypłaty środków może wydawać się bardzo wysokie w porównaniu do czasu jaki jest potrzeby do ich osiągnięcia. Oprócz tego ważna jest także cierpliwość przy otrzymywaniu zaproszeń, które często nie prowadzą do wypełnienia całego wywiadu. Na początku może się zdarzyć, że już na początku zostaniesz wyeliminowany z ankiet. Ponawiaj jednak próby przedostania się do właściwego badania i jego ukończeniu. Ważne w tej kwestii jest także doświadczenie.
 4. Bądź konsekwentna/y - nie zniechęcaj się eliminacją z ankiet, małą częstotliwością ich otrzymywania czy ilością zgromadzonych punktów. Konsekwentne sprawdzanie zaproszeń i próba wypełnienia ankiety powinna być codziennym nawykiem. Sprawdzenie poczty elektronicznej zajmuje dosłownie 5 minut dziennie, a może zaowocować zaproszeniem do ciekawego i dobrze płatnego badania.
 5. Stwórz w sobie pasję - jeżeli chcesz zarabiać na badaniach rynku, to musisz polubić wypełnianie wywiadów. Ankiety, które wypełniane są bez zaangażowania i przeklikane, mogą skutecznie zniechęcić do dalszej pracy. 

Te podstawowe pięć zasad to reguły, którymi sam kieruje się przy zarabianiu na płatnych ankietach. Niektóre z nich przyszły od razu, inne wyrobiłem w sobie z czasem. Jeżeli chodzi o trochę bardziej przyziemne wskazówki to warto rejestrować się w panelach przy pomocy jednego adresu e-mail. Dzięki temu sprawdzając raz dziennie pocztę, możemy od razu sprawdzić ilość zaproszeń do badań. 

 
poniedziałek, 09 stycznia 2017

Wiedząc już jak pogrupować wydatki oraz poznając źródła przychodów można zestawić ze sobą te dwie wielkości. Robiąc to otrzymujemy odpowiedź na pytanie jaki jest bilans naszego budżetu domowego. Możliwości są trzy:

 • bilans dodatni (który można nazwać zyskiem lub nadwyżką) - powstaje przy nadwyżce przychodów nad wydatkami. Dodatni bilans sprawia, że w gospodarstwie domowym wypracowaliśmy oszczędności, które mogą zostać wykorzystane na inwestycje, zaoszczędzić na przyszłe wydatki lub po prostu wydać. O wszystkich tych możliwościach będę jeszcze pisał.
 • bilans ujemny (jest to swoista strata albo niedobór) - jest sytuacją, w której wydatki są wyższe niż przychody. Sytuacja taka nie jest poprawna, zwłaszcza, gdy utrzymuje się przez kilka miesięcy. Oznacza to, że żyjemy "ponad stan" i powinniśmy zareagować w takiej sytuacji. O sposobach "łatania" takiej dziury budżetowej również jeszcze będę pisał.
 • bilans "zerowy" - to sytuacja, która zdarza się niezwykle rzadko. Oznacza ona równość przychodów i wydatków. Bardzo trudno jest doprowadzić do takiego stanu budżetu. Zazwyczaj nawet najlepiej zaplanowany budżet i jego perfekcyjne wykonanie doprowadza do sytuacji, w której powstaje chociażby niewielki zysk lub strata. Czy bilans zerowy jest dobrą sytuacją? To trudne pytanie. Na pewno jest to sytuacja lepsza niż niedobór, ale z kolei gorsza od nadwyżki.

Chciałby wrócić do przykładu omawianego przy kategorii wydatków. Suma wydatków w przedstawionym przykładzie wyniosła od 2500 zł do 3015 zł. Do zestawienia bilansu brakuje kategorii przychodów. Nie zostały one przedstawione przy opisie przychodów, dlatego teraz podam przykład przychodów.

 

Przykład: Zestawienie bilansu

 

Przychody:

 • wynagrodzenie za pracę pierwszej osoby: 2000 zł
 • wynagrodzenie za pracę drugiej osoby: 1400 zł
 • suma przychodów: 3400 zł

Wydatki:

 • ustalone wcześniej: od 2500 zł do 3015 zł

Zestawiając obie główne pozycje otrzymujemy:

 

 

Wynik tego przykładowego zestawienia przychodów i wydatków przy założeniu zarówno minimalnych jak i maksymalnych wydatków jest dodatki i zawiera się w przedziale 385-900 zł. Oznacza to, że średnio miesięcznie przy założeniu stałych przychodów i wydatków mieszczących się we wskazanym przykładzie powinniśmy otrzymywać każdego miesiąca nadwyżkę od ok 400 do 900 zł.

 

Przykład ten jest bardzo uproszczony i zawiera sporo założeń, które mogą nie odzwierciedlać wszystkich czynników, które wpływają na bilans. Jeżeli jednak zrobimy porządne zestawienie przychodów i wydatków, to tak powstały bilans powinien wskazać nam odpowiedź na pytania:

 • Czy nasz bilans jest dodatni czy ujemny?
 • Jeżeli jest dodatki to, ile pieniędzy pozostanie do dyspozycji w przeciętnym miesiącu?
 • Jeżeli jest ujemny to, ile pieniędzy potrzebujemy na "załatanie" niedoboru?

Proponuje każdemu z Was zrobić takie ćwiczenie. Nie uwzględnia ono jednak kilku ważnych aspektów jak na przykład sezonowości niektórych wydatków (dodatkowe koszty związane na przykład ze Świętami Bożego Narodzenia czy Wielkiej Nocy, wakacjami czy wydatków na opał w przypadku domów jednorodzinnych). Należy także pamiętać, że dochody gospodarstwa również nie muszą być stałe. Mogą być zarówno mniejsze (np. w przypadku pójścia na przysłowiowe L4 i związane z tym mniejsze wynagrodzenie za pracę) lub większe (np. premie kwartalne, jednorazowe świadczenia z ubezpieczeń, dodatkowe dochody incydentalne takie jak nadgodziny czy tzw. "fuchy").

 

Przy temacie bilansu chciałbym jeszcze zauważyć jak bardzo może być on pomocny. Zazwyczaj bilans kojarzy się z wielkimi przedsiębiorstwami czy budżetem państwa. Tak na prawdę jednak może to być proste narzędzie również przy kontrolowaniu swojego budżetu domowego, które nie musi być szczególnie skomplikowane i trudne do stworzenia.

 
piątek, 06 stycznia 2017

Oczywiście oprócz satysfakcji związanej z wyrażaniem własnej opinii w wielu sprawach oraz możliwości poznania na przykład nowych produktów, które być może za jakiś czas zobaczymy na rynku za wypełnianie ankiet można zyskać korzyści bardziej materialne.

 

Poniżej przedstawiam listę nagród, które można otrzymać za uzyskanie odpowiedniej ilości punktów. Mam nadzieje, że to zachęci Was w jakiś sposób do podjęcia decyzji o zapisaniu się do któregoś z paneli. 

 

Nagrody za wypełnianie ankiet:

 • pieniądze - przekazywane w formie przelewu bankowego lub poprzez PayPal,
 • bony podarunkowe i karty przedpłacone do wykorzystania w wielu punktach handlowych czy usługowych (na przykład Ticket dla Ciebie, Sodexo) lub do konkretnych sieci sklepów (na przykład karty podarunkowe do Tesco, Zalando, H&M),
 • kupony rabatowe do wybranych sieci sklepów,
 • doładowania do telefonów,
 • drobny sprzęt RTV lub AGD - na przykład miksery, wagi łazienkowe, roboty kuchenne, blendery, suszarki do włosów, elektryczne szczoteczki do zębów, golarki, maszynki do strzyżenia.

Powyższa lista zawiera praktycznie wszystkie nagrody z jakimi się spotkałem. Niektóre z paneli oferują dość duży wybór nagród, ale praktycznie na każdym możemy otrzymać gotówkę lub karty podarunkowe. Taka forma nagrody jest dość interesująca, zwłaszcza w postaci gotówki. Może się zastanowić co z panelami, w których zdobyte punkty można wymienić na bony podarunkowe. Według mnie jest to porównywalne z przelewem pieniędzy, ponieważ można nimi zapłacić za zakupy praktycznie w większości punktów handlowych. Sporne natomiast mogą być bony do konkretnych sieci. Nie każdy ma bowiem dostęp do takich sklepów w swoim miejscu zamieszkania.

 

O tym jakie nagrody oferują poszczególne panele badawcze napiszę przy charakterystyce każdego z nich już wkrótce.

czwartek, 05 stycznia 2017
Dzisiejszy wpis będzie krótkim wprowadzeniem do zarabiania w Internecie. Ta część mojego bloga będzie skupiać się głównie na zarabianiu na wypełnianiu ankiet internetowych. Temat ten pewnie będzie wydawał się nudny i monotonny, ale z czasem może się to zmienić. Pozwólcie, że wyjaśnię, dlaczego właśnie ankiety internetowe. Muszę przyznać, że jest to coś, na czym uważam, że się znam. Stąd moje skupienie na tej kwestii. Nie chcę pisać o niesprawdzonych sposobach czy zarabianiu na czymś, na czym sam nie zarobiłem ani jednej złotówki. 

Ankiety online to coś, co towarzyszy mi od jakiś 8 lat. Wtedy też zapisałem się do pierwszego panelu. Moja przygoda z ankietami była dość burzliwa. Po początkowym zapale, moja motywacja do ich wypełniania spadła. Długie oczekiwanie na zebranie odpowiedniej ilości punktów do zdobycia nagrody, niewielka ilość ankiet oraz lenistwo sprawiły, że przez 6 lat z ankiet nie otrzymałem nic! Doszedłem do sytuacji, w której ignorowałem przychodzące zaproszenia do ankiet, którymi zawalona była moja skrzynka mailowa. Dopiero jakieś 3 lata temu powróciłem do tematu. Tym razem byłem bardziej zmotywowany, a zgromadzone wcześnie punkty zacząłem skrupulatnie powiększać. W końcu przyszedł czas na odbiór pierwszej nagrody. Wtedy pomyślałem sobie: 6 lat oczekiwania i 50 złotych zysku. 

Co sprawiło, że nadal wypełniałem (i wciąż wypełniam) ankiety?

Przestawiłem moje myślenie i zacząłem dostrzegać potencjał w ankietach. Następnie zintensyfikowałem moje działania i zapisałem do kilku kolejnych paneli badawczych. Zorientowałem się (po 6 latach!!!), że nie będę osiągał przychodów z ankiet każdego miesiąca. Stąd decyzja o zapisaniu się do kolejnych paneli. Zacząłem też zapisywać, ile zarabiam na ankietach (zarabiam, a nie wypłacam) notując przyrost punktów zgromadzonych na każdym koncie. 

Ile można zarobić na ankietach online?

Kwoty nie są wysokie, ale wychodzę z założenia, że każdy sposób na dorobienie jest dobry. Przeglądając historię zgromadzonych pieniędzy mogę powiedzieć, że miesięcznie na ankietach zarabiam od 30 do 80 złotych będąc zarejestrowanym na 12 panelach oferujących płatne ankiety. Dziennie podczas tygodnia roboczego otrzymuje od 0 do 5 zaproszeń do ankiet, na których wykonanie poświęcam od 5 do 30-40 minut. 
Na temat ankiet zamierzam napisać jeszcze dużo. Chcę przybliżyć jak na czym polega bycie panelistą, jak przygotować sobie grunt pod wypełnianie ankiet oraz wskazać panele, w których jestem zarejestrowany wraz z ich charakterystyką. 

O czym nie chcę pisać?

Przede wszystkim nie chcę nikogo przekonywać, że można zarobić na tym kosmiczne pieniądze czy wabić sloganami pod tytułem: "możesz zarobić 20 złotych w godzinę" (chociaż i takie "złote strzały" mi się zdarzały, ale niestety mogę je policzyć na palcach jednej ręki). 

Co oprócz ankiet?

Jak już wspomniałem, chcę pokazywać tylko sprawdzone sposoby na zarabianie pieniędzy, a nie o czymś, na czym sam nie zarobiłem. Poza ankietami cały czas szukam nowych sposobów. Jeżeli blog będzie nadal istniał (a to zależy również od czytelników) i nabędę już odpowiednią wiedzę i doświadczenie w innych sposobach, to również o nich napiszę. Póki co ankiety, ankiety i jeszcze raz ankiety, a oprócz tego oczywiście budżet domowy i oszczędzanie.
środa, 04 stycznia 2017
Pora na drugą część zagadnienia związanego z tworzeniem domowego budżetu. Chodzi o część związaną z wydatkami.
Najprościej mówiąc wydatki to wszystkie koszty związane z funkcjonowaniem gospodarstwa domowego. Do tej grupy należą wszystkie obciążenia, które musimy mieć na uwadze każdego miesiąca. Wydatki można podzielić na dwie zasadnicze grupy. Są to:
 • wydatki stałe - obejmujące wszystkie obciążenia, które mają charakter stały i cykliczny. Do wydatków stałych zaliczyć można między innymi czynsz za mieszkanie, raty kredytów czy opłaty za usługi takie jak telewizja, wywóz śmieci czy abonament telefoniczny oraz za internet. 
 • wydatki zmienne - są to wydatki, które mają charakter cykliczny, ale zależne są od zużycia i aktualnych potrzeb. Zaliczyć można do nich między innymi rachunki za energie elektryczną, wodę czy gaz pod warunkiem, że rozliczane są na podstawie zużycia. Możliwe, że rachunki takie otrzymywane nie są w cyklu miesięcznym, ale na przykład co dwa miesiące lub raz na kwartał. Do wydatków takich można zaliczyć również koszty związane z zakupami spożywczymi czy rachunkami za usługi gastronomiczne. Wydatki zmienne to również niespodziewane sytuacje, które wiążą się z dodatkowymi kosztami na przykład na leki w przypadku choroby czy koszty związane z naprawą sprzętu RTV czy AGD.

 

Wydatki to szeroki wachlarz różnorodnych pozycji. Dla jednych dany koszt może być wydatkiem stałym, a dla innych zmiennym. Najważniejsze jednak jest pogrupowanie wydatków swojego gospodarstwa domowego, poznanie ich struktury i wielkości. Najlepiej w tym celu wypisać swoje wydatki i pogrupować je na stałe i zmienne. Do wydatków stałych można od razu dopisać ich wielkość, natomiast do wydatków zmiennych zapisać ich średnią wielkość lub zastosować przedział, w którym plasowały się one w przeciągu kilku ostatnich miesięcy.
Przykład: Wydatki gospodarstwa domowego:

Następnie można je pogrupować według stałych i zmiennych wydatków:
Zestawiając i podsumowując obie tabele możemy zobaczyć jaka jest struktura naszych wydatków w wariancie najgorszym i najlepszym. Otrzymujemy w ten sposób miesięczny plan wydatków. Jest to historyczne zestawienie, dlatego w przyszłości musimy brać pod uwagę zmiany zachodzące w naszym budżecie domowym.

Z przedstawionego przykładu można wyciągnąć kilka wniosków. Po pierwsze przedstawione wydatki plasują się w przedziale 2500-3015 zł miesięcznie. Po drugie kategorii wydatków stałych jest mniej więcej tyle samo, co w kategorii wydatków zmiennych. Widać też, które wydatki są większe, a które wyższe. W przykładzie do większych grup wydatków można zaliczyć wydatki związane z wynajmem mieszkania oraz zakupy spożywcze, do mniejszych natomiast rachunek za gaz czy ratę za telewizor.

W następnym wpisie pokażę jak zestawić stronę przychodów z wydatkami i wskazać jakie informacje możemy w ten sposób otrzymać.
wtorek, 03 stycznia 2017

Dziś chciałbym przybliżyć podstawowe zagadnienia związane z domowym budżetem. Punktem wyjścia do jego tworzenia jest przede wszystkim konieczność zdania sobie sprawy z naszych przychodów i wydatków. Budżet to właśnie zestawienie tych wielkości, a jego wynik da odpowiedź na pytanie czy pozostaje nam nadwyżka do dyspozycji czy też mamy do czynienia z niedoborem środków. 

 

Przychody - są to wszystkie środki, które uzyskujemy w danym czasie. Okresem, który jest zazwyczaj przyjmowany do planowania i tworzenia budżetu jest miesiąc. Wiąże się to przede wszystkim z częstotliwością otrzymywania wynagrodzenia, które w Polsce przypadają zazwyczaj na okres miesięczny. Do przychodów zaliczyć można przede wszystkim:

 

 • wynagrodzenie za pracę oraz inne przychody związane z pracą, takie jak premie, deputaty czy przychody związane z prowadzeniem działalności gospodarczej;
 • przychody związane z wynajmem nieruchomości w postaci odstępnego otrzymywanego od najemcy, dzierżawieniem oraz wynajmem lokali handlowych, powierzchni użytkowych, działek rolniczych itp.
 • przychody związane z dodatkową pracą zarobkową (na przykład dorabianiem przez Internet)
 • świadczenia otrzymywane od Państwa takie jak zasiłki, świadczenia alimentacyjne, dotacje, pomoc społeczna, 500+;
 • przychody z rent czy emerytur otrzymywanych przez członków gospodarstwa domowego

Katalog ten nie jest zamknięty. Przychody można osiągać z wielu innych źródeł. Najważniejsze jednak zdać sobie sprawę, co jest dla nas przychodem.

 

W następnym wpisie postaram się przybliżyć drugą kategorię budżetu domowego, a więc wydatki.

 

poniedziałek, 02 stycznia 2017

Witajcie!

 

Pierwszy wpis to chyba najtrudniejszy krok. Rozpoczęcie tego bloga to dla mnie możliwość przekazania swoich przemyśleń i spostrzeżeń, które mam nadzieje pomogą w Waszym życiu. 

 

O czym będzie ten blog?

 

Chciałbym w prosty sposób podzielić się moimi przemyśleniami dotyczącymi zarządzania finansami osobistymi oraz sposobami na zarabiane (ściślej to dorabianie) w Internecie. Są to dwa główne założenia związane z powstaniem tego bloga. Być może w przyszłości kierunki rozwoju bloga będą inne. Zobaczymy. 

 

Podsumowując głównymi tematami, które zamierzam podejmować na blogu to:

 

 • finanse osobiste - przez które rozumiem sferę związaną z wydatkowaniem zgromadzonych pieniędzy oraz sposobów planowania wydatków.
 • zarabianie w sieci - czyli sposoby na skuteczne dorobienie drobnych sum pieniędzy.

Dlaczego myślę, że mogę pisać o tych rzeczach?

 

Po prostu tak myślę. Chociaż odebrałem wykształcenie ekonomiczne, to o wielu aspektach związanych ze współczesną gospodarką i finansami nie mam pojęcia, ale nie wstydzę się tego. Większość tego co zamierzam tutaj zaprezentować to moje własne spostrzeżenia poparte własnym doświadczeniem i wiedzą. Nie jestem specjalistą od finansów osobisty, nie jestem też freelancerem, który zbija majątek na podejmowaniu się różnych zleceń. Jestem raczej wycofany i ostrożny we wszelkich przedsięwzięć, które podejmuje. Staram się analitycznie podchodzić do każdego zadania. Wszystko co zostanie napisane na łamach tego bloga nie będzie wiedzą specjalistyczną, dlatego każdy z Was musi samodzielnie podjąć decyzję czy korzystać z treści, które zamierzam zamieszczać.

 

Nowy rok, a więc czas na zmiany. Dziś podjąłem decyzję o przeniesieniu bloga z bloggera właśnie na blox. Nazwa i charakter bloga pozostają bez zmian, a więc nadal będę pisał o oszczędzaniu i szeroko rozumianych finansach osobistych oraz o zarabianiu w Internecie. Póki co będę starał się prowadzić bloga na obu tych platformach. Z czasem jednak zdecyduję się pewnie na jego prowadzenie w jednym miejscu. Sukcesywnie będę starał się przenosić i publikować stare wpisy, które do tej pory można przeczytać pod adresem:

 

respectyourmoney.blogspot.com

 


1 ... 6 , 7
 
Tagi