czwartek, 05 stycznia 2017
Dzisiejszy wpis będzie krótkim wprowadzeniem do zarabiania w Internecie. Ta część mojego bloga będzie skupiać się głównie na zarabianiu na wypełnianiu ankiet internetowych. Temat ten pewnie będzie wydawał się nudny i monotonny, ale z czasem może się to zmienić. Pozwólcie, że wyjaśnię, dlaczego właśnie ankiety internetowe. Muszę przyznać, że jest to coś, na czym uważam, że się znam. Stąd moje skupienie na tej kwestii. Nie chcę pisać o niesprawdzonych sposobach czy zarabianiu na czymś, na czym sam nie zarobiłem ani jednej złotówki. 

Ankiety online to coś, co towarzyszy mi od jakiś 8 lat. Wtedy też zapisałem się do pierwszego panelu. Moja przygoda z ankietami była dość burzliwa. Po początkowym zapale, moja motywacja do ich wypełniania spadła. Długie oczekiwanie na zebranie odpowiedniej ilości punktów do zdobycia nagrody, niewielka ilość ankiet oraz lenistwo sprawiły, że przez 6 lat z ankiet nie otrzymałem nic! Doszedłem do sytuacji, w której ignorowałem przychodzące zaproszenia do ankiet, którymi zawalona była moja skrzynka mailowa. Dopiero jakieś 3 lata temu powróciłem do tematu. Tym razem byłem bardziej zmotywowany, a zgromadzone wcześnie punkty zacząłem skrupulatnie powiększać. W końcu przyszedł czas na odbiór pierwszej nagrody. Wtedy pomyślałem sobie: 6 lat oczekiwania i 50 złotych zysku. 

Co sprawiło, że nadal wypełniałem (i wciąż wypełniam) ankiety?

Przestawiłem moje myślenie i zacząłem dostrzegać potencjał w ankietach. Następnie zintensyfikowałem moje działania i zapisałem do kilku kolejnych paneli badawczych. Zorientowałem się (po 6 latach!!!), że nie będę osiągał przychodów z ankiet każdego miesiąca. Stąd decyzja o zapisaniu się do kolejnych paneli. Zacząłem też zapisywać, ile zarabiam na ankietach (zarabiam, a nie wypłacam) notując przyrost punktów zgromadzonych na każdym koncie. 

Ile można zarobić na ankietach online?

Kwoty nie są wysokie, ale wychodzę z założenia, że każdy sposób na dorobienie jest dobry. Przeglądając historię zgromadzonych pieniędzy mogę powiedzieć, że miesięcznie na ankietach zarabiam od 30 do 80 złotych będąc zarejestrowanym na 12 panelach oferujących płatne ankiety. Dziennie podczas tygodnia roboczego otrzymuje od 0 do 5 zaproszeń do ankiet, na których wykonanie poświęcam od 5 do 30-40 minut. 
Na temat ankiet zamierzam napisać jeszcze dużo. Chcę przybliżyć jak na czym polega bycie panelistą, jak przygotować sobie grunt pod wypełnianie ankiet oraz wskazać panele, w których jestem zarejestrowany wraz z ich charakterystyką. 

O czym nie chcę pisać?

Przede wszystkim nie chcę nikogo przekonywać, że można zarobić na tym kosmiczne pieniądze czy wabić sloganami pod tytułem: "możesz zarobić 20 złotych w godzinę" (chociaż i takie "złote strzały" mi się zdarzały, ale niestety mogę je policzyć na palcach jednej ręki). 

Co oprócz ankiet?

Jak już wspomniałem, chcę pokazywać tylko sprawdzone sposoby na zarabianie pieniędzy, a nie o czymś, na czym sam nie zarobiłem. Poza ankietami cały czas szukam nowych sposobów. Jeżeli blog będzie nadal istniał (a to zależy również od czytelników) i nabędę już odpowiednią wiedzę i doświadczenie w innych sposobach, to również o nich napiszę. Póki co ankiety, ankiety i jeszcze raz ankiety, a oprócz tego oczywiście budżet domowy i oszczędzanie.
środa, 04 stycznia 2017
Pora na drugą część zagadnienia związanego z tworzeniem domowego budżetu. Chodzi o część związaną z wydatkami.
Najprościej mówiąc wydatki to wszystkie koszty związane z funkcjonowaniem gospodarstwa domowego. Do tej grupy należą wszystkie obciążenia, które musimy mieć na uwadze każdego miesiąca. Wydatki można podzielić na dwie zasadnicze grupy. Są to:
  • wydatki stałe - obejmujące wszystkie obciążenia, które mają charakter stały i cykliczny. Do wydatków stałych zaliczyć można między innymi czynsz za mieszkanie, raty kredytów czy opłaty za usługi takie jak telewizja, wywóz śmieci czy abonament telefoniczny oraz za internet. 
  • wydatki zmienne - są to wydatki, które mają charakter cykliczny, ale zależne są od zużycia i aktualnych potrzeb. Zaliczyć można do nich między innymi rachunki za energie elektryczną, wodę czy gaz pod warunkiem, że rozliczane są na podstawie zużycia. Możliwe, że rachunki takie otrzymywane nie są w cyklu miesięcznym, ale na przykład co dwa miesiące lub raz na kwartał. Do wydatków takich można zaliczyć również koszty związane z zakupami spożywczymi czy rachunkami za usługi gastronomiczne. Wydatki zmienne to również niespodziewane sytuacje, które wiążą się z dodatkowymi kosztami na przykład na leki w przypadku choroby czy koszty związane z naprawą sprzętu RTV czy AGD.

 

Wydatki to szeroki wachlarz różnorodnych pozycji. Dla jednych dany koszt może być wydatkiem stałym, a dla innych zmiennym. Najważniejsze jednak jest pogrupowanie wydatków swojego gospodarstwa domowego, poznanie ich struktury i wielkości. Najlepiej w tym celu wypisać swoje wydatki i pogrupować je na stałe i zmienne. Do wydatków stałych można od razu dopisać ich wielkość, natomiast do wydatków zmiennych zapisać ich średnią wielkość lub zastosować przedział, w którym plasowały się one w przeciągu kilku ostatnich miesięcy.
Przykład: Wydatki gospodarstwa domowego:

Następnie można je pogrupować według stałych i zmiennych wydatków:
Zestawiając i podsumowując obie tabele możemy zobaczyć jaka jest struktura naszych wydatków w wariancie najgorszym i najlepszym. Otrzymujemy w ten sposób miesięczny plan wydatków. Jest to historyczne zestawienie, dlatego w przyszłości musimy brać pod uwagę zmiany zachodzące w naszym budżecie domowym.

Z przedstawionego przykładu można wyciągnąć kilka wniosków. Po pierwsze przedstawione wydatki plasują się w przedziale 2500-3015 zł miesięcznie. Po drugie kategorii wydatków stałych jest mniej więcej tyle samo, co w kategorii wydatków zmiennych. Widać też, które wydatki są większe, a które wyższe. W przykładzie do większych grup wydatków można zaliczyć wydatki związane z wynajmem mieszkania oraz zakupy spożywcze, do mniejszych natomiast rachunek za gaz czy ratę za telewizor.

W następnym wpisie pokażę jak zestawić stronę przychodów z wydatkami i wskazać jakie informacje możemy w ten sposób otrzymać.
wtorek, 03 stycznia 2017

Dziś chciałbym przybliżyć podstawowe zagadnienia związane z domowym budżetem. Punktem wyjścia do jego tworzenia jest przede wszystkim konieczność zdania sobie sprawy z naszych przychodów i wydatków. Budżet to właśnie zestawienie tych wielkości, a jego wynik da odpowiedź na pytanie czy pozostaje nam nadwyżka do dyspozycji czy też mamy do czynienia z niedoborem środków. 

 

Przychody - są to wszystkie środki, które uzyskujemy w danym czasie. Okresem, który jest zazwyczaj przyjmowany do planowania i tworzenia budżetu jest miesiąc. Wiąże się to przede wszystkim z częstotliwością otrzymywania wynagrodzenia, które w Polsce przypadają zazwyczaj na okres miesięczny. Do przychodów zaliczyć można przede wszystkim:

 

  • wynagrodzenie za pracę oraz inne przychody związane z pracą, takie jak premie, deputaty czy przychody związane z prowadzeniem działalności gospodarczej;
  • przychody związane z wynajmem nieruchomości w postaci odstępnego otrzymywanego od najemcy, dzierżawieniem oraz wynajmem lokali handlowych, powierzchni użytkowych, działek rolniczych itp.
  • przychody związane z dodatkową pracą zarobkową (na przykład dorabianiem przez Internet)
  • świadczenia otrzymywane od Państwa takie jak zasiłki, świadczenia alimentacyjne, dotacje, pomoc społeczna, 500+;
  • przychody z rent czy emerytur otrzymywanych przez członków gospodarstwa domowego

Katalog ten nie jest zamknięty. Przychody można osiągać z wielu innych źródeł. Najważniejsze jednak zdać sobie sprawę, co jest dla nas przychodem.

 

W następnym wpisie postaram się przybliżyć drugą kategorię budżetu domowego, a więc wydatki.

 

poniedziałek, 02 stycznia 2017

Witajcie!

 

Pierwszy wpis to chyba najtrudniejszy krok. Rozpoczęcie tego bloga to dla mnie możliwość przekazania swoich przemyśleń i spostrzeżeń, które mam nadzieje pomogą w Waszym życiu. 

 

O czym będzie ten blog?

 

Chciałbym w prosty sposób podzielić się moimi przemyśleniami dotyczącymi zarządzania finansami osobistymi oraz sposobami na zarabiane (ściślej to dorabianie) w Internecie. Są to dwa główne założenia związane z powstaniem tego bloga. Być może w przyszłości kierunki rozwoju bloga będą inne. Zobaczymy. 

 

Podsumowując głównymi tematami, które zamierzam podejmować na blogu to:

 

  • finanse osobiste - przez które rozumiem sferę związaną z wydatkowaniem zgromadzonych pieniędzy oraz sposobów planowania wydatków.
  • zarabianie w sieci - czyli sposoby na skuteczne dorobienie drobnych sum pieniędzy.

Dlaczego myślę, że mogę pisać o tych rzeczach?

 

Po prostu tak myślę. Chociaż odebrałem wykształcenie ekonomiczne, to o wielu aspektach związanych ze współczesną gospodarką i finansami nie mam pojęcia, ale nie wstydzę się tego. Większość tego co zamierzam tutaj zaprezentować to moje własne spostrzeżenia poparte własnym doświadczeniem i wiedzą. Nie jestem specjalistą od finansów osobisty, nie jestem też freelancerem, który zbija majątek na podejmowaniu się różnych zleceń. Jestem raczej wycofany i ostrożny we wszelkich przedsięwzięć, które podejmuje. Staram się analitycznie podchodzić do każdego zadania. Wszystko co zostanie napisane na łamach tego bloga nie będzie wiedzą specjalistyczną, dlatego każdy z Was musi samodzielnie podjąć decyzję czy korzystać z treści, które zamierzam zamieszczać.

 

Nowy rok, a więc czas na zmiany. Dziś podjąłem decyzję o przeniesieniu bloga z bloggera właśnie na blox. Nazwa i charakter bloga pozostają bez zmian, a więc nadal będę pisał o oszczędzaniu i szeroko rozumianych finansach osobistych oraz o zarabianiu w Internecie. Póki co będę starał się prowadzić bloga na obu tych platformach. Z czasem jednak zdecyduję się pewnie na jego prowadzenie w jednym miejscu. Sukcesywnie będę starał się przenosić i publikować stare wpisy, które do tej pory można przeczytać pod adresem:

 

respectyourmoney.blogspot.com

 


1 ... 6 , 7
 
Tagi
Banners - CPS commssion model nr1 Image Banner 160 x 600 08122016 omni_grudzien_2016_120_600 Image Banner 120 x 600